Ostatni taki deptak na ulicy Zgoda - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

28-05-2024

Ostatni taki deptak na ulicy Zgoda

Wzorem poprzednich lat wprowadzamy na ul. Zgoda w okresie wiosenno-letnim czasową organizację ruchu. Ma to związek z ustawieniem ogródków gastronomicznych. W kolejnych latach ulicę czeka kompleksowa przebudowa.

Czasowa organizacja ruchu obowiązuje od 11 maja do 1 października br. Zmiany polegają na przestawieniu donic znajdujących się na ul. Zgoda, na odcinku od ul. Złotej do placu Pięciu Rogów, z zachowaniem dwukierunkowej przejezdności. Donice wypełnione zielenią stanowią formę uspokojenia ruchu, a przy okazji upiększają ulicę niemal zupełnie pozbawioną drzew. Ustawione są na jezdni, w rzędach po obu stronach ulicy w formie łagodnych łuków. To tzw. esowanie toru jazdy które sprawia, że kierowcy są zmuszeni do zmniejszenia prędkości, co zwiększa bezpieczeństwo pieszych.

Na wspomnianym odcinku ul. Zgoda stała się obszarem objętym strefą zamieszkania. Oznacza to, że pieszy może się poruszać swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami – kierujący mają obowiązek bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

W strefach zamieszkania obowiązuje zakaz postoju w miejscach, które nie są do tego specjalnie przeznaczone. Na tym odcinku od ul. Zgoda nie ma miejsc wyznaczonych do parkowania ogólnego, poza przeznaczonymi dla dostaw oraz dla osób z niepełnosprawnością.

Ustawienie ogródków gastronomicznych ma na celu nie tylko wsparcie lokalnych restauratorów, ale również ożywienie przestrzeni miejskiej. Ogródki są miejscem spotkań i integracji. Uliczne kawiarenki i restauracje przyciągają mieszkańców i turystów.

Nowe oblicze warszawskiego centrum

Podobnie jak w ubiegłych latach, zmiany są efektem naszej współpracy z przedsiębiorcami z ul. Zgoda i ich zaangażowania w tworzenie atrakcyjnej, przyjaznej przestrzeni. Ponadto wprowadzanie czasowej organizacji ruchu jest preludium przed planowaną odmianą całego kwartału ulic w rejonie ulic Złotej i Zgoda w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

Całkowicie zmienią się nie tylko Złota i Zgoda, ale też ulica Sienkiewicza, duży fragment ulicy Jasnej oraz place pomiędzy nimi, w tym przed charakterystycznym „Domem pod Orłami”. Pojawią się setki nowych drzew, skwery z niską zielenią, ozdobne fontanny. Powstaną trzy duże miejskie place. Towarzyszyć im będzie zaplanowana w detalach wymiana nawierzchni na takie, które są estetyczne i wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Niedawno poznaliśmy oferty w przetargu na przebudowę 2,5 hektara ulic i placów na omawianym obszarze. Odmianą oblicza ścisłego centrum stolicy zainteresowanych jest sześć firm, których oferty mieszczą się w przedziale od 49,1 do 76 mln złotych. Wszystkie teraz dokładnie analizujemy pod kątem tego, czy zostały złożone poprawnie, czy są kompletne oraz czy zaproponowane ceny nie są „rażąco niskie”.

Powered by Projectic.pl