Raport BRD za 2020 rok. Okoliczności wypadków śmiertelnych - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

06-07-2021

Raport BRD za 2020 rok. Okoliczności wypadków śmiertelnych

Z powodu pandemii w 2020 r. ruch w stolicy był zdecydowanie mniejszy niż w latach poprzednich, co przełożyło się na rekordowo niską liczbę wypadków. Jednocześnie opustoszałe ulice skłaniały kierowców do szybszej jazdy, w efekcie liczba ofiar śmiertelnych zdarzeń drogowych wzrosła do poziomu z 2018 r. W raporcie o stanie bezpieczeństwa drogowego podajemy, jakie były okoliczności tych wypadków.

W zeszłym roku na warszawskich drogach doszło do 641 wypadków, w których 709 osób odniosło obrażenia, a 44 zginęły. Zdarzeń drogowych odnotowano o 29 proc. mniej niż w roku 2019 i najmniej odkąd prowadzimy takie zestawienia. Dane wyglądają podobnie w przypadku rannych, których liczba w porównaniu z rokiem 2019 spadła o 31 proc. Jednak zdecydowanie pogorszyła się statystyka zabitych, bo w zeszłym roku zginęło o 9 osób więcej niż przez cały rok 2019.

W dużym stopniu wpływ na to miały luźniejsze ulice, na których kierowcy się rozpędzali. Pokazały to przeprowadzone przez nas pomiary prędkości. Na sprawdzonych w ubiegłym roku 1,37 mln pojazdów prędkość przekroczyło aż 857 tys., czyli aż 62 proc. wszystkich, które zmierzyliśmy. To o 5 proc. więcej niż w 2019 r. i najwięcej odkąd prowadzimy takie badania.

Czarne styczeń i luty dla pieszych

W 195 wypadkach/najechaniach na pieszego poszkodowanych zostało 204 pieszych. 22 pieszych zmarło – 7 zginęło na miejscu, a 15 zmarło w ciągu kolejnych 30 dni. I choć liczba wypadków z pieszymi w stosunku do roku 2019 zmalała o 35 proc., tak wciąż stanowi 30 proc. wszystkich wypadków, zaś ofiary śmiertelne wśród pieszych w 2020 r. to połowa ofiar śmiertelnych ogółem. 

Połowę wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych (22) spowodowali kierujący, a drugą połowę piesi. Najczęstszą przyczyną takich wypadków spowodowanych z winy kierowcy było nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu (8), a z winy pieszego – nieostrożne wejście na jezdnię przed pojazdem (6). 

 

Niezmiennie najbardziej tragiczne okazały się miesiące zimowe. W styczniu i lutym zginęło łącznie 9 pieszych. Trzecim najgorszym miesiącem był wrzesień – życie w nim straciło 3 pieszych. W zeszłym roku były też jednak trzy miesiące, w których nie doszło do tragedii z udziałem pieszych – marzec, kwiecień i maj. 

W 2020 r. na przejściu dla pieszych zginęło 8 osób w 8 wypadkach. To 36 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych z udziałem niezmotoryzowanych uczestników ruchu, do których doszło na zebrach. Statystyka ta w porównaniu z poprzednimi latami poprawiła się – wcześniej przejście było miejscem, na którym ginął co drugi pieszy, a często ten odsetek był jeszcze wyższy.

 

Samochody i jednoślady

W zeszłym roku kierujący byli sprawcami 600 (94 proc.) wypadków, w których 673 osoby zostały ranne, a 33 osoby zginęły. W tego rodzaju wypadkach najwięcej osób (16) poniosło śmierć w wyniku zderzenia pojazdów w ruchu, trzy osoby straciły życie po najechaniu na słup lub znak, a dwie – po wywróceniu się pojazdu.

W 2020 r. wypadek pod wpływem alkoholu lub środków odurzających spowodowało 27 kierowców. Wskutek tych zdarzeń zmarło 5 osób.

 

W 253 wypadkach z udziałem jednośladów – rowerów, motorowerów, motocykli i elektrycznych hulajnóg – zginęło w zeszłym roku 15 osób. To jedna ofiara śmiertelna więcej niż w roku 2019. Kierujący pojazdami jednośladowymi spowodowali 72 wypadki, w zginęło 8 osób. W 72 zdarzeniach z udziałem motocykla zginęło 9 osób, a w 156 wypadkach z udziałem roweru – 5 osób. Jednak osoba straciła życie w wyniku wypadku z udziałem hulajnogi (pasażerka jednośladu). 

W 2020 r. w wypadkach uczestniczyły też pojazdy komunikacji miejskiej. W 71 wypadkach zginęło 9 osób.

 

Okoliczności wypadków śmiertelnych

Oprócz suchych danych warto pochylić się nad analizą poszczególnych wypadków, aby lepiej zrozumieć, jak dochodzi do tragedii na drogach. Wśród 44 ofiar śmiertelnych wypadków było 22 pieszych, 8 motocyklistów, 7 kierowców aut, 5 rowerzystów, 1 pasażerka autobusu i 1 pasażerka hulajnogi elektrycznej. Poniżej okoliczności wszystkich zdarzeń drogowych z 2020 r., które zakończyły się tragicznie:

 • 19 stycznia, niedziela wieczorem. 37-letni mężczyzna, pieszy, wszedł na jezdnię przed autobusem w pobliżu przystanku. Zmarł na miejscu.
 • 29 stycznia, środa w nocy. 28-letni mężczyzna, kierowca hondy został uderzony przez pojazd ciężarowy, który wjechał na skrzyżowanie przy czerwonym świetle. Zmarł na miejscu.
 • 30 stycznia, czwartek rano. 71-letni mężczyzna, pieszy, został przejechany na przejściu dla pieszych przez 21-letniego kierowcę, który nie ustąpił pierwszeństwa. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 31 stycznia, piątek rano. 62-letni mężczyzna, pieszy, został potrącony przez tramwaj na przejściu, przez motorniczego, który nie ustąpił pierwszeństwa. 62-latek zmarł w wyniku obrażeń.
 • 31 stycznia, piątek w ciągu dnia. 87-letni mężczyzna, pieszy, został potrącony przez tramwaj na przystanku, z winy motorniczego. Zmarł na miejscu.
 • 31 stycznia, piątek wieczorem. 31-letni mężczyzna, pieszy, został potrącony przez tramwaj na przejściu, przez motorniczego, mimo zielonego światła. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 7 lutego, piątek rano. 58-letni mężczyzna, rowerzysta, wjechał pod samochód na skrzyżowaniu. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 12 lutego, środa rano. 84-letni mężczyzna, pieszy, wszedł na przejście na czerwonym świetle przed jadący samochód. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 14 lutego, piątek w ciągu dnia. 88-letni mężczyzna, pieszy, wszedł pod autobus przy przystanku. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 15 lutego, sobota rano. 57-letni mężczyzna, pieszy, wszedł na torowisko przy przystanku tramwajowym. Zmarł na miejscu.
 • 28 lutego, piątek wieczorem. 69-letni mężczyzna, pieszy, został potrącony na przejściu dla pieszych przez kierowcę toyoty. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 27 marca, piątek wieczorem. 45-letni mężczyzna, kierowca renault, przekraczając prędkość spowodował zderzenie czołowe trzech aut na moście Gdańskim. Zmarł na miejscu.
 • 17 kwietnia, piątek w ciągu dnia. 38-letni mężczyzna, kierowca pojazdu ciężarowego, został czołowo uderzony przez kierowcę innego pojazdu ciężarowego. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 30 kwietnia, czwartek w ciągu dnia. 61-letni mężczyzna, motocyklista, uderzył bocznie na skrzyżowaniu w volvo. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 5 maja, wtorek w ciągu dnia. 34-letni mężczyzna, kierowca pojazdu ciężarowego, z nieustalonych przyczyn uderzył czołowo w inny pojazd ciężarowy. Zmarł na miejscu.
 • 25 maja, poniedziałek wieczorem. 44-letni mężczyzna, kierowca nissana, jadąc z nadmierną prędkością uderzył w słup. Zmarł na miejscu.
 • 29 maja, piątek wieczorem. 37-letni mężczyzna, motocyklista, jadąc z nadmierną prędkością uderzył w słup. Zmarł na miejscu.
 • 14 czerwca, niedziela wieczorem. 33-letni mężczyzna, motocyklista, został potrącony przez nieprawidłowo skręcającego kierowcę opla. Zmarł na miejscu.
 • 16 czerwca, wtorek w ciągu dnia. 84-letnia kobieta, piesza, została potrącona na parkingu przez kierowcę subaru. Zmarła w wyniku obrażeń.
 • 26 czerwca, piątek w ciągu dnia. 69-letnia kobieta, pasażerka, uczestniczyła w wypadku autobusu, który uderzył w barierę na moście Grota-Roweckiego; spowodował go kierowca pod wpływem narkotyków. 69-latka zmarła na miejscu.
 • 27 czerwca, sobota w ciągu dnia. 35-letni mężczyzna, motocyklista, został potrącony przez nieprawidłowo skręcającą kierującą bmw. Zmarł na miejscu.
