SAVY dla Warszawy docenione. ZDM i stolica z najbardziej prestiżową nagrodą - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

15-03-2023

SAVY dla Warszawy docenione. ZDM i stolica z najbardziej prestiżową nagrodą

Zarząd Dróg Miejskich otrzymał nagrodę główną w „Konkursie na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2022 Roku i Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2022 Roku”. Tym samym tytuł najlepiej oświetlonej gminy i miasta 2022 r. przypadł Warszawie. Jednocześnie nagrodę specjalną, przyznawaną przez polską branżę oświetleniową, zdobyła firma LUG Light Factory, która produkuje i dostarcza nam SAVY.

Nowoczesna latarnia SAVA, w tle Pałac Kultury i Nauki oraz wieżowce

Pomysłodawcą konkursu jest Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego. To organizacja non-profit zrzeszająca producentów i dystrybutorów sprzętu oświetleniowego oraz firmy działające na rzecz polskiego rynku oświetleniowego. Najnowszą edycję konkursu zorganizowała już po raz 24. Uroczysta gala odbyła się w środę, 15 marca, w Centrum Wystawienniczym Expo XXI w Warszawie w trakcie 30. Międzynarodowych Targów Światło 2023 i 20. Międzynarodowych Targów Elektrotechnika 2023. Nagrodzone zostały najlepsze inwestycje oświetleniowe za 2022 r., służące podniesieniu bezpieczeństwa ruchu drogowego i mieszkańców.

Wielkie uznanie naszych działań

Nazwa konkursu jest długa i składa się z dwóch części. Dlatego wręczane są dwie nagrody główne. W nasze ręce trafiła ta dla Najlepiej Oświetlonej Gminy i Miasta 2022 Roku – a konkretnie w ręce Renaty Kuryłowicz, zastępcy dyrektora ds. technicznych Zarządu Dróg Miejskich. Wyróżnienie, najważniejsze w rodzimej branży oświetlenia, zostało przyznane za prowadzoną od początku ubiegłego roku wymianę oświetlenia na ulicach podlegających ZDM – demontaż starych lamp sodowych i zawieszanie nowoczesnych, energooszczędnych opraw o nazwie SAVA. Oprawy te zaprojektowała zielonogórska firma LUG Light Factory i za to też ją doceniono. Otrzymała nagrodę specjalną im. Alicji Peczyńskiej za nieprzeciętne i niestandardowe rozwiązania oświetleniowe w zakresie zaprojektowania, doboru i dostawy opraw oświetleniowych przeznaczonych do modernizacji oświetlenia ulicznego miasta. Natomiast druga nagroda główna, za najlepszą inwestycję oświetleniową 2022 roku, powędrowała do firmy Luxon, którą w ten sposób doceniono za modernizację oświetlenia dla zakładów CIECH Soda Polska w Janikowie i Inowrocławiu.

– To dla nas wielkie uznanie. Cieszymy się, że dostrzeżono i doceniono nasz pomysł na modernizację oświetlenia w mieście przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za prąd. Dlatego, że nie tylko jako pierwsi w Polsce na tak dużą skalę poprawiamy jakość ulicznego oświetlenia, ale również dbamy o energooszczędność. To niezwykle ważne w obecnych czasach, kiedy inflacja jest duża, a ceny za energię elektryczną z roku na rok znacznie wzrastają. Nagroda jest dla nas tym bardziej cenna, że w naszym kraju nie ma bardziej prestiżowego wyróżnienia w branży oświetleniowej – podkreśla Jakub Miernik, naczelnik Wydziału Oświetlenia w Zarządzie Dróg Miejskich. – Mamy nadzieję, że inne samorządy i zarządcy infrastruktury oświetlenia w Polsce pójdą za naszym przykładem i będą prowadzić masowe wymiany opraw na nowe LED, ponieważ to jedyne dobre rozwiązanie w dobie kryzysu energetycznego – dodaje.

Wymiana postępuje

Ponieważ oświetlenie większości warszawskich ulic zainstalowano kilkadziesiąt lat temu, co roku na kolejnych drogach wymienialiśmy słupy i oprawy. Było to jednak wdrażanie stopniowe, na pojedynczych ulicach, a skala modernizacji nie odpowiadała w pełni na zapotrzebowanie. Zmieniło się to w 2022 r., kiedy rozpoczęliśmy montaż ledowych opraw na wszystkich zarządzanych przez ZDM drogach, na których jeszcze ich nie było.

Pierwszy krok w tym kierunku wykonaliśmy w 2020 r. Wybraliśmy w przetargu firmę LUG Light Factory, która miała nam wyprodukować i dostarczyć oprawy pozwalające zaoszczędzić 2/3 energii elektrycznej rocznie, a jednocześnie poprawić jakość oświetlenia w mieście. Następnie te nowoczesne urządzenia zostały zaprojektowane i przeszły wszystkie testy oraz certyfikacje. W grudniu 2021 r. debiutanckie oprawy SAVA – pierwsze z 38 414 przewidzianych w dostawie – zawisły przy siedzibie ZDM.

SAVY z regularnych dostaw zaczęły być montowane w lutym. Do 12 marca 2023 r. zamocowaliśmy 29 896 opraw na ponad 400 ulicach. Po zmroku oświetlają zarówno główne arterie, jak i mniejsze jednojezdniowe ulice w centrum i na obrzeżach Warszawy. Drogi z SAVAMI stały się bezpieczniejsze, bo zostały doświetlone tak jak trzeba – światło nowych lamp jest zdecydowanie wyraźniejsze. Strumień światła może być odpowiednio ukierunkowany, więc latarnie nie świecą po oknach.

Koszt operacji wymiany opraw na energooszczędne SAVY to ponad 42 mln zł. Dzięki temu ilość energii zużywanej rocznie na oświetlenie dróg zarządzanych przez ZDM spadnie aż o 56 proc. – z 49,6 GWh do 21,8 GWh. W ten sposób, przy stawce 1265,55 zł za MWh za 2023 r., miasto zaoszczędzi 35 mln zł rocznie. Ostateczna skala oszczędności zależeć będzie od cen prądu w danym roku. Inwestycja zwróci się zatem w ciągu kilkunastu miesięcy.

Pozostałe działania 

Wymianę opraw prowadzimy jednak sukcesywnie już od lat. Działania w tym zakresie z lat 2018-2021 można podzielić na cztery zasadnicze kategorie. To wymiana opraw:

  • w tunelach i przejściach podziemnych,
  • na masztach na węzłach drogowych i pętlach autobusowych,
  • w ramach bieżących modernizacji oświetlenia,
  • w ramach realizacji programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”.

Biorąc pod uwagę tylko te inwestycje – czyli to co zrobiliśmy przed montażem opraw SAVA – roczna oszczędność energii wynosi 12 209 MWh, a w miejskiej kasie w 2023 r. pozostanie 16,3 mln zł. Dzięki temu pieniądze te będzie można wykorzystać na inne inwestycje związane z poprawą infrastruktury drogowej.

Doświetlamy przejścia

Bezpieczeństwo na drogach poprawiamy także w jeszcze jeden sposób, który wiąże się z oświetleniem. Jest nim doświetlanie przejść dla pieszych. To jeden z naszych głównych projektów, a na szeroką skalę realizujemy go od siedmiu lat. W latach 2016-2022 w sumie rozjaśniliśmy 1759 zebr. Do nich należy doliczyć jeszcze te, które zostały poprawione podczas kompleksowych przebudów ulic oraz realizacji mniejszych inwestycji przeprowadzanych przez urzędy dzielnic na lokalnych, osiedlowych uliczkach.

Docelowo dążymy do doświetlenia wszystkich nieosygnalizowanych przejść w Warszawie i jesteśmy już blisko osiągniecia tego celu. Na 2023 r. zaplanowaliśmy działania w 345 lokalizacjach – niebawem powinniśmy ogłosić przetarg na wykonanie prac w terenie. Do nich dojdzie jeszcze kilkanaście, w których nowe słupy i oprawy zamontujemy w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego.


Czy wiesz, że…

W ramach cyklu „Środa z Savą” co tydzień podawana jest dokładna liczba wymienionych opraw oświetleniowych oraz oszczędności z tym związane.

Szczegół na stronie: zdm.waw.pl/dzialania/wymiana-opraw-oswietleniowych.

Powered by Projectic.pl