Spotkanie inauguracyjne projektu GreenScape CE w Zagrzebiu - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

05-06-2023

Spotkanie inauguracyjne projektu GreenScape CE w Zagrzebiu

W kwietniu tego roku przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich wzięli udział w spotkaniu inaugurującym projekt GreenScape CE. Spotkanie odbyło się w Zagrzebiu, a jego organizatorem był lider projektu – organizacja REGEA. Wyjazd został zorganizowany w ramach ww. projektu, który jest współfinansowany z programu Interreg Europa Środkowa.

Wizyta studyjna w Zagrzebiu była pierwszą z kilku zaplanowanych spotkań, w których uczestniczyć będzie miasto stołeczne Warszawa w najbliższych latach.

Oprócz przedstawicieli ZDM, w spotkaniu wzięli udział pozostali partnerzy konsorcjum – organizacje, jednostki badawcze i samorządy: GRÜNSTATTGRAU (Austria), ETIFOR, ALDA+ i Ambiente (Włochy), Energiaklub i Bistra (Węgry), Instytut Andrija Štampar i REGEA (Chorwacja), Instytut Urbanistyki Słowenii, a także miasta Szeged i Zagrzeb.

Celem spotkania było omówienie założeń projektu GreenScape CE, przypomnienie planu kluczowych działań, ustalenie zasad współpracy i zarządzania projektem czy powołanie Komitetu Sterującego. Spotkanie było również dobrą okazja do poznania się osób zaangażowanych w projekt i wymienienia pierwszych uwag i pomysłów.

Pierwszy dzień spędziliśmy przede wszystkim na prezentacjach i dyskusjach w jednej z sal Wydziału Rolniczego Uniwersytetu w Zagrzebiu. Drugiego dnia wizyty została zorganizowana wycieczka na dach „drewnianego” wieżowca, który został zbudowany w latach 1956-1958. Budynek otrzymał przydomek „drewniany” ze względu na deski użyte do budowy klatki schodowej, na fasadzie budynku, a także z uwagi na wygląd balkonów. Wieżowiec ma 10 pięter i składa się na nią dwupiętrowy budynek biurowy oraz ośmiopiętrowa wieża mieszkalna. W 2016 r. we współpracy z firmą IKEA zainicjowano projekt „zazieleniania dachu”. Projekt ten obejmował zazielenienie tarasu na 11. piętrze wieżowca oraz wyposażenie go w niezbędne meble i ogrodzenie ochronne. W ten sposób udało się przywrócić pierwotną funkcję dachu jako miejsca wspólnego wypoczynku lokatorów, rekreacji i kontemplacji, ale także wykorzystać zalety zielonego dachu w kontekście klimatu.

Kolejne spotkanie partnerów projektu odbędzie się w październiku br. w Warszawie.

     

 

Napis "Interreg Central Europe", flaga Unii Europejskiej, napis "Co-funded by the European Union", napis "GreenScape CE"

Powered by Projectic.pl