Wymiana oświetlenia na ul. Lektykarskiej. Nowe latarnie już stoją - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

13-10-2020

Wymiana oświetlenia na ul. Lektykarskiej. Nowe latarnie już stoją

Kolejna warszawska ulica doczekała się modernizacji oświetlenia. Tym razem prace, w ramach realizacji programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”, przeprowadziliśmy na Lektykarskiej na Bielanach. Wiązały się z postawieniem nowych latarni, które zastąpiły dotychczasowe. Niebawem zamontujemy ledowe lampy.

Ulica Lektykarska przebiega przez Marymont-Kaskadę. Jest jedną z ważniejszych w tym rejonie, łączy ulice Podleśną z Gdańską, Hłaski i Rudzką. Stopniowo poprawiamy jej infrastrukturę – w 2016 r. wymieniliśmy nawierzchnię. Teraz wzięliśmy się za oświetlenie.

Po dwie oprawy na słupach

Zmiany na ul. Lektykarskiej pod kątem modernizacji oświetlenia ruszyły we wrześniu. Najpierw zostało ułożone okablowanie – przewody w ziemi „schowaliśmy” w specjalnych niebieskich osłonach. Następnie przystąpiliśmy do montażu słupów oświetleniowych. 23 latarnie zastąpiły dotychczasowych 25 starych, które były w złym stanie technicznym. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko wystąpienia awarii oświetlenia.

Kolejnym krokiem jest przystąpienie do wymiany opraw oświetleniowych. Na razie na słupach zostały zamontowane stare, sodowe lampy. To rozwiązanie tymczasowe – wykonawca czeka na dostawę zamówionych LED-ów. Na latarniach powinny one zawisnąć na przełomie października i listopada.

Inwestycja poprawi bezpieczeństwo pieszych. Każdy słup zostanie wyposażony w dwie oprawy – po jednej skierowanej na jezdnię i chodnik. W sumie będzie ich 46. To sprawi, że przechodnie będą lepiej oświetleni, także w sąsiedztwie przejść. Do tego dojdzie aspekt oszczędnościowy przy jednoczesnej poprawie jasności. Łączna moc nowych opraw wyniesie 1,9 kW, podczas gdy obecnie jest to 7 kW.

 

Więcej nowego oświetlenia

Prace związane z modernizacją oświetlenia w ramach „SOWY” toczą się również w innych miejscach. Na ul. Stryjeńskich dobiega końca montaż nowych słupów, podobnie jak na ul. Szczęśliwickiej. Na ul. Jarzębskiego rozpoczęło się układanie okablowania w ziemi, co z kolei zrobiono już na ul. Sosnkowskiego. Na ulicach Płowieckiej i Jagiellońskiej ruszyły prace wstępne związane z pomiarami geodezyjnymi. Nowe oświetlenie zostało już zamontowane na węźle drogowym Trasy Łazienkowskiej z Wałem Miedzeszyńskim. Obecnie trwa wymiana opraw na węźle Trasy Łazienkowskiej z Wisłostradą.

Celem programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” jest wymiana starego oświetlenia niedopasowanego do najnowszych norm jakości i bezpieczeństwa. Jednolite, lepiej świecące, trwalsze i precyzyjnie ustawione lampy zapewnią lepszą widoczność na drogach, zmniejszając jednocześnie zjawisko tzw. „zanieczyszczenia światłem”. Dużą zaletą jest znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Według obliczeń przebudowa oświetlenia 13 ulic wykonana w technologii LED przyniesie średnią oszczędność na poziomie 62 proc. Oznacza to roczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej na poziomie ponad 335 tys. zł rocznie. Dodatkowo koszty naprawy i konserwacji nowoczesnych opraw są o wiele niższe, co oznacza, że inwestycja powinna zwrócić się na przestrzeni kilku lat. Oprócz aspektu finansowego ważny jest również wymiar ekologiczny. Mniejsze zużycie energii oznacza także zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla.

Budżet całego projektu to 12,5 mln zł. Większość tej kwoty (10,8 mln zł) pokryje długoterminowa pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pożyczka zostanie wypłacona w dwóch transzach w 2020 roku i w 2021 roku, a jej spłata ma nastąpić w latach 2021-2026.

Powered by Projectic.pl