 • 29 czerwca, poniedziałek w ciągu dnia. 79-letni mężczyzna, pieszy, został potrącony na parkingu przez cofającego kierowcę Iveco. Zmarł na miejscu.
 • 30 czerwca, wtorek w nocy. 23-letnia kobieta, pasażerka hulajnogi elektrycznej, przewróciła się przy znacznej prędkości, oboje z kierującym byli pod wpływem alkoholu. Zmarła w wyniku obrażeń.
 • 5 lipca, niedziela w nocy. 26-letni mężczyzna, motocyklista, jadąc z nadmierną prędkością uderzył w słup. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 18 lipca, sobota w ciągu dnia. 46-letni mężczyzna, pieszy, wszedł na torowisko przed jadący tramwaj. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 19 lipca, niedziela w nocy. 25-letni mężczyzna, rowerzysta, zmieniając pas ruchu wjechał pod auto. Zmarł na miejscu.
 • 22 lipca, środa w ciągu dnia. 76-letni mężczyzna, rowerzysta, jadąc po chodniku przewrócił się, był pod wpływem alkoholu. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 24 lipca, piątek wieczorem. Mężczyzna o nieokreślonym wieku, pieszy, wszedł pod samochód przekraczając jezdnię w niedozwolonym miejscu. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 18 sierpnia, wtorek w ciągu dnia. 41-letni mężczyzna, kierowca toyoty, został najechany od tyłu przez pojazd ciężarowy i uderzył w inny pojazd ciężarowy przed nim. Zmarł na miejscu.
 • 19 sierpnia, środa w ciągu dnia. 71-letni mężczyzna, pieszy, został potrącony na przejściu przez kierowcę fiata, będącego pod wpływem alkoholu. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 20 sierpnia, czwartek w ciągu dnia. 31-letni mężczyzna, motocyklista, został potrącony przez nieprawidłowo skręcającego kierowcę pojazdu ciężarowego. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 5 września, sobota wieczorem. 81-letni mężczyzna, pieszy, został potrącony na przejściu przez kierowcę nieustalonego auta. Zmarł na miejscu.
 • 6 września, niedziela wieczorem. 21-letni mężczyzna, pieszy, wszedł na torowisko pod jadący tramwaj. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 21 września, poniedziałek w ciągu dnia. 69-letni mężczyzna, rowerzysta, został potrącony bokiem przez kierowcę volvo. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 25 września, piątek wieczorem. Mężczyzna o nieokreślonym wieku, pieszy, wszedł pod samochód przekraczając jezdnię w niedozwolonym miejscu. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 28 września, poniedziałek rano. 36-letni mężczyzna, motocyklista, zderzył się bocznie z dwoma pojazdami. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 2 października, piątek wieczorem. 82-letnia kobieta, piesza, została potrącona na parkingu przez cofającego kierowcę pojazdu ciężarowego. Zmarła w wyniku obrażeń.
 • 3 października, sobota w ciągu dnia. 56-letni mężczyzna, pieszy, wszedł na jezdnię pod nadjeżdżający motocykl. Zmarł na miejscu.
 • 3 października, sobota w nocy. 47-letni mężczyzna, kierowca volkswagena, został najechany od tyłu przez jadącą z nadmierną prędkością i będącą pod wpływem alkoholu kierującą audi. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 6 października, wtorek w nocy. 59-letni mężczyzna, rowerzysta, został potrącony przez kierowcę busa, sprawca zbiegł. 59-latek zmarł w wyniku obrażeń.
 • 11 października, niedziela wieczorem. 32-letni mężczyzna, motocyklista, został potrącony przez nieprawidłowo skręcającego kierowcę opla. Zmarł w wyniku obrażeń.
 • 10 listopada, wtorek w ciągu dnia. 46-letnia kobieta, piesza, została potrącona na przejściu dla pieszych przez kierowcą volkswagena. Zmarła w wyniku obrażeń.
 • 19 listopada, czwartek w ciągu dnia. 61-letni mężczyzna, pieszy, wszedł pod samochód przekraczając jezdnią w niedozwolonym miejscu. Zmarł na miejscu.
 • 23 grudnia, środa rano. 67-letni mężczyzna, pieszy, będąc pod wpływem alkoholu, wszedł pod samochód przekraczając jezdnię w niedozwolonym miejscu. Zmarł w wyniku obrażeń.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl