Zapytaliśmy mieszkańców o iluminację - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

26-05-2023

Zapytaliśmy mieszkańców o iluminację

W tym roku zakończyła się trzyletnia umowa na dostawę i montaż iluminacji świątecznej. W ramach przygotowań do nowego przetargu, postanowiliśmy zapytać warszawianki i warszawiaków o ich dotychczasowe odczucia i doświadczenia związane z zimowymi ozdobami w stolicy. Z przeprowadzonych badań jasno wynika, że nie wyobrażają sobie oni zimy bez iluminacji na Trakcie Królewskim.

Świąteczna iluminacja i choinka na Trakcie Królewskim

Badanie zrobiliśmy aby zebrać argumenty do dyskusji na temat zasadności dalszego finansowania iluminacji świątecznej, uchwycić wpływ iluminacji na biznes i ruch pieszych, a także dowiedzieć się, jakie są odczucia i dotychczasowe doświadczenia warszawiaków i turystów odnośnie iluminacji.

Ich zdanie było jednoznaczne – iluminacja świąteczna nie tylko wspaniale wygląda, ale przynosi też miastu wymierne korzyści. Stanowi dodatkowe oświetlenie w okresie, w którym ciemność panuje przez niemal 16 godzin na dobę, a także odmienia szarą, ponurą przestrzeń zimowego miasta i sprawia, że mimo złej pogody spacer jest dużo przyjemniejszy. A ozdoby przyciągają mieszkańców – taki wniosek wynika z przeprowadzonego ostatniej zimy badania. Aż co trzeci warszawiak deklarował, że co najmniej raz wybrał się na Trakt Królewski specjalnie po to, żeby zobaczyć iluminację.

Natomiast 93 proc. pytanych przechodniów uznało ją za atrakcyjną. Taką opinię najczęściej uzasadniali „pozytywnym wrażeniem wizualnym”.

Poprosiliśmy o finansowanie

 Umowy na świąteczne ozdoby podpisywane są w cyklu trzyletnim. W grudniu ubiegłego roku dotychczasowe dekoracje zawisły właśnie po raz trzeci. Na podstawie głosów mieszkańców, mogliśmy z pełnym przekonaniem zawnioskować do radnych miasta o zapewnienie finansowania na kolejne lata. Radni zdecydowali właśnie o przyznaniu dodatkowych środków na kolejną trzyletnią umowę.

Dzięki przeprowadzonym badaniom jesteśmy też dobrze przygotowani do ogłoszenia przetargu – wiemy, jakie wytyczne odnośnie m.in. kształtu i lokalizacji nowych instalacji przekazać potencjalnym wykonawcom.

Co nowego?

Nowa iluminacja w podstawowym zakresie ma obejmować Trakt Królewski wraz z Pałacem Staszica, na którym, co jest nowością, chcielibyśmy wyświetlać świąteczne projekcje. Dotychczas animacje ozdabiały Zamek Królewski. Rezygnujemy jednak z tego rozwiązania, ponieważ jego elewacja mocno ograniczała możliwości projekcyjne.

Na Trakcie Królewskim nie może oczywiście zabraknąć uwielbianych przez przechodniów ozdób wolnostojących. Ich tematyka ma być zupełnie nowa.

W ramach opcji iluminacja mogłaby objąć ul. Świętokrzyską pomiędzy Kopernika a Marszałkowską oraz plac Pięciu Rogów.

Iluminacja ma być również energooszczędna. Liczymy, że i tym razem potencjalni wykonawcy zaskoczą nas nowinkami ze świata świetlnych ozdób świątecznych.

Najważniejszy jest plan

Planowanie iluminacji świątecznej wymaga wielomiesięcznych przygotowań – zwłaszcza ze względu na to, że chcemy podpisać zupełnie nową umowę. Wykonawcy muszą mieć czas na przygotowanie i przedstawienie projektów oraz ewentualnie wyprodukowanie ozdób.

Dzięki przyznaniu finansowania w najbliższym czasie będziemy mogli ogłosić przetarg. Czasu jest wystarczająco dużo, aby w grudniu iluminacja mogła zabłysnąć na nowo.

Powered by Projectic.pl