Wymiana oświetlenia na kolejnym węźle Trasy Łazienkowskiej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

09-10-2020

Wymiana oświetlenia na kolejnym węźle Trasy Łazienkowskiej

Nie zwalniają tempa prace związane z wymianą opraw oświetleniowych. Rozpoczęliśmy montaż nowych lamp na węźle Trasy Łazienkowskiej z Wisłostradą. To element kompleksowej modernizacji oświetlenia w mieście w ramach realizacji programu „SOWA - oświetlenie zewnętrzne”.

Trasa Łazienkowska to jedna z najważniejszych arterii Warszawy. Zapewnia najkrótsze połączenia dzielnic Śródmieście i Praga-Południe. Na węzłach drogowych, które tworzy z Wałem Miedzeszyńskim, zaplanowaliśmy w tym roku wymianę oświetlenia. Po to, aby poruszającym się tam po zmroku kierowcom poprawić widoczność.

Nowe oświetlenie zamontowaliśmy już na węźle z Wałem Miedzeszyńskim. Wymieniliśmy 78 lamp – po 6 na 13 masztach. Wymieniliśmy także znajdujące się w słupach przewody, które zasilają oprawy. Odmalowaliśmy też korony masztów.

Obecnie prace prowadzone są na węźle z Wisłostradą. Tu nowe, ledowe oprawy montujemy na 20 masztach. Ponieważ też liczą po 6 lamp, zawiśnie ich w sumie 120. Do tego dojdzie – podobnie jak w przypadku węzła z Wałem Miedzeszyńskim – wymiana okablowania w słupach i malowanie ich szczytów.

Termin zakończenia prac mija 15 listopada. Z kolei do końca listopada powinna potrwać wymiana słupów (43 stare latarnie zostaną zastąpione 36 nowymi) i 75 opraw na ul. Kruczej. To trzecia lokalizacja, w której nowe lampy montuje ten sam wykonawca w ramach realizacji programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. Został on wybrany w osobnym przetargu.

 

Więcej nowego oświetlenia

Prace związane z modernizacją oświetlenia w ramach „SOWY” toczą się również w innych miejscach. Na ul. Stryjeńskich dobiega końca montaż nowych słupów, podobnie jak na ul. Lektykarskiej. Wstawianie latarni trwa na ul. Szczęśliwickiej, a na ul. Jarzębskiego rozpoczęło się układanie okablowania w ziemi, co z kolei zrobiono już na ul. Sosnkowskiego. Na ulicach Płowieckiej i Jagiellońskiej ruszyły prace wstępne związane z pomiarami geodezyjnymi.

Nowe oprawy oświetleniowe zyskają także wysokie maszty na innych węzłach drogowych. 30 września otworzyliśmy oferty w ogłoszonym w tym celu przetargu, dotyczącym zakupu 2017 opraw. Zgłosiło się 5 firm, jesteśmy w trakcie analizowania ich propozycji. Ten oferent, którego wybierzemy, będzie miał 7 miesięcy od dnia podpisania umowy na dostawę i montaż wszystkich opraw. Zostaną one zamontowane w miejsce dotychczasowych, które są już wyeksploatowane. Dzięki tej wymianie oszczędność w zużyciu energii sięgnie nawet do 70 proc.

Obecnie sprawdzamy oferty w kolejnym „oświetleniowym” przetargu (wpłynęło 6). Dotyczy on wymiany oświetlenia na ledowe na wszystkich głównych ulicach Warszawy. Zgodnie z nim wybrany wykonawca do końca 2022 r. zaprojektuje nowy model opraw specjalnie dla naszego miasta i zamontuje je w miejsce starych. Dostawa ma liczyć dokładnie 38 414 opraw oświetleniowych LED.

Powered by Projectic.pl