Ponad 45 proc. kierowców płaci aplikacją za postój w SPPN - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

11-08-2023

Ponad 45 proc. kierowców płaci aplikacją za postój w SPPN

Strefa Płatnego Parkowania na przestrzeni lat zyskała wiele udogodnień – z pewnością przełomowym wydarzeniem było wprowadzenie możliwości opłacania postoju za pomocą aplikacji mobilnej. Jeszcze w 2018 roku płatności mobilne stanowiły zaledwie 21 proc. W okresie od stycznia do lipca tego roku ich udział to już rekordowe 45 proc.

Znak Strefy Płatnego Parkowania

Aplikacja mobilna to wygodna i bezpieczna forma opłacania postoju w SPPN. Dla kierowców taka forma płatności jest bardzo korzystna. Nie muszą obawiać się kolejki do parkomatu (parkowanie można opłacić będąc w samochodzie, bez ryzyka natrafienia na kontrolę podczas dokonywania płatności w parkomacie). Płatność mobilna daje też możliwość opłacenia konkretnego czasu, unikając tym samym nadpłacania – nie trzeba zatem zawczasu wiedzieć, jak długo będziemy parkować.

Od listopada 2022 roku kierowcy mają do dyspozycji trzech operatorów aplikacji mobilnych – MobiParking (firma SkyCash), moBILET (Mobile Traffic Data) oraz FlowBird (FlowBird Group). Możliwość wyboru ma za zadanie podniesienie jakości usług – im większa konkurencja wśród operatorów, tym lepsze działanie i większe możliwości poszczególnych aplikacji. Opłaty za parkowanie w każdej z nich są takie same, jednak chcemy, aby kierowcy mogli dopasować usługę do osobistych preferencji.

Operatorzy mogą dodatkowo oferować na swój koszt promocyjne oferty, aby zachęcić do korzystania z ich aplikacji.

Naklejka nie jest potrzebna

Od początku 2022 roku, piesze patrole kontrolujące parkowanie w SPPN korzystają z systemu e-kontroli. Oznacza to, że kierowcy nie muszą umieszczać za szybą kartki czy naklejki informującej o korzystaniu z płatności mobilnych. Teraz kontrolerzy wychodzą w teren wyposażeni w smartfon. Odpalają w nim aplikację e-Kontroler, aby połączyć się z bazą danych potrzebnych do kontroli, a następnie za jej pomocą sprawdzają parkowanie. Sprawdzanie polega na skanowaniu tablic rejestracyjnych i ich sczytywaniu.

Parkomaty dalej potrzebne, ale…

Z jednej strony strefa się rozszerza, więc parkomatów przybywa, ale z drugiej, znaczenie opłat mobilnych stale rośnie, więc zagęszczenie parkomatów używanych do płacenia gotówką czy kartą będzie systematycznie spadać.

Dane pokazują, że parkomaty wciąż są chętnie używane przez kierowców, więc nie zamierzamy z nich rezygnować. Pewne jest jednak, że w kolejnych latach nie będziemy potrzebowali ich tak dużo, jak dotychczas.  Zwłaszcza płatność bilonem szybko traci na popularności – jeszcze kilka lat temu była to główna metoda płatności, dziś korzysta z niej tylko kilkanaście proc. kierowców.

W przyszłym roku czeka nas wymiana parkomatów na nowe maszyny. Zanim ogłosimy przetarg, zorganizujemy wstępne konsultacje rynkowe, aby porównać nasze oczekiwania z możliwościami rynku. Chcemy, aby sprzęt był nowoczesny i odpowiadał na obecne oraz przyszłe potrzeby. Obecnie trwa weryfikacja nadesłanych zgłoszeń. Konsultacje mają odbyć się we wrześniu.

Powered by Projectic.pl