Nowe parkomaty – ogłaszamy wstępne konsultacje rynkowe   - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

06-07-2023

Nowe parkomaty – ogłaszamy wstępne konsultacje rynkowe  

Strefa płatnego parkowania w Warszawie ciągle się rozwija. W przyszłym roku czeka nas wymiana parkomatów na nowe maszyny. Zanim ogłosimy przetarg, organizujemy wstępne konsultacje rynkowe, aby porównać nasze oczekiwania z możliwościami rynku. Chcemy, aby sprzęt był nowoczesny i odpowiadał na obecne oraz przyszłe potrzeby. 

Celem konsultacji rynkowych jest rozpoznanie rynku w zakresie dostępności technicznej, możliwości produkcyjnych, rozwiązań i innowacji parkomatów oraz ich sposobu montażu i serwisu. Chcemy w ten sposób wypracować najlepsze rozwiązania dla dostawy, montażu, uruchomienia oraz pełnienia funkcji operatora parkomatów do obsługi SPPN.  Konsultacje będą też dobrą okazją, aby przekazać wszystkim potencjalnym firmom, jakie będziemy mieć oczekiwania wobec nowego sprzętu.

Strefa się rozszerza, ale… 

Jeszcze w 2018 roku płatności przy pomocy aplikacji mobilnych stanowiły zaledwie 21 proc. Przez ostatnie 4 lata sporo jednak się zmieniło. W 2022 roku ich udział wyniósł już 40 proc. Oznacza to prawie dwukrotny wzrost. Z jednej strony strefa się rozszerza, więc parkomatów przybywa, ale z drugiej, znaczenie opłat mobilnych stale rośnie, więc zagęszczenie parkomatów używanych do płacenia gotówką czy kartą będzie systematycznie spadać.

Dane pokazują, że parkomaty wciąż są chętnie używane przez kierowców, więc nie zamierzamy z nich rezygnować. Pewne jest jednak, że w kolejnych latach nie będziemy potrzebowali ich tak dużo, jak dotychczas.  Zwłaszcza płatność bilonem szybko traci na popularności – jeszcze kilka lat temu była to główna metoda płatności, dziś korzysta z niej ledwie 17% kierowców.

Nowa era 

Najstarsze parkomaty, które stoją na ulicach Warszawy mają ograniczone możliwości. Oczekiwania kierowców co do ich funkcjonalności stale rosną. Możliwości techniczne rozwijają się w zawrotnym tempie, a my chcemy dopasować się do aktualnych i przyszłych potrzeb.

Nowe urządzenia powinny temu sprostać. Sprzęt powinien być niezawodny i szybki, a także wygodny w użyciu. Chcemy też, aby umożliwiał różne rozwiązania, które być może w przyszłości pojawią się w strefie. Zwrócimy uwagę m.in. na to, czy maszyny będą miały możliwość ustalania dynamicznych stawek opłat – w różne dni czy pory dnia. Chcielibyśmy sprawdzić możliwość zróżnicowania stawek dla różnych użytkowników, np. dla warszawiaków i turystów.

O całej reszcie udogodnień i możliwości chcemy usłyszeć od potencjalnych wykonawców. Patrząc na to, w jaki sposób udało się rozwinąć np. e-kontrolę – te mogą być naprawdę duże.

Kto może wziąć udział  

Do Wstępnych Konsultacji Rynkowych zostaną zaproszone firmy, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w zakresie produkcji parkomatów, montażu oraz ich serwisu, prowadzenia obsługi strefy przez okres minimum 24 miesięcy, wdrożenia zaawansowanych systemów technologii informatycznych oraz kontroli wnoszenia i poboru opłat za postój pojazdów.

Uczestnik musi dołączyć do wniosku broszury informacyjne, certyfikaty, referencje lub inne informacje techniczne, które pozwolą na wstępną weryfikację.  W wyjątkowych sytuacjach możemy dopuścić do udziału w konsultacjach rynkowych firmy niespełniające niektórych warunków, o ile taki wykażą, że posiadają szczególnie istotne informacje, przydatne w konsultacjach.

Szczegółowe informacje można znaleźć w zakładce „Zamówienia publiczne/Wstępne konsultacje rynkowe”.

 

Powered by Projectic.pl