Zielona Stalowa gotowa - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

07-12-2021

Zielona Stalowa gotowa

Stalowa z nazwy, zielona w praktyce - nowe nasadzenia odmieniły oblicze ulicy na Pradze-Północ. Zakończyliśmy realizację projektu obejmującego kilkadziesiąt nowych drzew, tysiące roślin ozdobnych oraz małą architekturę. Przestrzeń na zieleń uzyskaliśmy rozpłytowując zbędne zabetonowane powierzchnie.

Prace rozpoczęły się pod koniec lata i trwały większość jesieni. Ta pora roku to bowiem najlepszy czas na sadzenie drzew. Wilgotność jest odpowiednia. Nie jest też ani za zimno, ani za gorąco. Nie bez powodu co roku Zarząd Zieleni sadzi na stołecznych ulicach tysiące drzew właśnie jesienią. W ten sposób rosną szanse, że nowe rośliny dobrze się przyjmą. Nie zmienia to faktu, że nasadzenia standardowo objęte są trzyletnią gwarancją, w trakcie której wykonawca ma obowiązek ich pielęgnacji. Po tym okresie przechodzą w utrzymanie Zarządu Zieleni, z którym zawsze ściśle współpracujemy przy tego typu projektach.

Jedyną “wadą” jesiennych nasadzeń jest to, że efekt prac mieszkańcy w pełni zobaczą dopiero na wiosnę, gdy rośliny rozkwitną. Będzie co podziwiać. Uzupełniliśmy szpalery drzew sadząc 34 robinie akacjowe. Towarzystwa dotrzymuje im 80 hortensji bukietowych, 311 sztuk ognika szkarłatnego, 926 śnieguliczek Chenaulta, 2190 wiśni karłowej i 5316 krzewów irgi błyszczącej. Dzieła dopełnia mała architektura, czyli ok. 30 stojaków rowerowych i tyle samo ławek.

Projektem objęta została ulica Stalowa na odcinku Inżynierska – Szwedzka. Przy okazji wprowadzania tam w 2020 r. strefy płatnego parkowania dla samochodów zostały wyznaczone nowe miejsca znajdujące się na jezdni. Od tego czasu betonowe płyty w świetle drzew nie spełniały żadnej praktycznej funkcji. Usunęliśmy je, jak również te w narożnikach skrzyżowań, gdzie zgodnie z przepisami i tak nie można parkować. Po pierwsze, poszerzone zostały misy istniejących drzew, dzięki czemu będą one miały lepsze warunki do życia. Po drugie, znaleźliśmy miejsce na wiele nowych roślin. Warto pamiętać, że efektywna szerokość chodnika dla pieszych praktycznie się przy tym nie zmieniła.

Ulica Stalowa ma szczęście do inwestycji. W poprzednich latach zostało tam wyremontowane torowisko tramwajowe oraz nawierzchnia jezdni. Nowy jest też chodnik oraz latarnie stylizowane na zabytkowe pastorały. W kilku miejscach wyeksponowany jest zabytkowy bruk. Obecnie na dalszym odcinku tej ulicy trwa budowa ciągu pieszo-rowerowego, który połączy stację metra “Szwedzka” z przystankiem kolejowym PKP Targówek.

Powered by Projectic.pl