Więcej zieleni na placu Wilsona - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

26-03-2024

Więcej zieleni na placu Wilsona

Na placu Wilsona będzie mniej betonu – zastąpią go nowe drzewa, krzewy i kwiaty. To pomysł mieszkanek i mieszkańców Żoliborza, którzy projekt rozbetonowania i zazielenienia placu zgłosili w budżecie obywatelskim. Rozszerzyliśmy zakres prac, które zrealizuje wykonawca wybrany w przetargu.

Zabetonowany plac.

W marcu otworzyliśmy oferty w pierwszym przetargu na zazielenienie reprezentacyjnego placu Żoliborza. W sumie zgłosiły się trzy firmy, a ich oferty mieściły się w przedziale od 1,1 do 1,9 mln zł. Wykonawca zrealizuje na placu Wilsona prace, które uzgodnione zostały z miejskim konserwatorem zabytków. Przetarg ten trzeba było ostatecznie unieważnić, jednak już przygotowujemy się do jego ponownego ogłoszenia. Roboty niezmiennie chcemy przeprowadzić w tym roku. Wybrany wykonawca będzie miał kilkadziesiąt dni na ich realizację.

Mniej betonu przed kinem

Na placu Wilsona, którego centralna część jest już pokryta roślinnością, będzie jeszcze więcej zieleni. Takich zmian chcieli mieszkańcy dzielnicy, którzy najpierw zgłosili projekt, a następnie zagłosowali za usunięciem z placu sporych połaci betonu – w ramach budżetu obywatelskiego. Co się zmieni?

Pierwotny projekt zakładał odbetonowanie części placu przed Kinem Wisła. Zgodnie z planem, przed wejściem do kina, posadzone zostaną nowe drzewa. Zieleń pojawi się także na krańcach chodnika przed kinem – w pobliżu przejść dla pieszych. Przy ul. Mickiewicza stanie jeszcze jedno nowe drzewo (zastąpi rosnącą tam robinię, która zostanie przesadzona w inne miejsce) oraz krzewy. Trawnik i krzewy zazielenią – betonowy do tej pory – fragment placu przy ul. Krasińskiego. To jednak nie koniec zmian.

Warszawa bardziej zielona i dostępna dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców to nasz priorytet. Chcemy zmieniać stolicę w miasto najlepsze do życia. Dlatego likwidujemy beton wszędzie tam, gdzie to możliwe. W taki sposób chcemy nie tylko zadbać o estetykę naszego miasta, ale również walczyć ze skutkami zmian klimatu – więcej zieleni to więcej tlenu i ochrony przed upałem – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

18 nowych drzew

Zbędny beton szpeci także inne części placu. Dlatego postanowiliśmy rozszerzyć obywatelski projekt. Dzięki temu plac zazieleni się nie tylko przed Kinem Wisła, ale na wszystkich wlotach. Na ul. Krasińskiego – na odcinku między placem a ul. Karpińskiego – powstanie żywopłot wzdłuż chodnika po północnej stronie drogi. Uzupełnione zostaną również istniejące szpalery drzew.

Wiele zmieni się także na zachodnim wlocie ul. Krasińskiego. Po obu stronach przejścia dla pieszych pojawią się krzewy – w miejscu niepotrzebnych betonowych płyt i kostki. Krzewy dosadzone zostaną również na południowym wlocie z ul. Mickiewicza (w okolicy przejścia dla pieszych po zachodniej stronie jezdni).

Zmieni się także wygląd chodnika po północnej stronie placu, między ulicami Mickiewicza i Słowackiego. Tutaj projekt przewiduje trzy nowe drzewa otoczone krzewami. Duży szpaler ośmiu drzew – wraz z żywopłotem – pojawi się natomiast wzdłuż ul. Słowackiego. Będzie sięgał od placu do ul. Kątowej.

Łącznie na pl. Wilsona przybędzie 18 drzew (jesiony i dwa rodzaje klonu) oraz ok. 1500 m kw. krzewów (róże, runianka oraz ligustr). Aby zabezpieczyć nową zieleń, w newralgicznych miejscach zaplanowaliśmy wygrodzenia. Prace nie spowodują utrudnień w ruchu.

Aktualizacja

Ten tekst został zaktualizowany pod koniec marca o nowe informacje dot. przetargu na prace na placu Wilsona oraz postępy w robotach na ulicy Odyńca.

Stragany z kwiatami zostaną

Podczas przygotowań do wdrożenia projektu zazielenienia placu Wilsona wzięliśmy pod uwagę, że plac jest zabytkiem. Dlatego konieczne były uzgodnienia ze stołecznym konserwatorem zabytków. Uzyskanie opinii było możliwe dopiero po przegłosowaniu projektu przez mieszkańców.

Nie stracą oni tak lubianych i wpisanych w krajobraz placu stoisk z kwiatami. W ramach przygotowań do inwestycji zaplanowaliśmy zastępczą lokalizację dla stoisk. Cały czas będą one w okolicach placu. Natomiast po zakończeniu robót powrócą w dotychczasowe miejsce.

Projekt zieleni planowany do realizacji

plac Wilsona - projekt zieleni

Czy wiesz, że…

„Rozpłytowaniem”, „rozbrukowaniem” etc. nazywa się potocznie usunięcie zbędnych i niewykorzystywanych powierzchni utwardzonych na chodnikach lub jezdniach. Są to miejsca np. w narożnikach skrzyżowań, na powierzchniach wyłączonych z ruchu, pomiędy kolejnymi drzewami w szpalerze.

Celem jest wprowadzenia w takie miejsca w zamian powierzchni biologicznie czynnej. Czasami będzie to zwykły trawnik, a czasami dodatkowo z drzewami, krzewami czy bylinami. Poprawia to estetykę, pozwala na posadzenie nowych drzew lub też poprawia warunki do życia tych już istniejących.

Rozpłytowania są też elementem „małej retencji”, czyli pomagają odprowadzać wody opadowe. Zieleń w mieście co do zasady pomaga też walczyć ze zjawiskiem tworzenia się „wysp ciepła”.

Skwer przed i po rozpłytowaniu.

Zmiany na Saskiej i Odyńca

Rozpłytowania na placu Wilsona nie będą jedynymi w tym roku. Podobny zabieg przejdzie między innymi ul. Saska. To również pomysł z budżetu obywatelskiego. Niedawno otworzyliśmy oferty na wykonanie tego zadania. Zgłoszonych zostało 6 ofert.

Zmiany zajdą głównie po wschodniej stronie ulicy. Zazielenią się przede wszystkim okolice skrzyżowań z ulicami Zwycięzców, Meksykańską i Brazylijską. Projekt obejmuje także remont najbardziej zniszczonych fragmentów tamtejszego chodnika.

Również w ramach projektu obywatelskiego przybędzie zieleni na ul. Odyńca. Na odcinku od ul. Wołoskiej do al. Niepodległości po północnej stronie ulicy pojawią się 34 nowe drzewa. Ich sadzenie rozpoczęło się pod koniec marca.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl