Rowerowy Maj - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

Rowerowy Maj

Zarząd Dróg Miejskich przeprowadził dotychczas 4 edycje kampanii „Rowerowy Maj” w Warszawie, podczas których uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki byli zachęcani, aby codzienne dojazdy odbywać w sposób aktywny – na rowerach, rolkach, czy hulajnogach. W tym roku 5. edycja Kampanii jest realizowana pod hasłem „Rowerowy Maj dla klimatu”. 

Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna. To największa akcja tego typu w Polsce, a być może w całej Europie. Jej celem jest promocja zdrowego stylu życia, zrównoważonej mobilności wśród dzieci oraz edukacja. Zachęcamy, żeby we wszystkie majowe dni szkolne dotrzeć na lekcje aktywnie, to znaczy na rowerze, hulajnodze, rolkach, deskorolce. Za każdy dojazd dziecko biorące udział w akcji otrzymuje naklejki – jedną przykleja na plakat, drugą do swojego dzienniczka. Im więcej przejazdów, tym fajniejsze nagrody. Nie ma tu przegranych!

Rowerowy Maj dla klimatu

Tegoroczna edycja Kampanii zostanie zrealizowana pod hasłem „dla klimatu”. Pragniemy podnieść świadomość wśród dzieci i młodzieży na temat tego, jak ważne są decyzje dotyczące sposobu przemieszczania się w kontekście ochrony klimatu.

Przesiadka z samochodu na rower przez 20 dni Rowerowego Maja może pozwolić na zaoszczędzenie średnio 50 kg dwutlenku węgla![1] Co więcej – chcemy zachęcać do zrównoważonego transportu nie tylko w maju i nie tylko najmłodszych, ale również przez cały rok, docierając również do rodziców i nauczycieli, dzięki czemu razem zredukujemy emisje szkodzące klimatowi.

Kiedy?

Zabawa i zdrowa rywalizacja w ramach akcji trwa przez cały maj.

Zgłoszenia do kampanii trwały do końca lutego. Przez cały marzec szkoliliśmy koordynatorów szkolnych i przedszkolnych, podczas których wytłumaczone zostały szczegóły akcji. W maju rozpoczną się warsztaty doszkalające jazdę rowerem w wybranych placówkach, które będą trwały aż do czerwca. Mają one za zadanie ośmielić najmłodszych posiadaczy karty rowerowej do poruszania się jednośladem oraz przygotować do bezpiecznej jazdy w ruchu ogólnym. Dodatkowo, również dla chętnych placówek, planujemy rozstawienie mobilnych serwisów rowerowych, aby zarówno przed akcją majową, w jej trakcie, jak i po jej zakończeniu uczniowie i nauczyciele mogli za darmo dokonać przeglądu roweru i drobnych napraw. Ponadto dla nauczycieli przewidujemy tematyczne webinaria.

Na zakończenie akcji, w czerwcu, odbędzie się piknik ekologiczny. Już teraz zapraszamy wszystkich uczestników Rowerowego Maja do udziału!

Kto?

Do zabawy zapraszamy wszystkie chętne szkoły i przedszkola w Warszawie – również niepubliczne. Ważną zasadą jest to, że w kampanii bierze udział cała placówka, wszystkie klasy i grupy. Oczywiście zachęcamy też pracowników do dawania dobrego przykładu swoim podopiecznym. Rywalizacja toczy się na trzech poziomach: indywidualnym, klasowym i szkolnym/przedszkolnym. Dla najaktywniejszych na każdym z poziomów przewidziane będą atrakcyjne nagrody.

 Jak?

Szkoły i przedszkola mogły zgłaszać się do nas do końca lutego. W każdej placówce powołani zostali koordynatorzy rowerowi, którzy są naszymi łącznikami z placówką. Jest to nauczyciel, który odpowiada za przebieg kampanii w szkole, czy przedszkolu, przekazuje informacje od nas dalej – do innych nauczycieli, opiekunów i rodziców. 

Aby uzupełnić szkolną/przedszkolną infrastrukturę i przygotować placówki do wzmożonego ruchu rowerowego, w kwietniu przekażemy tymczasowe stojaki rowerowe.

Śledźcie nasze wiadomości tutaj i na naszym profilu na Facebooku.

Podsumowanie

W Warszawie Rowerowy Maj odbył się już cztery razy. Podczas pierwszej edycji wspólnie bawiło się i rywalizowało 55 szkół i 33 tys. uczniów.

W 2017 roku, po sukcesie pilotażu, akcja objęła już 83 szkoły i 43 tys. uczniów.

W 2018 roku zgłosiło się 112 szkół, w tym 35 placówek wzięło udział w Rowerowym Maju po raz pierwszy. Ta edycja objęła swoim zasięgiem ok. 60 tys. uczniów z 2683 klas. W sumie, przez cały maj uczniowie podróżowali aktywnie ponad milion razy.

Wynik ten został pobity w 2019 roku. Łącznie do zabawy przystąpiło 229 placówek, w tym po raz pierwszy w Warszawie również przedszkola. Czwarta edycja objęła ok. 80 tys. dzieci, które wykonały łącznie blisko półtora miliona aktywnych podróży.

W 2020 i 2021 z powodu obostrzeń związanych z transmisją koronawirusa Rowerowy Maj w Warszawie został odwołany.

W tym roku, gdy jesteśmy już lepiej przygotowani do życia w pandemicznej rzeczywistości, Rowerowy Maj powraca do szkół i przedszkoli na podobnych zasadach, dostosowanych do panujących realiów nauczania. Zapraszamy do wspólnej zabawy! 

Tak było w poprzednich edycjach:

[1] Obliczono na podstawie: Brand, C., Götschi, T., Dons, E., Gerike, R., Anaya-Boig, E., Avila-Palencia, I., … i Nieuwenhuijsen, M. J. (2021).
The climate change mitigation impacts of active travel: Evidence from a longitudinal panel study in seven European cities. Global Environmental Change, 67, 102224. doi:10.1016/j.gloenvcha.2021.102224

Powered by Projectic.pl