Projekt SMART EPC – spotkanie sprawozdawcze w Kopenhadze - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

26-09-2023

Projekt SMART EPC – spotkanie sprawozdawcze w Kopenhadze

W dniach 6-7 lipca tego roku, odbyło się w Kopenhadze trzecie a pierwsze na żywo spotkanie sprawozdawcze w ramach projektu SMART EPC. Zgodnie z umową z Komisją Europejską jesteśmy zobowiązani odbywać takie spotkania co 6 miesięcy.
Podczas spotkania każdy z liderów poszczególnych pięciu części projektu przedstawił działania wykonane w ciągu pierwszego półrocza 2023 roku. Po każdej z prezentacji partnerzy projektu odbyli dyskusję na temat działań już zrealizowanych i tych planowanych.

Spotkanie sprawozdawcze w ramach projektu SMART EPC.

Zarząd Dróg Miejskich jest odpowiedzialny za przygotowanie ustandaryzowanej koncepcji modernizacji oświetlenia w oparciu o model finansowania „Energy Performance Contracting”.

W ramach tej części prac zespół projektowy wypracuje także zestaw technicznych wytycznych, które będą służyć jak najlepszemu przygotowaniu się zamawiających do ogłoszenia postępowań przetargowych, a także ramowy wzór umowy, który będzie można zaadaptować do realiów formalnych wszystkich krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej.

Nasza jednostka jest też jednym z 6 miast, które w ramach projektu przeprowadzą pilotaż wypracowanych standardów, który będzie polegał na przeprowadzeniu postępowania przetargowego obejmującego swoim zakresem modernizację infrastruktury oświetlenia ulicznego kilku tysięcy latarni w modelu EPC. W naszym mieście pracownicy ZDM wytypowali do realizacji w ramach pilotażu modernizację infrastruktury oświetlenia we wszystkich lokalizacjach, w których nie jesteśmy w stanie ze względów technicznych i formalnych (np. rejestr zabytków) oświetlić nowoczesnymi oprawami SAVA LED. Są to przede wszystkich parki oraz ulice, na których zamontowane są zabytkowe latarnie typu pastorał warszawski.

W czasie wizyty wszyscy zaproszeni goście odwiedzili również laboratorium nowych technologii – DOLL Living Lab w Kopenhadze. Instytucja ta została powołana i jest w pełni finansowana ze środków publicznych i ma na celu testowanie nowych technologii w zakresie „Smart City” oraz tworzenie standardów stosowanych przez miasta w Danii.

W trakcie wizyty pracownicy opowiedzieli uczestnikom projektu o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych stosowanych w oświetleniu ulicznym, w szczególności takich jak: sposoby komunikacji bezprzewodowej między elementami infrastruktury oraz inne systemy, które mogą korzystać z zasilania i kanałów komunikacji infrastruktury oświetlenia, np. ładowanie pojazdów elektrycznych, czujniki środowiskowe czy kontrola parkowania. Wszystkie testowane technologie uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć zainstalowane i działające w przestrzeni publicznej, na ulicach, parkingach i w okolicznych parkach.

Powered by Projectic.pl