W Warszawie są 33 tunele i ponad 40 przejść podziemnych. Zdecydowana większość posiada oświetlenie, które uruchomione jest przez cała dobę. W celu oszczędności i w trosce o środowisko wymieniamy stare oprawy, które pobierają duże ilości prądu. Prace z tym związane rozpoczęliśmy w 2018 r.
Od tego czasu zmodernizowane oświetlenie zyskały tunele m.in. pod ul. Marszałkowską (na wysokości ul. Złotej) i Wisłostradą (ul. Krasińskiego), pod Rondem Zesłańców Syberyjskich, a także w ciągu Trasy W-Z, alei Prymasa Tysiąclecia oraz ulic Dźwigowej, Pułkowej czy Gwiaździstej. Wykonane przez nas prace były skomplikowane i wymagały dobrego przygotowania. W zdecydowanej większości przypadków nie ograniczały się do wymiany starych opraw na nowe. Naszym celem było zmniejszenie ich liczby przy jednoczesnej poprawie jakości (jaśniej i bezpieczniej).
W tym roku kontynuujemy wymianę opraw w tunelach. Pod koniec sierpnia jaśniej zrobiło się w przeprawie pod ul. Puławską na wysokości ul. Rzymowskiego. W ostatnich dniach zakończyliśmy montaż nowych, ledowych lamp w tunelu Trasy Łazienkowskiej przy pl. Na Rozdrożu. W sumie 374 oprawy sodowe zastąpiliśmy 93 oprawami LED. Moc starych opraw wynosiła łącznie 119,78 kW, natomiast całkowita moc nowych to 4,93 kW. Dzięki modernizacji zmniejszy się zużycie energii elektrycznej – w skali roku oszczędność powinna wynieść prawie 95 proc.
Więcej nowych lamp
Działań związanych z wymianą oświetlenia prowadzimy znacznie więcej. W tym roku w ramach realizacji programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” nowe latarnie i lampy zamontowaliśmy już na ulicach Stryjeńskich, Szczęśliwickiej, Sosnkowskiego, Lektykarskiej i Jarzębskiego. W nowe oprawy wyposażyliśmy także dwa węzły drogowe – Trasy Łazienkowskiej z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim. Prace trwają na ulicach Kruczej, Jagiellońskiej, Płowieckiej, Sokratesa i Przy Agorze oraz Trockiej wraz z Borzymowską.
Przy wielu ulicach montaż nowych latarni bądź opraw prowadzony jest w ramach kompleksowej modernizacji oświetlenia w mieście. Przykładami są m.in. ulice Lucerny czy Płochocińska, gdzie niedawno po zmroku stało się na nich jaśniej za sprawą montażu odpowiednio 25 i 46 energooszczędnych opraw.
Do końca 2022 r. stopniowo wymienimy dokładnie 38 tys. 414 opraw na głównych warszawskich ulicach. W przetargu na to zadanie właśnie wybraliśmy firmę Lug Light Factory z Zielonej Góry, której ofertę uznaliśmy za najkorzystniejszą. Do tego dojdzie montaż ponad 4 tys. lamp na ulicach w obszarach zabytkowych oraz 2 tys. opraw na wysokich masztach na węzłach drogowych – wykonawcy zostaną wyłonieni w osobnych przetargach.
Bezpieczeństwo uczestników ruchu poprawiamy także poprzez doświetlanie przejść dla pieszych. Trwają prace z tym związane, dzięki którym do końca roku jaśniejszych stanie się łącznie 246 kolejnych zebr.