Warszawa z efektem 3 mln drzew! - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

25-10-2023

Warszawa z efektem 3 mln drzew!

Trzy miliony drzew – tyle trzeba byłoby posadzić, żeby osiągnąć ekologiczny efekt, jaki zyskujemy dzięki wymianie oświetlenia w Warszawie. LEDowe oprawy SAVA montujemy na warszawskich latarniach od dwóch lat. Do tej pory wymieniliśmy ich ponad 40 tys., a to nie koniec.

Oświetlenie uliczne i drzewo.

W Warszawie rośnie co najmniej 7 milionów drzew. Eksperci zmapowali je na podstawie zdjęć lotniczych i umieścili na Mapie Koron Drzew. Szacuje się, że wraz z drzewami niewidocznym z powietrza, które umknęły badaczom, ich łączna liczba w stolicy może przekraczać nawet 9 milionów. Razem zajmują 32 proc. powierzchni miasta.

Jedno dorosłe drzewo rocznie pochłania ok. 7 kg CO2. Z kolei wymiana ponad 40 tysięcy lamp na energooszczędne oprawy SAVA, które zużywają trzykrotnie mniej prądu niż stare oprawy sodowe, to każdego roku 21 750 ton CO2, który nie powstanie podczas produkcji zaoszczędzonego prądu. Nasza inwestycja odpowiada zasadzeniu ponad trzech milionów drzew.

Można to przeliczyć na pieniądze, nawet oprócz oczywistych oszczędności w zużyciu prądu idących w dziesiątki milionów złotych rocznie. Zakup, zasadzenie i 3-letnia opieka nad najmniejszym drzewem, o średnicy pnia nieprzekraczającej kilkunastu centymetrów, to koszt rzędu minimum 1,3 tys. zł. Zasadzenie 3 mln drzew, choćby najmniejszych, kosztowałoby nas 4 mld zł!

Nowe oprawy LEDowe to potężny efekt ekologiczny porównywalny z sadzeniem nowej zieleni, ale nie mogą jej przecież zastąpić całkowicie. W Warszawie w latach 2019-22 posadzono ponad 40 tys. nowych drzew. W ZDM-ie też się do tego przyczyniamy, choć nie jest to nasze podstawowe zadanie. Ale remontując lub przebudowując ulice, staramy się je wzbogacać.

W zeszłym roku posadziliśmy 597 nowych drzew, w tym w takich miejscach, że nowa zieleń zupełnie odmieniła wizerunek ulicy. Warte uwagi było zasadzenie 22 rozłożystych klonów na Placu Pięciu Rogów, gdzie żadnej zieleni nie było od wieków. Wszystkie nowe drzewa objęte są gwarancją i podlegają pielęgnacji. Regularnie obserwujemy czy dobrze przyjęły się w nowym środowisku.

W Polsce niestety prąd wciąż w dużej mierze pochodzi ze źródeł, które trudno uznać za ekologiczne. Tym bardziej ważne są takie działania, które nie tyle sprawią, że prąd będzie „czystszy”, co po prostu pozwolą go oszczędzić. „Najczystszy” prąd, to jednak ten, którego się po prostu nie zużywa. Oprawy SAVA pozwalają oszczędzić 2/3 prądu, przy dużo lepszej jakości oświetlenia.

Sami zobaczcie

Proces wymiany opraw oświetleniowych cały czas trwa. Można go śledzić na bieżąco na specjalnie przygotowanej stronie internetowej aktualizowanej raz w tygodniu. Na moment tworzenia tego tekstu wymienionych zostało ponad 43 tysiące opraw. Odpowiada to posadzeniu 3,1 mln drzew.

Docelowo wymienimy jeszcze niemalże drugie tyle opraw. Ostateczny bilans będzie więc jeszcze lepszy i na koniec procesu wymiany opraw zbliży się do korzyści środowiskowych osiąganych dzięki całemu stołecznemu drzewostanowi.

Powered by Projectic.pl