05-06-2019

Odcinkowy pomiar prędkości na moście Poniatowskiego – rusza przetarg

Zgodnie z zapowiedziami Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, stołeczny ratusz podejmuje działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu na moście Poniatowskiego. Rusza przetarg na zamontowanie odcinkowego pomiaru prędkości na przeprawie. Jeżeli uda się uzyskać atrakcyjne oferty w postępowaniu, jest szansa, że urządzenia pojawią się na moście jeszcze w tym roku.

Odcinkowy pomiar prędkości na moście Poniatowskiego – rusza przetarg

Tak jak mówiłem w czasie kampanii i ogłaszając priorytety swojej prezydentury: Warszawa dla wszystkich, to Warszawa bezpieczna. Dlatego ruszamy z oczekiwaną przez warszawianki i warszawiaków poprawą bezpieczeństwa na moście Poniatowskiego. Wierzę, że uda się znaleźć wykonawcę który zbuduję system kontroli jeszcze w tym roku.– mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich użytkowników bezwzględnym priorytetem jest egzekucja obecnych przepisów, co powinno wyeliminować zdarzenia drogowe wywołane nadmierną prędkością kierowców. W ubiegłych latach wielokrotnie dochodziło tutaj do zdarzeń drogowych, w tym wypadków śmiertelnych. Most Poniatowskiego jest jedną z najstarszych istniejących przepraw w Warszawie. Codziennie w obie strony pokonuje go niemal 55 tys. pojazdów, co dla ponad 100-letniej konstrukcji jest wynikiem kilkukrotnie wyższym, niż zakładano podczas jego budowy. Wielu kierujących przekracza w tym miejscu ustalone limity prędkości, a to sprawia, że dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Po sukcesie Bulwarów Wiślanych, Stadionu PGE Narodowego i plaży „Poniatówka”, most Poniatowskiego cieszy się dużą popularnością wśród pieszych  i rowerzystów, dla których infrastruktura ze względów historycznych nie jest przyjazna. To dlatego tak ważnym jest, by nie przekraczać dozwolonej prędkości.

Wychodząc doraźnie naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, miasto finansuje 60 dodatkowych patroli, dzięki którym obecność policji na moście stała się powszechna. Policja w ciągu ostatnich miesięcy wystawiła łącznie 406 mandatów karnych, 208 kierujących pouczono, a 34 prowadzącym zabrano prawa jazdy. Potrzeba monitorowania jest jednak większa niż możliwości „drogówki”, dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić na moście Poniatowskiego odcinkowy pomiar prędkości, tak by standardy bezpieczeństwa zostały zachowane 24 godziny na dobę. W tym celu zdecydowaliśmy się na niestandardowe, pilotażowe działania, związane z sfinansowaniem zakupu urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości ze środków własnych. Finalnie urządzenia zostaną przekazane do użytkowania do Systemu Centralnego Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, która odpowiada za wszystkie urządzenia mierzące prędkość na terenie całego kraju. Jest to jedno z pierwszych rozwiązań zastosowanych w skali całego kraju.

Jak to będzie działać?

Most i wiadukt zostanie podzielony na cztery odcinki (po dwa dla każdego kierunku), dla których będą prowadzone pomiary prędkości. Dzięki temu system obejmie także pojazdy, które korzystają z węzła przy Wisłostradzie. Pomiary będą prowadzone w pełni automatycznie, a dane, które będą zbierane przez urządzenia trafią bezpośrednio do Systemu Centralnego Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, która odpowiada za wszystkie urządzenia mierzące prędkość na terenie całego kraju.

Jednym z kryteriów stawianych instalowanym urządzeniom będzie również możliwość ustawiania osobnych progów prędkości dla wszystkich kategorii pojazdów i dla różnych zakresów czasu. Dziś, 5 czerwca, wszczęta została procedura ogłoszenia postępowania, a dokumenty dotyczące przetargu zostały przesłane do opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Przetarg organizowany jest przez warszawskich drogowców z Zarządu Dróg Miejskich.

Jeżeli uda się pomyślnie przeprowadzić wszystkie procedury, to odcinkowy pomiar prędkości powinien pojawić się na moście Poniatowskiego jeszcze w tym roku.

Więcej informacji o przetargu.

Powered by Projectic.pl