Nowe oświetlenie węzłów drogowych. Umowa z wykonawcą podpisana - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

18-03-2021

Nowe oświetlenie węzłów drogowych. Umowa z wykonawcą podpisana

Właśnie podpisaliśmy umowę z firmą LUG Light Factory z Zielonej Góry, która dostarczy nam ponad 2 tys. ledowych opraw oświetleniowych pod montaż na masztach na węzłach drogowych. Wymianę lamp powinniśmy rozpocząć jeszcze wiosną.

Oświetlenie uliczne.

Umową sfinalizowaliśmy kolejny przetarg, który wiąże się z modernizacją oświetlenia w mieście. Dotyczy dostawy 2314 opraw LED pod ich montaż na węzłach drogowych. Spośród czterech firm najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na 2,3 mln zł, złożył LUG Light Factory i to właśnie z nim się związaliśmy.

Wykonawca ma sześć miesięcy na dostarczenie opraw. Już przygotowuje projekty fotometryczne, związane z odpowiednim doborem lamp. Powinny być gotowe za dwa tygodnie, co pozwoli uzgodnić harmonogram dostaw dla konkretnych lokalizacji. Tym samym jest duża szansa, że oprawy otrzymamy i zaczniemy je montować na pierwszych węzłach już wiosną. Na wszystkich masztach, na których jeszcze nie wiszą nowe lampy, oświetlenie zostanie wymienione do końca tego roku.

Firma LUG Light Factory w całości zrealizuje za to największą „oświetleniową” operację w kraju. Zgodnie z umową podpisaną wspólnie z prezydentem Rafałem Trzaskowskim w połowie stycznia, zaprojektuje, dostarczy i do końca 2022 r. wymieni dedykowane dla Warszawy ok. 40 tys. ledowych lamp. Chodzi o całe urządzenia – źródło światła i obudowę – zainstalowane na szczycie słupa latarni.

Łącznie w Warszawie nowych opraw LED będzie ponad 43 tysiące. Oprócz ponad 2 tys. opraw na masztach i ok. 40 tys. opraw ulicznych zaprojektowanych specjalnie dla naszego miasta, osobnym zamówieniem zapewnimy wymianę oświetlenia na ulicach w obszarach zabytkowych.

Cały program modernizacji oświetlenia przyniesie wiele korzyści. Ulice staną się jaśniejsze i bezpieczniejsze przy jednoczesnym niemal trzykrotnym zmniejszeniu kosztów energii elektrycznej. Obecnie latarnie z lampami sodowymi „pożerają” 51,1 GWh energii rocznie, po wymianie LED-y będą zużywać 18 GWh. Ledowe oprawy będą też bardziej przyjazne dla środowiska. Zmniejszy się także liczba awarii oświetlenia.

Powered by Projectic.pl