Pasy pod parkowanie przygotowane, chodniki wymienione. Ludna po remoncie niemal gotowa - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

16-09-2020

Pasy pod parkowanie przygotowane, chodniki wymienione. Ludna po remoncie niemal gotowa

Coraz bliżej końca prac na ul. Ludnej. Już po obu stronach drogi wymieniliśmy chodniki i przyszykowaliśmy miejsca pod nasadzenie nowej zieleni. Gotowe są także pasy pod parkowanie równoległe.

Prace remontowe na ul. Ludnej wiążą się z nowościami. Jedną z ważniejszych jest zmiana przekroju ulicy na odcinku od Czerniakowskiej do Solca na jednopasmowy. Po to, by wygospodarować przestrzeń pod dodatkowe miejsca postojowe.

Pasy pod parkowanie równoległe na Ludnej już wytyczyliśmy. Kierowcy będą mogli zatrzymywać samochody po obu stronach drogi tam, gdzie zostało to wyznaczone. Dzięki temu znacznie zyskają. Dotąd, ze względu na stosunkowo małą liczbę miejsc parkingowych (w części utworzonych niewygodnie na chodniku), zatrzymanie samochodu w tym rejonie Powiśla nie było zbyt proste. Niebawem to się zmieni. Między Czerniakowską a Solec przygotowaliśmy 61 stanowisk postojowych, w tym trzy dla osób niepełnosprawnych – zastąpiły 35 miejsc, w tym jedno dla inwalidów. Na razie, ze względu na wciąż toczące się roboty, pojazdów parkować tam nie można, a taki stan powinien potrwać tylko do przełomu września i października.

Zakończył się za to remont chodników, które uwolniliśmy od samochodów. Nowe, betonowe płyty zastąpiły stare, które praktycznie na całym odnawianym fragmencie były popękane i pozapadane. Przy przejściach dla pieszych zamontowaliśmy pasy ostrzegawcze i płyty prowadzące. Zyskały więc także osoby niewidome i niedowidzące.

Ważną zmianą jest również „zielenienie” Ludnej. W wielu miejscach, gdzie jeszcze do niedawna był chodnik, nie położyliśmy nowych płyt. Takie lokalizacje przyszykowaliśmy pod nasadzenie niskiej zieleni. Dzięki temu przechodniów i okolicznych mieszkańców cieszyć oko będą nowe trawniki i rośliny. Nasadzeń dokonamy m.in. naprzeciwko budynku Przedszkola nr 44 przy ul. Ludnej 8. To jedno z wielu miejsc w Warszawie, gdzie zmieniamy beton w trawnik.

Obecnie prace skupiają się przede wszystkim wokół skrzyżowania ul. Ludnej z ul. Czerniakowską. Ponieważ celem inwestycji – obok estetyki i funkcjonalności – jest też poprawa bezpieczeństwa, zmieniliśmy geometrię wjazdu w tę drugą ulicę. Układanie w nowym śladzie krawężników już się zakończyło, trwają roboty związane z położeniem chodnika i utworzeniem zieleńca. Dzięki zmianom wyeliminujemy nielegalne parkowanie – do niedawna kierowcy „korzystali” z dużej powierzchni skrzyżowania, która była wyłączona z ruchu. Jednocześnie naprzeciwko Szpitala Klinicznego przy ul. czerniakowskiej 231 wyznaczymy cztery miejsca postojowe zarezerwowane dla ambulansów. W okolicy pojawi się też dodatkowa niebieska „koperta”.

Prace przy ul. Ludnej, prowadzone przez Zakład Remontów i Konserwacji Dróg, planujemy zakończyć w ciągu kilkunastu najbliższych dni. Stanowią one jeden z elementów zapowiedzianego przez nas programu przenoszenia parkowania z chodników na jezdnię. Efekt takich zmian można zaobserwować już m.in. na ulicach Bonifraterskiej i Pięknej. W niedługim czasie kierowcy na jezdni będą mogli zatrzymywać auta na ul. Odyńca od alei Niepodległości do ulicy Puławskiej.

Powered by Projectic.pl