Rusza “Droga na szóstkę” - program poprawy bezpieczeństwa w rejonie szkół - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

04-08-2020

Rusza “Droga na szóstkę” – program poprawy bezpieczeństwa w rejonie szkół

Celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w rejonie szkół podstawowych oraz wspieranie aktywnej mobilności wśród najmłodszych. Wybraliśmy już placówki do tegorocznej pilotażowej edycji akcji.

To tegoroczna nowość w stale rosnącym wachlarzu działań Warszawy na rzecz zwiększania bezpieczeństwa ruchu drogowego. Projekt prowadzony jest przez Zarząd Dróg Miejskich we współpracy z Biurem Polityki Mobilności i Transportu oraz urzędami dzielnic. 

– U podstaw „Drogi na szóstkę” leży dialog i współpraca – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Wspólnie z dyrekcją i społecznością zainteresowanych szkół chcemy rozmawiać o bezpieczeństwie, analizować istniejące problemy i znajdować dla nich rozwiązania. Zaangażowani będą również nauczyciele oraz uczniowie, w miarę możliwości w obecnej sytuacji. 

Informacja o naborze do programu została przesłana do urzędów dzielnic. Udział jest dobrowolny, a zgłoszeń dokonywali dyrektorzy szkół. Chęć udziału wyraziło blisko 30 placówek. Ostatecznego wyboru dokonaliśmy analizując m.in. liczbę oraz rodzaj wypadków i kolizji w rejonie tych szkół oraz problemy z bezpieczeństwem opisane przez dyrekcję. 

– Stworzenie takiego programu to dla Warszawy naturalny dalszy krok stanowiący rozwinięcie dotychczasowych działań miasta – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy. Miasto od lat promuje zrównoważoną mobilność, m.in. w ramach kampanii “Rowerowy Maj”. Oczywiste jest, że musimy stale dążyć do zapewnienia jak najbezpieczniejszych warunków poruszania się, zwłaszcza dla najmłodszych. 

W pierwszej edycji “Drogi na szóstkę” weźmie udział 6 szkół. Spotkaliśmy się już z dyrektorami wszystkich placówek. Teraz przed nami audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego i funkcjonalności przestrzeni w rejonie szkół oraz ankiety dla uczniów i nauczycieli. Audyt zakończy się rekomendacjami dotyczącymi infrastruktury wokół szkoły, jak i na jej terenie. Efektem będą prace projektowe i wykonawcze, takie jak np.: przebudowa ulic, budowa sygnalizacji świetlnej, lub też inne zmiany organizacji ruchu. Przetarg na wykonanie audytu został ogłoszony w połowie lipca. Wpłynęły dwie oferty. Zainteresowani wykonawcy zaproponowali konkurencyjne ceny, niższe o kilkadziesiąt tysięcy złotych od budżetu jaki miał zaplanowany ZDM.  Pozwoliło to na rozstrzygnięcie przetargu. Audyt wykona firma LPW Sp. z o.o. za niecałe 200 tys. złotych.

– Hasło “Przede wszystkim bezpieczeństwo” przyświeca nam od dawna – zaznacza Łukasz Puchalski, dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich. Na podstawie już posiadanych danych, w tym z prowadzonego od lat audytu bezpieczeństwa przejść dla pieszych, ZDM cały czas realizuje inwestycje w rejonie szkół.  Jest to chociażby zakończona już budowa dwóch sygnalizacji świetlnych w ciągu ulicy Kajki oraz szereg planowanych zmian organizacji ruchu w ciągu tzw. “obwodnicy” Gocławia. “Droga na szóstkę” jest pomyślana jako zadanie wieloletnie. Następne kroki będą ściśle zależeć od współpracy ze szkołami.  

 

Lista uczestników pilatożowej edycji 2020 programu "Droga na szóstkę". Jest to sześć szkół podstawowych z Warszawy - numer 41 (Drewniana 8(, nr 157 (Kazimierzowska 16), nr 175 (Trzech Budrysów 32), nr 195 (Króla Maciusia 5), nr 323 (Hirszeflda 11), nr 373 (Angorska 2)

Powered by Projectic.pl