SPPN rozszerza się o Ochotę i Żoliborz. Już ponad 5 tys. wydanych abonamentów - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

08-11-2021

SPPN rozszerza się o Ochotę i Żoliborz. Już ponad 5 tys. wydanych abonamentów

Warszawska Strefa Płatnego Parkowania rozszerzy się o Ochotę i Żoliborz. W nowym kształcie zacznie funkcjonować od 15 listopada. Mieszkańcy tych dzielnic już od ponad trzech tygodni mogą wyrabiać abonamenty i wybrać, z jakiego korzystać - rejonowego czy obszarowego. Do końca ubiegłego tygodnia wydaliśmy łącznie ponad 5,2 tys. dokumentów.

15 listopada nie tylko zmieni się obszar Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN). Od tego dnia mieszkańcy strefy będą mogli korzystać z jednego z dwóch rodzajów abonamentu, który pozwala na parkowanie w bliskim sąsiedztwie swojego domu.

Pierwszym jest abonament rejonowy. Obowiązuje obecnie i po 15 listopada pozostanie bez zmian. Będzie działał na takiej samych zasadach jak od lat, również na Żoliborzu i Ochocie. Jego koszt wynosi rocznie 30 zł i nie ulegnie zmianie. Za tę kwotę mieszkańcy będą mogli zaparkować na wszystkich wyznaczonych miejscach postojowych tylko w bezpośredniej okolicy, czyli mniej więcej w promieniu 150-250 m od miejsca zameldowania. 

Nowością jest wprowadzenie abonamentu obszarowego. Mieszkańcy mogą go wyrabiać od 18 października, ale obowiązywać będzie dopiero od 15 listopada. Kosztuje 600 zł rocznie (można płacić w dwóch ratach po 300 zł), ale zapewnia parkowanie na znacznie większym obszarze niż tylko pobliskie ulice. Umożliwia postój w całym jednym sektorze („obszarze” – stąd nazwa), obejmującym jedno lub kilka osiedli. Takich sektorów jest 50, a w każdym mniej więcej podobna liczba ogólnodostępnych miejsc postojowych w stosunku do liczby mieszkańców (ok. 800-1200). Mieszkaniec, który wybierze taki abonament, będzie mógł parkować bez opłaty na wszystkich ulicach w całym obszarze – zarówno na wyznaczonych miejscach, jak i na ulicach oznaczonych znakami B-35 i B-39, jeśli takie się w nim znajdą. 

Codziennie między 300 a 500 abonamentów 

Dokumentów wyrabianych przez mieszkańców, zwłaszcza Ochoty i Żoliborza, przybywa z każdym dniem. Do końca ubiegłego tygodnia (6 listopada) wydaliśmy 5256 abonamentów – 4912 rejonowych i 344 obszarowe. Każdy, kto wyrobił sobie abonament, otrzymał jednocześnie identyfikator B-35 (jest on dopisany do abonamentu). Do czego taki identyfikator uprawnia w przypadku abonamentu obszarowego, podaliśmy wyżej. Jeśli chodzi o abonament rejonowy – ich posiadaczom identyfikator B-35 umożliwi postój na tych odcinkach dróg oznakowanych znakiem B-35, które znajdują się w okręgu o promieniu 150 m od miejsca zameldowania lub są przez promień tego okręgu przecinane; a także w strefie oznakowanej znakiem B-39, jeśli miejsce zameldowania znajduje się w takiej strefie.

Abonamenty i identyfikatory B-35 wyrabiamy od 18 października. Codziennie wydajemy między 300 a 500 kolejnych. Tendencja ta w ostatnich dniach zwyżkuje. To nie dziwi, bo do obowiązywania strefy w nowym kształcie pozostał już niecały tydzień. Dlatego szacujemy, że tempo teraz wzrośnie i będzie utrzymywało się co najmniej do 15 listopada. 

Przypominamy, że od tego dnia parkowanie na nowym obszarze strefy stanie się płatne. Aby uniknąć nerwów i niepotrzebnego dłuższego czekania na dokument (w przypadku zdalnego uzyskiwania dokumentu to 7 dni, ale z uwagi na liczbę wniosków procedura może trwać nieco dłużej), zachęcamy do jak najszybszego złożenia wniosku o abonament. Można to zrobić (a także przedłużyć) na dwa sposoby: 

  • zdalnie przez internet (e-abonament) – pod adresem abonamentzdomu@zdm.waw.pl,
  • stacjonarnie w każdym z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM.

 

Przypominamy, że mieszkańcy Ochoty abonament otrzymają również stacjonarnie w dodatkowych punktach dla mieszkańców w placówkach Urzędu Dzielnicy Ochota przy ulicach: Grójeckiej 17A, Pawińskiego 30 i Białobrzeskiej 26 – w poniedziałki i piątki w godz. 9-20 oraz we wtorki, środy, czwartki i soboty w godz. 9-16. 

Szczegóły związane z wyrabianiem abonamentu mieszkańca znajdują się na naszej stronie w zakładce „Parkowanie” i dalej „Abonament mieszkańca”

 

Plakaty, ulotki i parkomaty 

Jednocześnie trwa nasza kampania informacyjna. Chcemy bowiem, aby mieszkańcy Ochoty i Żoliborza byli jak najlepiej powiadomieni o rozszerzeniu SPPN o nowe obszary. Dlatego przygotowaliśmy plakaty (na wiatach przystankowych, tablicach i słupach rozkleiliśmy ich 250) i ulotki (przygotowaliśmy ich 60,9 tys.) rozsyłane pocztą do osób mieszkających przy ulicach, które od 15 listopada zostaną objęte strefą (na Ochotę trafi 32,9 tys. ulotek, a na Żoliborz – 28 tys.). O powiększeniu SPPN przypomina także 58 autobusów miejskich, których tylne ściany okleiliśmy reklamą o nowym obszarze strefy. 

Ponadto instalujemy nowe parkomaty. Codziennie stawiamy je w obszarach, które znalazły się w SPPN. Każdego dnia przybywa kilkanaście urządzeń – na Żoliborzu stoją już wszystkie przewidziane tam do montażu, czyli 136. Na Ochocie ustawiliśmy już 39 parkomatów. Pozostałe spływają do nas partiami, co oznacza, że do pierwszego dnia obowiązywania nowej strefy zamontujemy tam znaczną większość ze wszystkich 114. 

Powered by Projectic.pl