Oprawy SAVA znów nagrodzone, tym razem międzynarodowo - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

15-05-2023

Oprawy SAVA znów nagrodzone, tym razem międzynarodowo

Projekt kompleksowej modernizacji oświetlenia ulicznego w Warszawie został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem "Highly Commended" w konkursie organizowanym przez DALI Lighting Awards 2022. Także firma LUG Light Factory, która produkuje i dostarcza nam oprawy SAVA, otrzymała wyróżnienie.

Energooszczędna oprawa ledowa SAVA

W marcu Zarząd Dróg Miejskich odebrał główną nagrodę w „Konkursie na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2022 Roku i Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2022 Roku”. Równocześnie nagrodę specjalną, przyznawaną przez polską branżę oświetleniową, zdobyła polska firma LUG Light Factory.

Tym razem warszawski projekt został doceniony poza Polską. Nagrodę DALI Lighting Awards przyznaje stowarzyszenie producentów oświetlenia, które wykorzystuje technologię DALI, czyli rodzaj protokołu komunikacji między urządzeniami oświetleniowymi. Jest to więc nagroda branżowa, a o tym do kogo trafi decyduje jury składające się z projektantów oświetlenia, redaktorów naczelnych magazynów branżowych oraz przedstawicieli światowych organizacji oświetleniowych. Specjaliści docenili fakt, że warszawski projekt to modelowe rozwiązanie przyszłościowe, które stanowi fundament inteligentnej infrastruktury miejskiej, bo może być wygodnie rozwijane dalej  poprzez dodanie urządzeń do zarządzania oświetleniem lub innych urządzeń sterujących.

Największe przedsięwzięcie w Polsce

Co roku wymieniamy najbardziej wysłużone słupy oświetleniowe i oprawy na warszawskich ulicach. Przed trzema laty postanowiliśmy podejść do sprawy kompleksowo, by stolica w calości zyskała nowoczesny i efektywny system oświetlenia ulicznego, który nie tylko poprawia bezpieczeństwo po zmroku ale także poprawia estetykę miasta.

W roku 2020 wybraliśmy w drodze przetargu polską firmę LUG Light Factory, która zobowiązała się wyprodukować i dostarczyć blisko 38,5 tys. opraw LED na latarnie przy wszystkich ulicach, którymi opiekuje się ZDM, a przy których wcześniej takiej wymiany nie przeprowadzono. Po zaprojektowaniu od podstaw tych nowoczesnych urządzeń nazwanych SAVA, oraz po przejściu pomyślnie wszystkich testów i uzyskaniu certyfikacji, w grudniu 2021 r. zaczęliśmy jedną z największych w skali Europy wymian opraw oświetleniowych.

Stolica posiada licencję na wykorzystywanie wzoru oprawy SAVA w przyszłości. Dzięki takiemu zabiegowi możemy w następnych latach zamawiać na rynku identyczne konstrukcje od dowolnych producentów, którzy zgłoszą się do danego przetargu. Pozwoli to na postępującą standaryzację oświetlenia, co ma szereg zalet: od estetyki, przez łatwość zarządzania oświetleniem, aż po jego wymianę i konserwację.

Do 11 maja 2023 r. zamocowaliśmy prawie 35 tys. opraw na ponad 400 ulicach. Równolegle ruszyliśmy też z podobną, kompleksową wymianą opraw na ulicach zarządzanych przez urzędy dzielnic, co oznacza kolejne kilkadziesiąt tysięcy urządzeń.

Olbrzymie oszczędności

Po zmroku SAVy oświetlają zarówno główne arterie, jak i mniejsze jednojezdniowe ulice w centrum i na obrzeżach Warszawy. Drogi z SAVAmi stały się bezpieczniejsze, bo zostały doświetlone tak jak trzeba – światło nowych lamp jest zdecydowanie wyraźniejsze. Strumień światła może być odpowiednio ukierunkowany, więc latarnie nie świecą po oknach.

Koszt operacji wymiany opraw na energooszczędne SAVY to ponad 42 mln zł. Dzięki temu ilość energii zużywanej rocznie na oświetlenie dróg zarządzanych przez ZDM spadnie aż o 56 proc. – z 49,6 GWh do 21,8 GWh. W ten sposób, przy stawce 1265,55 zł za MWh za 2023 r., miasto zaoszczędzi 35 mln zł rocznie. Ostateczna skala oszczędności zależeć będzie od cen prądu w danym roku. Inwestycja zwróci się zatem w ciągu kilkunastu miesięcy.

Czy wiesz, że…

W ramach cyklu „Środa z Savą” co tydzień podawana jest dokładna liczba wymienionych opraw oświetleniowych oraz oszczędności z tym związane.

Szczegół na stronie: zdm.waw.pl/dzialania/wymiana-opraw-oswietleniowych.

Powered by Projectic.pl