Zmiany w Parku Skaryszewskim przeprowadzamy razem ze stołecznym Zarządem Zieleni. Niedawno informowaliśmy o kolejnym etapie remontu głównej alei. Prace związane z wymianą jej powierzchni niedługo zostaną zakończone, przyszedł więc czas na modernizację oświetlenia.
Historyczne pastorały z nowoczesnymi rozwiązaniami
Chcemy przywrócić „Skaryszakowi” jego historyczny błysk. Dlatego 140 słupów, które montujemy, stylizowane są na pastorały z lat 20. ubiegłego wieku. Zawisną na nich inteligentne oprawy LED. Dzięki zamontowanemu w nich czujnikowi, oświetlenie parku będzie się zmieniać w zależności od natężenia ruchu. W przypadku jego braku oprawy będą świecić mniejszym strumieniem światła (ok. 40%), a gdy czujnik wykryje ruch, oprawa będzie rozświetlać się do 100%. Takie ustawienie oprawy będzie działać od 22 do poranka.
Dodatkowo barwa światła opraw będzie zmieniać się w zależności od pory dnia. Wyjściowo temperatura barwowa będzie wynosić 3000 Kelwinów, od 22 do północy 2600K, a od północy do rana, kiedy fauna i flora w parku będzie odpoczywać – 2200K – jest to barwa bursztynowa, bardziej przyjazna dla zwierząt. Przyczyni się to do zmniejszenia zjawiska zanieczyszczenia światłem.
Oprócz modernizacji oświetlenia już istniejącego, zbudujemy też oświetlenie Ogrodu Różanego oraz Ogrodu Daliowego. Te prace przewidziane są na II etap remontu, w trakcie którego planujemy zamontujać kolejne 9 pastorałów i 6 małych latarni typu MDM.
Drzewa zabezpieczone
W parku rośnie 280 gatunków drzew i krzewów. W trakcie remontu zostały odpowiednio zabezpieczone, na przykład barierkami, które ochraniają je przed uszkodzeniami. Prace, również te związane z oświetleniem, prowadzimy tak, żeby jak najbardziej zminimalizować ryzyko naruszenia potężnych jesionów. Po zakończeniu remontu teren zielony wokół drzew będzie powiększony, co poprawi ich warunki życia. Zieleni nie będą przeszkadzać też kable oświetleniowe – te zostaną poprowadzone środkiem alei, a nie przy drzewach.
Informacja o dofinansowaniu
Zadanie „Modernizacja Parku Skaryszewskiego – Część I” jest dofinansowane w ramach Rządowego programu wsparcia rozwoju m.st. Warszawy na lata 2023-2030.
- Wartość zadania: 7.407.178,66 zł
- Dofinansowanie: 5.925.742,00 zł
- Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa
- Jednostka realizująca: Zarząd Dróg Miejskich
Rządowy program wsparcia rozwoju m.st. Warszawy na lata 2023-2030