Remontujemy parking pod pl. Krasińskich - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

08-06-2021

Remontujemy parking pod pl. Krasińskich

Na naprawie nawierzchni oraz uszczelnianiu ścian i stropów koncentrują się prace, które prowadzimy w parkingu podziemnym pod pl. Krasińskich. To pierwszy tak duży remont obiektu od kilkunastu lat.

Parking zlokalizowany jest w sąsiedztwie Sądu Najwyższego, z wjazdem od strony pl. Krasińskich. Wyposażony jest w dwie windy umożliwiające komunikację osobom niepełnosprawnym. Maksymalnie, na dwóch poziomach o powierzchni ok. 5,5 tys. m kw. każdy, może w nim jednocześnie zaparkować 407 samochodów. Jednak ze względu na umowę z ratuszem, 51 miejsc postojowych jest zarezerwowanych dla pojazdów należących do miasta – do dyspozycji mieszkańców pozostaje więc 356 miejsc, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych.

Parking otwarto pod koniec lat 90., a Zarząd Dróg Miejskich administruje nim od 2005 r. Dotąd obiekt przechodził tylko drobne prace konserwatorskie w ramach bieżącego otrzymania. Z tego względu postanowiliśmy przeprowadzić remont o większej skali.

Trwające prace koncentrują się przede wszystkim na naprawie nawierzchni. Ta została zniszczona nie tyle z powodu wjeżdżających i wyjeżdżających samochodów, co ze względu na nanoszoną przez nie wodę. W szczególności dały się we znaki pory zimowe, podczas których z kół i nadkoli zatrzymanych aut ściekała roztapiająca się mieszanka śniegu i soli. Powstałe w betonowej płycie nawierzchni odpryski usuwane są za pomocą zaprawy o spoiwie polimerowo-cementowym.

Roboty wiążą się także z uszczelnianiem ścian i stropów parkingu. Celem jest usunięcie rys powstałych przez działanie wody i ograniczenie jej wpływu na niszczenie obiektu. Całość prac zakończy naprawa oświetlenia wjazdu na parking, co powinno nastąpić na przełomie czerwca i lipca. W późniejszym terminie na nadprożu przy wjeździe zostanie zainstalowany wyświetlacz informujący o liczbie wolnych miejsc.

Tym samym podziemny garaż i jego otoczenie staną się jeszcze bardziej komfortowe dla kierowców. Jesienią 2019 r. na drogach prowadzących w kierunku pl. Krasińskich zamontowaliśmy cztery tablice, które wskazują liczbę wolnych miejsc.

 

Parking pod pl. Krasińskich czynny jest całą dobę. Każda rozpoczęta godzina parkowania kosztuje 5 zł. Za postój całodobowy trzeba zapłacić 40 zł (motocykle – 25 zł), a za weekendowy (od piątku od godz. 19 do poniedziałku do godz. 7) – 80 zł (motocykle – 40 zł). Cena abonamentu miesięcznego całodobowego wynosi 500 zł (motocykle – 190 zł), miesięcznego dziennego (parkowanie w godzinach 7-19) – 370 zł, a miesięcznego nocnego (parkowanie w godzinach 19-7) – 250 zł.

W zeszłym roku wyremontowaliśmy parking pod ul. Waryńskiego. Wymieniliśmy tam całą instalację elektryczną i oświetlenie. 118 lamp sodowych zastąpiliśmy 139 oprawami ledowymi, ale ulokowaliśmy je nie nad, a pomiędzy stanowiskami postojowymi. Na ścianach zamontowaliśmy 12 podświetlanych tablic ewakuacyjnych, a na suficie 18 opraw nastropowych, które włączają się awaryjnie wtedy, gdy z jakiegoś powodu zabraknie prądu z głównego źródła zasilania. Z 2 do 16 rozszerzyliśmy liczbę detektorów tlenku węgla i zamontowaliśmy także 14 nowych kamer – jest ich o sześć więcej niż przed „liftingiem” parkingu.

Powered by Projectic.pl