Przebudowa skrzyżowania w Wilanowie rozpoczęta - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

22-03-2021

Przebudowa skrzyżowania w Wilanowie rozpoczęta

Od usuwania starych krawężników przy pasie zieleni dzielącym jezdnie rozpoczęły się roboty drogowe na skrzyżowaniu al. Wilanowskiej i ul. Kosiarzy. Celem jest włączenie do niego ul. Sarmackiej, nad której przedłużeniem pracuje deweloper. Dzięki zmianie nowe połączenie zyska miasteczko Wilanów.

Dziś wjazd do tego osiedla nie jest najprostszy. Istnieje tylko pięć możliwości, aby się do niego dostać. Należy jechać na wprost z ul. Jana III Sobieskiego w al. Rzeczypospolitej, skręcić w nią w prawo z al. Wilanowskiej, wykonać ten manewr nieco dalej w ul. Kieślowskiego lub taki sam z ul. Przyczółkowej w Klimczaka lub w Branickiego. Na tym ostatnim skrzyżowaniu można też wjechać do miasteczka od południa, skręcając w lewo – i to w zasadzie jedyny wjazd dla jadących od tej strony.

Równie trudny jest wyjazd, zwłaszcza w kierunku centrum. Można to zrobić tylko ul. Branickiego i al. Rzeczypospolitej – pozostałe wyjazdy umożliwiają tylko skręt w prawo (ulice Kieślowskiego i Klimczaka).

Dlatego dużym usprawnieniem, od dawna oczekiwanym przez mieszkańców, będzie przedłużenie kończącej się ślepo ul. Sarmackiej i włączenie jej do skrzyżowania al. Wilanowskiej i ul. Kosiarzy. Prace z tym związane od końca sierpnia prowadzi firma Robyg. Deweloper buduje przepust na Potoku Służewieckim, w miejscu używanej przez pieszych kładki. Stan zaawansowania robót jest tu wysoki – konstrukcja przeprawy przykryła potok, teraz budowana będzie jezdnia.

Nowa sygnalizacja i lewoskręt

Zarząd Dróg Miejskich zrealizuje zaś za przebudowę skrzyżowania al. Wilanowskiej z ul. Kosiarzy. Prace z tym związane właśnie ruszyły. Wyłoniony w przetargu wykonawca – firma Planeta – rozpoczął je od wyciągania starych krawężników przy pasie zieleni dzielącym jezdnie al. Wilanowskiej. Ich usuwanie wiąże się z tym, że na jezdni północnej zostanie wytyczony pas do skrętu w lewo w przedłużoną ul. Sarmacką. To właśnie dzięki umożliwieniu kierowcom tego manewru znacznie skróci się dojazd do miasteczka Wilanów. Tym samym skrzyżowanie stanie się klasyczne – obecne jest w kształcie litery T. Po jego zachodniej stronie będzie poprowadzona droga rowerowa od ul. Sarmackiej, która połączy się z trasą po północnej stronie al. Wilanowskiej.

 

Ale przede wszystkim na skrzyżowaniu zostanie przebudowana sygnalizacja świetlna. Zostanie przygotowana do podpięcia ul. Sarmackiej, której wlot „nasz” wykonawca również wybuduje. Światła staną się nowocześniejsze, bo będą działać w akomodacji i zostaną wyposażone w detekcję ruchu. Skrzyżowanie będzie miało osygnalizowane przejścia dla pieszych z każdej strony – dziś zebry brakuje od wschodu, a od południa nie ma przez co przechodzić. Każde z nich będzie miało pośrodku azyl, zostanie wyposażone w płyty z wypustkami dla osób niedowidzących.

Prace prowadzone przez Planetę oraz te dotyczące przedłużenia ul. Sarmackiej, które nadzoruje deweloper, mają zakończyć się jeszcze wiosną.

Projekt organizacji ruchu

3.plansza org. ruchu 594_930

Powered by Projectic.pl