Pochylnia na Przyczółku Grochowskim - przetarg na budowę - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

13-09-2022

Pochylnia na Przyczółku Grochowskim – przetarg na budowę

Ogłosiliśmy przetarg na budowę brakującej pochylni na Przyczółku Grochowskim. Dzięki inwestycji m.in. znikną niewygodne schody - piesi zyskają łatwiejsze dojście do ul. Kinowej, a rowerzyści dojazd. Poprawa dostępności domknie zrealizowaną w 2020 r. przebudowę wiaduktu wzdłuż ul. Ostrobramskiej nad al. Stanów Zjednoczonych.

Wiadukt został kompleksowo przebudowany 2 lata temu. Konstrukcję obiektu zburzyliśmy i w ciągu następnych kilku miesięcy wybudowaliśmy niemal od nowa. Stan techniczny starej przeprawy był na tyle zły, że z pracami nie mogliśmy już dłużej czekać. 

Kolejny etap to budowa pochylni. Powstanie po północno-wschodniej stronie wiaduktu, czyli przy przystanku autobusowym „Przyczółek Grochowski 02”, gdzie w tym celu zostawiliśmy rezerwę terenu w ramach prac w 2020 r. Rozebraliśmy wtedy znajdujące się tam schody i wybudowaliśmy je od podstaw w zupełnie nowym przebiegu. Stare stopnie z lat 70. zrobione z płyt chodnikowych z biegiem czasu stały się już na tyle nierówne, że po prostu przestały nadawać się do użytku.

Znikną schody pod łącznicą

Pochylnia powstanie po wewnętrznej stronie łącznicy pozwalającej wjeżdżać samochodom w stronę ul. Kinowej. Zostanie włączona do wiaduktu w miejscu, które przygotowaliśmy w trakcie remontu przeprawy. Obejdzie się więc bez ingerencji w obiekt – zdejmiemy tylko fragment barierki i odpowiednio wyprofilujemy część nasypu pod przyłączenie nowego elementu.

Na pochylni poprowadzimy ciąg pieszo-rowerowy. Będzie on biegł również na wiadukcie. Po stronie zachodniej do ciągu doprowadzą wyremontowany chodnik i nowa droga dla rowerów, rozpoczynająca się połączeniem z istniejącym układem ścieżek rowerowych w rejonie skrzyżowania ulic Kinowej i Rozłuckiej. Natomiast po stronie wschodniej ciąg za przejściem pod łącznicą, po osiągnięciu poziomu terenu, rozdzieli się na chodnik i drogę dla rowerów, która zakończy się nowym przejazdem rowerowym przez wlot ul. Międzyborskiej. 

Projektanci (dokumentację projektową sporządziła wybrana w przetargu pracownia PONDUS z Wołomina) przewidzieli od strony wschodniej przejścia pod łącznicą ciąg przypominający na mapie literę S. Kształt ten wymuszony jest biegnącą w osi północ-południe magistralą wodociągową o średnicy 1000 mm.  

Dzięki budowie ciągu pieszo-rowerowego, znikną schody przy przejściu pod łącznicą. Ich likwidacja sprawi, że zwłaszcza seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami zyskają krótkie i komfortowe dojście przez wiadukt od Międzyborskiej do Kinowej, a sam obiekt stanie się w pełni dostępny.

 

8 tygodni na prace budowlane

Przetarg na budowę pochylni ogłosiliśmy w piątek, 9 września. Zainteresowane uczestnictwem w postępowaniu firmy mogą nadsyłać oferty do 26 września. Następnie będziemy analizować propozycje i jeśli procedura przebiegnie sprawnie (nie będzie wielu dodatkowych pytań od oferentów oraz odwołań), to wykonawcę powinniśmy wybrać do końca października. Termin realizacji inwestycji wynosi 8 tygodni od dnia podpisania umowy i jest tak krótki dlatego, że prace nie będą prowadzone na jezdni i tym samym nie wymagają wdrażania czasowej organizacji ruchu. Oznacza to, że pochylnia może powstać jeszcze w tym roku.

Projekt organizacji ruchu

Przyczółek Grochowski (Rozłucka - Grenadierów) - pochylnia, DDR, CPR, przejad rowerowy - SOR ZDM

Powered by Projectic.pl