„Obwodnica” Gocławia. Poprawimy bezpieczeństwo na Abrahama - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

03-09-2021

„Obwodnica” Gocławia. Poprawimy bezpieczeństwo na Abrahama

Niebawem ul. Abrahama upodobni się do pozostałych tworzących tzw. obwodnicę Gocławia – Meissnera i Umińskiego. Właśnie podpisaliśmy umowę z wybranym wykonawcą na utworzenie na niej pasów rowerowych i uporządkowanie parkowania. Całość zmian dopełni zieleń, na którą niedawno rozpisaliśmy osobny przetarg.

W maju zakończyliśmy wprowadzanie zmian w organizacji ruchu na całej długości ulic Meissnera i Umińskiego. Na obu ich jezdniach wyznaczyliśmy po pasie rowerowym i do parkowania. W efekcie poprawiliśmy bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych, bo uniemożliwiliśmy zatrzymywanie samochodów tuż przed nimi. Dodatkowo na ul. Meissnera wymieniliśmy nawierzchnię.

Będzie porządek

Jeszcze w tym roku analogiczne zmiany przejdzie ul. Abrahama. Dzięki nim poprawie ulegnie bezpieczeństwo w rejonie przejść dla pieszych bez sygnalizacji – takich na całej długości ulicy (między ulicami Fieldorfa „Nila” a Bora-Komorowskiego) jest obecnie 10 (ściślej 5 przejść podwójnych, czyli przez dwie jezdnie). Wszystkie zostały wzięte pod lupę w ramach przeprowadzonego audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego nieosygnalizowanych przejść dla pieszych. Spośród nich aż 9 zostało ocenionych na 0, a jedno otrzymało 1 w 6-punktowej skali. Audytorzy zalecili m.in. zawężenie jezdni w ich rejonie do jednego pasa ruchu.

Tak też się stanie. Obecny przekrój obu jezdni ul. Abrahama jest dwupasmowy, ale prawe pasy niemal na całej długości są wykorzystywane kierowców do parkowania. Niektórzy zatrzymują auta tuż przed zebrami, ograniczając na nich widoczność. W ich obrębie utworzymy strefy wyłączone z ruchu. Dzięki temu utrzymamy stan obecny, ale w uporządkowanej formie i bez obniżania bezpieczeństwa niezmotoryzowanych uczestników ruchu. Przewidujemy, że na jezdniach ul. Abrahama będzie 145 miejsc dla samochodów.

 

Ostatnim elementem projektu jest wyznaczenie na obu jezdniach ul. Abrahama jednokierunkowych pasów rowerowych. Zarówno to, jak i stworzenie nowych miejsc parkingowych stanowi pomysł mieszkańców wybrany w jednej z edycji budżetu obywatelskiego. Projekt zebrał 719 głosów – jego pierwsza część została zrealizowana, bo wiązała się z takimi samymi zmianami na ul. Umińskiego.

Przetarg na realizację inwestycji rozstrzygnęliśmy kilkanaście dni temu. Właśnie podpisaliśmy umowę z wykonawcą – warszawską firmą Adrog, która od tego momentu ma 120 dni na wywiązanie się z powierzonego zadania. Prace w terenie powinny rozpocząć się jeszcze we wrześniu.

Na koniec zieleń

Ale to nie wszystko. Ul. Abrahama – razem z pozostałymi z tzw. obwodnicy Gocławia, czyli Meissnera, Umińskiego i Jugosłowiańską – zostanie zazieleniona. Trafi na nią 81 drzew (54 grusze drobnoowocowe i 27 lip drobnolistnych) i dużo niższej zieleni (5843 róże ‘Fairy Dance’, 3595 róż ‘The Fairy’ i 14 świdośliw Lamarcka). Ponadto utworzymy tam 3 ogrody deszczowe, a w wielu miejscach posadzimy mieszanki bylin z krzewami.

Przetarg na obsadzenie zielenią tzw. obwodnicy Gocławia jest w toku. Na oferty czekamy do 6 września.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl