Dzięki temu przejścia dla pieszych przy Modrzewiowej i przy rondzie Wiatraczna stały się bezpieczniejsze – pieszy może pokonać je na raty, obserwując najpierw pojazdy jadące z jednej, a potem z drugiej strony. Drugi pas ruchu w kierunku centrum zaczyna się teraz ok. 150 metrów dalej. W drugą stronę przekrój jezdni pozostał bez zmian.
Cztery pasy na jezdni, audyt na zero punktów
Do tej pory aby przejść przez jezdnię trzeba było pokonać tory tramwajowe, 4 pasy ruchu (po 2 w każdym kierunku) i ponownie tory tramwajowe. To rozwiązanie skrajnie niebezpieczne. W ciągu ostatnich 5 lat kierowcy potrącili tu 3 pieszych, doszło też do 4 wypadków na zjeździe z ronda w al. Waszyngtona, spowodowanych nagłym hamowaniem przed torowiskiem i nieprawidłową zmianą pasa ruchu.
Oprócz analizy statystyk z wypadków i kolizji jedną z głównych podstaw w działaniach ZDM na rzecz poprawy bezpieczeństwa stanowi kompleksowy profesjonalny audyt przejść dla pieszych. Do tej pory objął już 12 dzielnic i ponad 3 tys. zebr, w tym roku kontrolujemy ostatnie 6 dzielnic. Przejścia na Pradze-Południe zostały objęte audytem w 2016 roku. Zbadaliśmy w tej dzielnicy wszystkie 351 lokalizacji na drogach podlegających ZDM.
Oba omawiane przejścia w alei Waszyngtona otrzymały w audycie najniższą możliwą ocenę (0 pkt. w skali 0-5), zaś audytorzy wskazali, że taki przekrój jezdni jest zagrożeniem dla pieszych. Jedną z rekomendacji było skrócenie przejścia poprzez zmianę szerokości jezdni i budowę azylu. Właśnie takie zmiany zostały wprowadzone. Oprócz poprawy bezpieczeństwa na przejściach, ograniczone zostało wykonywanie niebezpiecznych manewrów takich jak zjazd ze środkowego pasa ronda w al. Waszyngtona. Prace polegające na montażu azyli dobiegają końca.