Pierwsze drzewa na tzw. placu Pięciu Rogów - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

15-12-2021

Pierwsze drzewa na tzw. placu Pięciu Rogów

Zazielenianie tzw. placu Pięciu Rogów rozpoczęte. W środę w sąsiedztwie budynku po dawnej restauracji Sphinx posadzone zostały pierwsze drzewa. Po zakończeniu przebudowy placu cieszyć oko będą w sumie 22 klony polne.

Pierwsze drzewo już zasadzone na placu Pięciu Rogów.

Przebudowa placu u zbiegu ulic Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej rozpoczęła się w marcu. Długo trwało, zanim realizacja inwestycji nabrała rozpędu. Przeszkodami przede wszystkim okazywały się znaleziska o potencjalnych wartościach archeologicznych. Aby je zbadać, wiosną i latem konserwator kilkukrotnie przerywał prace. Dlatego ich pierwsze efekty stały się widoczne dopiero na początku września, kiedy w centralnej części obiektu rozpoczęło się układanie posadzki, w tym płyt z betonu architektonicznego.

W środę przyszedł czas na kolejny ważny etap przebudowy placu. W sąsiedztwie budynku, w którym jakiś czas temu mieściła się restauracja Sphinx, wykonawca – firma STRABAG – posadził pierwsze drzewa. Klony polne ulokowane zostały w wypełnionych substratem konstrukcjach (sześciennych ażurowych modułach), zakopanych w ziemi. To tzw. systemy antykompresyjne. 22 klony, które upiększą plac, muszą mieć odpowiednie warunki do rozwoju, a drzewom taki system to zapewni – pozwoli na optymalny rozrost korzeni pod nawierzchnią.

Konstrukcje tworzą tzw. ruszt, na którym opiera się potem posadzka wokół drzew. Dzięki temu płyty budujące nawierzchnię nie wywierają nacisku na rozwijający się system korzeniowy.

 

Wschód już gotowy 

Obecnie prace toczą się po stronie zachodniej placu. W listopadzie wykonawca rozebrał dotychczasową infrastrukturę drogową, frezując stary asfalt, a następnie ściągając starą kostkę brukową i rozbierając betonową podbudowę. Obecnie w rejonie wlotu ul. Chmielnej oraz ul. Brackiej trwają roboty ziemne, które kończą przekładanie sieci, w tym instalacji teletechnicznych i elektrycznych. Z kolei przy wlocie ul. Zgoda wykonywana jest już podbudowa, na której potem  częściowo zostaną ułożone płyty stanowiące nawierzchnię (bliżej centralnej części placu) i nowy asfalt (tam, gdzie ul. Zgoda łączy się z placem). W tym miejscu pojawią się również chodniki z lastryko.

Od początku listopada gotowa jest już część wschodnia placu. W całości położono tam posadzkę, przebudowana została też ul. Szpitalna. Teraz posiada estetyczną nawierzchnię betonową (wykonano teksturowanie nawierzchni, aby miała odpowiednią fakturę), zaś na skrzyżowaniu z ulicami Górskiego i Brokla – nowy asfalt. Po zmroku jasność na ul. Szpitalnej zapewniają już odnowione latarnie.

Wciąż trwają prace na południu placu. Tam przebudowywany jest fragment zachodniej części ul. Kruczej, gdzie kończy się układanie kanalizacji. Sfinalizowany za to został tam już remont chodnika.

                               Na placu posadzimy łącznie 22 klony polne. Efekt w pełni zobaczymy na wiosnę, kiedy drzewa wypuszczą liście.

 

Nowe Centrum Warszawy

Przebudowa tzw. placu Pięciu Rogów jest częścią zmian, które składają się na Nowe Centrum Warszawy. Jest to realizowany przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego plan przemiany centralnej części miasta w bezpieczną, wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń. W ramach tego programu metamorfozę przejdzie  ul. Marszałkowska na odcinku od pl. Bankowego do pl. Konstytucji – trwa projektowanie zmian. Prowadzone są prace na przejściu dla pieszych przez ul. Marszałkowską przy pl. Bankowym, które zyska sygnalizację świetlną, a także na rondzie Dmowskiego, gdzie powstają nowe przejścia dla pieszych i infrastruktura rowerowa, a od trzech tygodni trwa sadzenie nowych drzew.

Zmienią się także ulice Chmielna i Krucza. Niedawno rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny dla ulic Zgoda i Złotej, które również zyskają nowy wygląd. To samo czeka też Al. Jerozolimskie – po planowanym przez kolejarzy od 2024 r. remoncie linii średnicowej.

W ramach Nowego Centrum Warszawy w zeszłym roku przebudowane zostały centralny odcinek al. Jana Pawła II i rondo Czterdziestolatka.

Infografika dotycząca placu Pięciu Rogów.

Powered by Projectic.pl