Rowerowy Maj oficjalnie rozpocznie się 5 maja, ale rekrutacja do ósmej edycji warszawskiej kampanii wystartowała już w styczniu i potrwa do pierwszych dni lutego. Zapraszamy stołeczne szkoły podstawowe i przedszkola, również niepubliczne, do zabawy i promowania aktywnej mobilności!
W tym roku Rowerowy Maj rozkręci młodych warszawiaków już po raz ósmy. Będziemy zachęcać do wyboru aktywnych środków transportu w dojazdach na poranne zajęcia, promować zdrowy styl życia i przyjazną środowisku zrównoważoną mobilność. Kampania znów przyczyni się do tego, że w okolicy większości szkół i przedszkoli będzie tłoczno i kolorowo od rowerów, hulajnóg czy deskorolek i to nie tylko w maju.
Rowerowy Maj czeka na Was
Trwają zapisy do kolejnej edycji coraz bardziej rozpoznawalnej i lubianej kampanii. Do udziału w akcji zapraszamy dzieci, młodzież oraz pracowników szkół podstawowych i przedszkoli zlokalizowanych na terenie miasta stołecznego Warszawy. Zgłoszenia mogą wysyłać także placówki niepubliczne, o ile spełniają zasady określone w Regulaminie warszawskiej kampanii. Mailowe zaproszenia wraz z linkiem do rejestracji trafiły już do większości szkół podstawowych i przedszkoli, ale informacje o rekrutacji rozesłaliśmy także do wszystkich Urzędów Dzielnic z prośbą o dodatkowe powiadomienie placówek znajdujących się na ich terenie.
Rejestracji do kampanii dokonuje dyrekcja placówki lub osoba przez nią upoważniona. Zgłaszając placówkę należy wyznaczyć koordynatorów kampanii – minimum jednego, maksimum trzech. Przed wysłaniem zgłoszenia zachęcamy do zapoznania się z regulaminem kampanii, jej zasadami, a także relacjami z ubiegłych lat.
W 2024 roku w kampanii wzięło udział 501 warszawskich szkół i przedszkoli – ponad 110 000 uczestników „wykręciło” przeszło dwa i pół miliona aktywnych przejazdów. Czy kolejna odsłona kampanii będzie równie popularna i spektakularna? Tego dowiemy się już na początku czerwca.
Zdrowe nawyki transportowe i dobra zabawa
Głównym pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest miasto Gdańsk, ale Rowerowy Maj stał się nieodłącznym elementem i ważnym akcentem także warszawskiej wiosny. Na czym polega fenomen tej kampanii? Przede wszystkim na tym, że łączy ona zabawę z ważnym społecznie celem. Rozgrywa się na trzech poziomach: indywidualnym, klasowym i szkolnym/przedszkolnym. Poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji kształtuje w najmłodszych zdrowe nawyki transportowe oraz buduje ich świadomość na temat wpływu każdego z nas na jakość powietrza w mieście.
W trakcie kampanii, ale coraz częściej także przed jej startem i po jej zakończeniu, uczniowie szkół podstawowych, przedszkolaki, a przy okazji także rodzice, nauczyciele i inni pracownicy placówek przesiadają się z samochodów na rowery, hulajnogi, deskorolki czy rolki, by aktywnie dojeżdżać na zajęcia oraz do pracy. Każdy majowy dojazd zrealizowany przy pomocy jednego z aktywnych środków transportu jest nagradzany naklejką. A naklejki gwarantują nagrody – im więcej aktywnych dojazdów, tym większa szansa na zdobycie ciekawych nagród. Ale przede wszystkim liczy się satysfakcja z wysiłku i podjęcia wyzwania. Są też inne korzyści – zdrowe nawyki, rozwijanie samodzielności i bardziej przyjazne, bezpieczniejsze dla mieszkańców miasto.
Zasady rejestracji
Rejestracja do kampanii Rowerowy Maj odbywa się przez formularz zgłoszeniowy. Szczegółowe informacje wysłaliśmy na oficjalne adresy mailowe publicznych placówek oświatowych.
Niepubliczne szkoły podstawowe i przedszkola, które są zainteresowane udziałem w kampanii prosimy o wiadomość na adres rowerowymaj@zdm.waw.pl.
Rejestracja trwa od 10 stycznia do 7 lutego 2025 r.
Rowerowy Maj to świetna zabawa, ale także dodatkowe zadania dla szkolnej i przedszkolnej społeczności.
Rejestracja do kampanii jest jednoznaczna ze zgłoszeniem całej placówki, dlatego też decyzja o przystąpieniu do Rowerowego Maja powinna zostać przedyskutowana w gronie pedagogicznym.
Jeśli chcielibyście aktywnie uczestniczyć w Rowerowym Maju, a Wasza placówka jeszcze nie realizowała tej kampanii, możecie porozmawiać z rodzicami, nauczycielami i dyrekcją, zainteresować ich kampanią i korzyściami, jakie niesie ona dla uczniów i całej społeczności szkolnej czy przedszkolnej. Oddolne inicjatywy są często skutecznym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że udział w kampanii to też dodatkowe obowiązki i zadania. Jeśli nie uda się przystąpić do najbliższej edycji, możecie sami zaproponować dzieciom zabawę, namówić je do aktywnych przejazdów i kształtowania w ten sposób właściwych nawyków i przyzwyczajeń transportowych.
Szczegóły kampanii, zasady i relacje z poprzednich lat znajdują się na stronie: zdm.waw.pl/RowerowyMaj