Przetarg podzielony jest na 10 części — odpowiadają one naszemu wewnętrznemu podziałowi Warszawy na rejony pod kątem konserwacji oświetlenia. Łącznie obejmuje wszystkie dzielnice Warszawy poza Bemowem i Ursusem, gdzie konserwacja w dłuższej perspektywie jest już zapewniona na mocy obowiązujących umów.
Do zadań konserwatora w ramach 3-letniej umowy będzie należało m.in. usuwanie usterek (całodobowe pogotowie), zapewnienie prawidłowego działania latarni (opraw i wszystkich urządzeń oświetleniowych), dbanie o estetyczny wygląd, mycie kloszy i słupów a w razie potrzeby wymiana na nowe. Ważnym zadaniem będzie też systematyczne usuwanie z urządzeń oświetleniowych nielegalnych plakatów, reklam itp.
Nowością, w porównaniu z poprzednimi umowami tego typu, jest zlecenie konserwatorom dodatkowych prac polegających na wymianie starych opraw oświetleniowych na nowoczesne oprawy LED. W ten sposób zaczniemy realizację zapowiadanego programu wymiany na energooszczędne wszystkich opraw oświetleniowych na głównych ulicach w perspektywie do 2022 roku. Szczegółowo o tym projekcie pisaliśmy pod koniec kwietnia.
Zgodnie z zapowiedzią
Wymiana 43 tysięcy opraw sama w sobie będzie dużym źródłem oszczędności. Zużycie energii elektrycznej będzie trzykrotnie niższe – w ciągu roku jest to oszczędność ok. 38 GWh, czyli kwoty ok. 16 mln zł. To oznacza, że same tylko oszczędności energii pozwolą na zwrot kosztów inwestycji w ciągu trzech lat.
Wciąż jednak szukamy kolejnych oszczędności. Oprawy do wymiany przez konserwatorów kupimy sami w ramach osobnego zamówienia. Dzięki takiej strategii, kupując oprawy bezpośrednio od producentów i zlecając ich montaż konserwatorom, mamy nadzieję uzyskać finalnie niższy koszt wymiany opraw, niż przy formule zamówienia łączonego na dostawę i montaż.