Rowerowy Maj - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

Rowerowy Maj

Zarząd Dróg Miejskich od 2016 roku prowadzi kampanię „Rowerowy Maj”, podczas której uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki codzienne będą dojeżdżali do szkoły w sposób aktywny – przesiądą się na rowery, rolki i hulajnogi.

Jak to działa?

Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna. Największa kampania tego typu w Polsce, a być może w całej Europie. Jej celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej mobilności wśród dzieci. Zachęcamy, żeby we wszystkie majowe dni szkolne dotrzeć na lekcje aktywnie, to znaczy na rowerze, hulajnodze, rolkach, deskorolce. Za każdy dojazd uczeń otrzymuje naklejki – jedną przykleja na plakat wiszący w klasie, drugą do swojego dzienniczka. Im więcej przejazdów, tym fajniejsze nagrody indywidualne i grupowe. Nie ma tu przegranych!

Kiedy?

Zabawa i zdrowa rywalizacja w ramach akcji trwa przez cały maj.

Szkoły chętne do udziału w akcji mogły się zgłaszać za pomocą formularza rejestracyjnego. Wypełnienie formularza przez zainteresowane placówki pomaga nam oszacować skalę zbliżającej się akcji i przygotować się do niej jak najlepiej. Na zgłoszenia czekamy do ferii zimowych. Później, na przełomie lutego i marca odbywają się spotkania ze szkolnymi koordynatorami, podczas których tłumaczymy niuanse akcji. W marcu i kwietniu trwają klasowe warsztaty edukacyjne dla uczniów przygotowujące do bezpiecznego udziału w akcji. Maj to już czas rywalizacji! Podsumowanie akcji odbywa się na pikniku drugi weekend czerwca.

Kto?

Do zabawy zapraszamy wszystkie chętne szkoły i przedszkola w Warszawie – również niepubliczne. Ważną zasadą jest to, że w kampanii bierze udział cała placówka, wszystkie klasy i grupy. Oczywiście zachęcamy też pracowników do dawania dobrego przykładu swoim podopiecznym. Rywalizacja toczy się na trzech poziomach:

  • indywidualnym, gdzie uczeń sam wypracowuje swoją frekwencję i w zależności od liczby aktywnych podróży otrzymuje adekwatne nagrody,
  • klasowym – najlepsza klasa/grupa w każdej szkole dostaje w nagrodę wycieczkę, warsztaty lub odbywa ciekawe spotkania ze znanymi osobistościami,
  • szkolnym/przedszkolnym – nagradzamy najaktywniejsze placówki w mieście. Nagrody to m.in. wiata rowerowa, mobilne miasteczko ruchu drogowego, komplet rowerów.

 Jak?

Szkoły i przedszkola zgłaszają się do nas poprzez formularz. W każdej placówce powołany zostaje szkolny koordynator rowerowy – nasz łącznik ze szkołą. Jest to nauczyciel, który odpowiada za przebieg kampanii w szkole, przekazuje informacje od nas dalej – do innych nauczycieli i rodziców. Co więcej, zachęcamy, aby dyrektorzy wyznaczyli więcej niż jedną osobę – będzie łatwiej, gdy pracą da się podzielić.
Aby uzupełnić szkolną/przedszkolną infrastrukturę i przygotować placówki do wzmożonego ruchu rowerowego, przekazujemy stojaki rowerowe.

Śledźcie nasze wiadomości tutaj i na naszym profilu na Facebooku.

Kontakt w sprawie kampanii:

e-mail: rowerowymaj@zdm.waw.pl

fb.com/RowerowyMajWarszawa

tel. (22) 55 89 346 oraz (22) 55 89 370

Podsumowanie

W Warszawie Rowerowy Maj odbył się już czetery razy. Podczas pierwszej edycji wspólnie bawiło się i rywalizowało 55 szkół i 33 tys. uczniów.

W 2017 roku, po sukcesie pilotażu, akcja objęła już 83 szkoły i 43 tys. uczniów.

W 2018 roku zgłosiło się 112 szkół, w tym 35 placówek wzięło udział w Rowerowym Maju po raz pierwszy. Ta edycja objęła swoim zasięgiem ok. 60 tys. uczniów z 2683 klas. W sumie, przez cały maj uczniowie podróżowali aktywnie ponad milion razy.

Wynik ten został pobity w 2019 roku. Łącznie do zabawy przystąpiło 229 placówek, w tym po raz pierwszy w Warszawie również przedszkola. Czwarta edycja objęła ok. 80 tys. dzieci, które wykonały łącznie blisko półtora miliona aktywnych podróży.

Galeria zdjęć

Powered by Projectic.pl