Węzły drogowe będą jaśniejsze po zmroku. Cztery firmy chcą dostarczyć oprawy LED - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

03-02-2021

Węzły drogowe będą jaśniejsze po zmroku. Cztery firmy chcą dostarczyć oprawy LED

Otworzyliśmy oferty w kolejnym przetargu związanym z wymianą oświetlenia. Chodzi o dostawę ponad 2 tys. ledowych opraw pod montaż na masztach na węzłach drogowych. Zgłosiły się cztery firmy, w tym zielonogórski LUG Light Factory, który do końca przyszłego roku zainstaluje ponad 40 tys. LED-ów na warszawskich ulicach.

W tym roku rozpoczynamy realizację programu modernizacji oświetlenia w mieście. Przede wszystkim wiąże się on z wymianą opraw na ledowe na wszystkich głównych ulicach Warszawy. Dokona tego LUG Light Factory, który – zgodnie z umową podpisaną wspólnie z prezydentem Rafałem Trzaskowskim w połowie stycznia – zaprojektuje i dostarczy nowy model opraw specjalnie dla naszego miasta (ok. 40 tys. sztuk). Zostaną zamontowane w miejsce starych do końca 2022 r.

Ta sama firma zgłosiła się też w przetargu na dostawę opraw, które zostaną zamontowane na węzłach drogowych. Oprócz niej ledowe lampy dostarczyć chcą też jeszcze trzy – Kaczmarek Electric z Wolsztyna, Schreder Polska i LEMAR Electric z Mysłowic. Zaproponowane oferty, opiewające na kwoty od blisko 2,3 mln zł brutto do ponad 2,9 mln zł brutto (ofertę z najniższą ceną złożył LUG Light Factory), już sprawdzamy i oceniamy. Liczymy, że szybko wybierzemy wykonawcę. Po podpisaniu umowy będzie miał sześć miesięcy na dostawę 2314 opraw. Ich wymianę przeprowadzimy we własnym zakresie, wszystkie powinny zawisnąć w miejscu starych jeszcze w tym roku.

Łącznie w Warszawie nowych opraw LED będzie ponad 43 tysiące. Oprócz ponad 2 tys. opraw na masztach i ok. 40 tys. opraw ulicznych zaprojektowanych specjalnie dla naszego miasta, osobnym zamówieniem zapewnimy wymianę oświetlenia na ulicach w obszarach zabytkowych.

Cały program modernizacji oświetlenia przyniesie wiele korzyści. Ulice staną się jaśniejsze i bezpieczniejsze przy jednoczesnym niemal trzykrotnym zmniejszeniu kosztów energii elektrycznej. Obecnie latarnie z lampami sodowymi „pożerają” 51,1 GWh energii rocznie, po wymianie LED-y będą zużywać 18 GWh. Ledowe oprawy będą też bardziej przyjazne dla środowiska. Zmniejszy się także liczba awarii oświetlenia.

 

Powered by Projectic.pl