Przebudowa skrzyżowania w Wilanowie. Otworzyliśmy oferty w przetargu - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

11-01-2021

Przebudowa skrzyżowania w Wilanowie. Otworzyliśmy oferty w przetargu

Trzy oferty wpłynęły w przetargu na przebudowę skrzyżowania al. Wilanowskiej i ul. Kosiarzy w celu włączenia do niego ul. Sarmackiej. Nad jej przedłużeniem już pracuje deweloper. Dzięki inwestycji powstanie nowe połączenie z miasteczkiem Wilanów.

Tym samym dojazd do al. Wilanowskiej z tego miejsca znacznie się skróci. Aby dziś dostać się do jednej z ważniejszych arterii w dzielnicy, kierowcy muszą jechać do ul. Oś Królewska i następnie albo do al. Rzeczypospolitej, albo do ul. Kieślowskiego. Jeśli wybiorą drugą drogę, i tak nie są w komfortowej sytuacji – w al. Wilanowską mogą tylko skręcić w prawo. Z kolei aby wjechać do „miasteczka”, od skrzyżowania al. Wilanowskiej z al. Rzeczypospolitej muszą poruszać się tą drugą i następnie ul. Oś Królewska. To najkrótsza trasa – alternatywny wariant zakłada skręt z ul. Przyczółkowej w ul. Klimczaka, a potem przejazd ulicami Kieślowskiego i Oś Królewska.

Oferty już sprawdzamy

Rozwiązaniem będzie właśnie przedłużenie kończącej się ślepo ul. Sarmackiej i włączenie jej do skrzyżowania al. Wilanowskiej i ul. Kosiarzy. Tym zajmuje się firma Robyg. Deweloper buduje przepust na Potoku Służewieckim, w miejscu używanej przez pieszych kładki. Prace prowadzone są od końca sierpnia zeszłego roku.

Zarząd Dróg Miejskich przebuduje natomiast skrzyżowanie al. Wilanowskiej z ul. Kosiarzy. Zrobimy to tak, aby możliwe stało się podłączenie do niego ul. Sarmackiej. Do rozpoczęcia tego przedsięwzięcia coraz bliżej, bo jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia ogłosiliśmy przetarg, aby wyłonić wykonawcę. Otwarcie ofert nastąpiło w poniedziałek. Zgłosiły się trzy firmy, wszystkie z Warszawy – Planeta (wyceniła prace na 2 mln 463 tys. zł brutto), AWE (2 mln 469 tys. zł brutto) i Rokom (2 mln 532 tys. zł brutto). Już przystąpiliśmy do sprawdzania nadesłanych propozycji, które pod względem cenowym są niższe niż zakładał nasz kosztorys.

Liczymy, że tym razem cała procedura nie będzie się przedłużać i po rozstrzygnięciu wybrany przez nas wykonawca wiosną wywiąże się z powierzonego zadania. Poprzedni przetarg na przebudowę skrzyżowania al. Wilanowskiej i ul. Kosiarzy okazał się pod tym względem nieudany i zmuszeni byliśmy ogłosić drugi.

Co się zmieni?

Wybrany przez nas wykonawca przebuduje sygnalizację świetlną. Przygotuje ją do podpięcia przedłużonej ul. Sarmackiej. Światła staną się nowocześniejsze – będą działać w akomodacji i zostaną wyposażone w detekcję ruchu. Skrzyżowanie będzie miało osygnalizowane przejścia dla pieszych z każdej strony – dziś zebry brakuje od wschodu, a od południa nie ma przez co przechodzić. Każde z nich będzie miało pośrodku azyl, zostanie wyposażone w płyty z wypustkami dla osób niedowidzących.

Na skrzyżowaniu z al. Wilanowskiej w ul. Sarmacką i z ul. Sarmackiej w al. Wilanowską będzie można skręcić w każdej relacji – zostaną wyznaczone dodatkowe pasy do skrętu. Zachodnią stroną skrzyżowania będzie poprowadzona droga rowerowa od ul. Sarmackiej, która połączy się z trasą po północnej stronie al. Wilanowskiej.

Projekt organizacji ruchu

3.plansza org. ruchu 594_930

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl