Zaprezentowaliśmy projekt GreenScape w gronie pracowników Urzędu - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

26-09-2023

Zaprezentowaliśmy projekt GreenScape w gronie pracowników Urzędu

18 września br. w pawilonie edukacyjnym „Kamień” odbyło się wewnętrzne, warszawskie spotkanie inaugurujące projekt GreenScape, w którym Zarząd Dróg Miejskich jest jednym z partnerów. Spotkaliśmy się w gronie pracowników innych jednostek organizacyjnych, biur i dzielnic m.st. Warszawy, którzy zajmują się projektowaniem przestrzeni publicznych czy ochroną środowiska, aby opowiedzieć o projekcie GreenScape i porozmawiać o możliwościach stosowania rozwiązań opartych na przyrodzie (nature-based solutions, NBS) w Warszawie. Celem spotkania było również zwrócenie uwagi urzędników na korzyści wynikające z wdrażania NBS.

JAK PRZEBIEGAŁO SPOTKANIE?

Na początku spotkania, Monika Domanowska – koordynatorka projektu GreenScape i kierowniczka zespołu ds. zieleni w ZDM – zaprezentowała uczestnikom podstawowe informacje o projekcie – m.in. jaki jest jego cel, spodziewane rezultaty, a także czas trwania projektu, budżet i skład konsorcjum. Opowiedziała również o motywacjach Zarządu Dróg Miejskich do przystąpienia do konsorcjum, naszych oczekiwaniach i zadaniach m.st. Warszawy w tym projekcie.

Następnie, Pani Magdalena Garczarczyk – architektka krajobrazu, inspektorka nadzoru terenów zieleni, animatorka kultury, a obecnie także pracownica Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu – poprowadziła wykład o NBS. Ekspertka pokazała przykłady wdrożeń NBS, a także wyjaśniła, jaką definicją nature-based solutions posługuje się Komisja Europejska.

 

 

Zgodnie z tą definicją, NBS powinny być:

  • opłacalne,
  • zapewniające korzyści środowiskowe, społeczne i gospodarcze,
  • budujące odporność miasta na zmiany klimatu,
  • zaadaptowane do warunków lokalnych,
  • korzystające z istniejących zasobów.

Ostatnim punktem spotkania była praca w grupach. Dyskutowaliśmy nie tylko o możliwościach stosowania rozwiązań opartych na przyrodzie w Warszawie, ale i barierach, jakie się z tym wiążą. W każdej grupie pojawił się wątek infrastruktury podziemnej – jako nierzadko sporego wyzwania przy inwestycjach w pasach drogowych (w tym sadzeniu drzew) oraz potrzeby jej uporządkowania.

Spotkanie inaugurujące projekt GreenScape. Spotkanie inaugurujące projekt GreenScape.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom – przedstawicielom Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Biura Ochrony Środowiska, Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, Zarządu Zieleni, Zarządu Praskich Terenów Publicznych, Zarządu Terenów Publicznych, Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami i Wydziału Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Śródmieście – za obecność i aktywny udział w spotkaniu! A Zarządowi Zieleni m.st. Warszawy jesteśmy wdzięczni również za udostępnienie przestrzeni pawilonu edukacyjnego „Kamień”.

CO DALEJ W PROJEKCIE GREENSCAPE?

Obecnie przygotowujemy się do kolejnego spotkania partnerów projektu, które odbędzie się pod koniec października w Warszawie. Jako gospodarz mamy do zorganizowania wizytę studyjną, podczas której zaprezentujemy naszym gościom z innych krajów kilka warszawskich przykładów dobrych praktyk integracji tzw. szarej i zielonej infrastruktury.
Oprócz tego, jesteśmy w trakcie planowania cyklu spotkań warsztatowych o NBS dla urzędników z innych miast. Wspólnie z partnerami opracowujemy agendy spotkań, przygotowujemy prezentacje i inne materiały, które będą wykorzystywane podczas szkoleń, jak np. przegląd najlepszych praktyk NBS w Europie Środkowej. Pierwsze spotkanie odbędzie się najprawdopodobniej w grudniu 2023 r.

 

Powered by Projectic.pl