Rowerowy Maj - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

Rowerowy Maj

Rowerowy Maj to kampania skierowana do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, promująca zrównoważoną mobilność oraz popularyzująca rower jako środek transportu.

Przez cały maj zachęcamy uczniów i przedszkolaków, aby codziennie docierali na zajęcia w sposób aktywny – na rowerze, hulajnodze, rolkach lub deskorolce. Dzieci podczas drogi do szkoły i przedszkola ćwiczą swoją koordynację, uczą się samodzielności, odpowiedzialności, zdobywają praktykę w zakresie zrównoważonej mobilności. Poranny wysiłek fizyczny poprawia również koncentrację na lekcjach. Zasady są proste. W zamian za aktywną podróż uczniowie i przedszkolaki otrzymują dwie naklejki: jedną do swojego dzienniczka rowerowego, a drugą do przyklejenia na plakat klasowy/grupowy. Naklejki z dzienniczka można potem wymienić na atrakcyjne nagrody. A dodatkowo w każdym przedszkolu i w każdej szkole najaktywniejsza grupa/klasa wygrywa wycieczkę, warsztaty lub inną ciekawą aktywność.

Rowerowy Maj w Warszawie to jednak nie tylko zdobywanie naklejek. Na warszawską odsłonę kampanii składa się szereg elementów. Są nimi działania towarzyszące, takie jak warsztaty edukacyjne, bezpłatne naprawy rowerów, czy wsparcie infrastruktury przyszkolnej stojakami rowerowymi. Ale również partnerstwa – warszawska odsłona kampanii nie mogłaby się obejść bez udziału wielu firm i instytucji, którym bliskie są idee promowane przez Rowerowy Maj. Kampania stanowi też pretekst do realizacji ciekawych badań z zakresu mobilności i preferencji transportowych. Zachęcamy do szerszego zapoznania się z kampanią Rowerowy Maj w Warszawie.

Obecnie trwa 7. edycja kampanii Rowerowy Maj w Warszawie, w której bierze udział 501 placówek, w tym 272 przedszkola i 229 szkół podstawowych. 

 • CZYTAJ WIĘCEJ
  Współpraca

  Współpraca

  Chcesz współtworzyć prawdopodobnie największą kampanię promującą aktywną mobilność wśród dzieci i młodzieży w Warszawie? Dołącz do kampanii jako partner!

 • CZYTAJ WIĘCEJ
  Wsparcie aktywnej mobilności

  Wsparcie aktywnej mobilności

  W ramach kampanii Rowerowy Maj nie tylko zachęcamy do aktywnych dojazdów, ale również wspieramy aktywną mobilność. Dbamy zarówno o rowery, miejsca do ich bezpiecznego zaparkowania, jak i o edukację. 

 • CZYTAJ WIĘCEJ
  Poprzednie edycje

  Poprzednie edycje

  Rowerowy Maj w Warszawie zorganizowaliśmy po raz pierwszy w 2016 roku, docierając do 55 szkół podstawowych. W 2023 roku Rowerowy Maj zagościł w 441 placówkach. Poznaj jego historię rok po roku.

 • CZYTAJ WIĘCEJ
  Aktywnie nie tylko w maju

  Badanie preferencji transportowych

  Spytaliśmy uczniów warszawskich szkół podstawowych o to, jak najchętniej docieraliby na zajęcia. Najczęściej wskazywanym środkiem transportu jest… rower. Aż 78% uczniów do szkoły dociera aktywnie – głownie pieszo lub na dwóch kółkach.

Powered by Projectic.pl