Bliżej nowoczesnych świateł na skrzyżowaniu al. Sikorskiego z ul. Czarnomorską - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

11-01-2022

Bliżej nowoczesnych świateł na skrzyżowaniu al. Sikorskiego z ul. Czarnomorską

Modernizujemy sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu al. Sikorskiego z ul. Czarnomorską i na wlocie ul. Pory. Ułożyliśmy już w ziemi okablowanie do nowych masztów i sygnalizatorów, a następnym krokiem będzie ich montaż. Wyremontujemy też infrastrukturę towarzyszącą.

Sygnalizacja na skrzyżowaniu al. Sikorskiego i ul. Czarnomorskiej i na wlocie ul. Pory była jedną z najstarszych w okolicy. Zwracała uwagę nie tylko wysłużonymi sygnalizatorami na nadgryzionych zębem czasu masztach. Jako jedyna w ciągu al. Sikorskiego nie działała w koordynacji z pozostałymi światłami w ciągu arterii prowadzącej m.in. na most Siekierkowski. W efekcie zaburzała płynność ruchu – kierowcy tracili część czasu, którą wypracowali na wcześniejszych osygnalizowanych skrzyżowaniach.

Wymieniamy urządzenia

Niebawem światła staną się w pełni nowoczesne. Ich modernizację prowadzimy od grudnia. Już ułożyliśmy w ziemi okablowanie – przewody do nowych sygnalizatorów „schowaliśmy” w niebiskich osłonach, które wystają w miejscach, gdzie postawimy nowe maszty. Właśnie ich zamontowanie oraz wymiana urządzeń sterujących będą wiązały się z kolejnym etapem robót.

Nowe światła zostaną wyposażone w akustyczne naprowadzanie, automatyczne wykrywanie pojazdów oraz detekcję pieszych i rowerzystów. Tym samym sygnalizacja będzie pracować akomodacyjnie. Zielone światło dla samochodów będzie gasnąć tylko wtedy, gdy pieszy zbliży się do jezdni – to również wpłynie na usprawnienie ruchu na skrzyżowaniu. Ponadto, w końcowej fazie robót, zostaną skoordynowane z pozostałymi w ciągu al. Sikorskiego.

 

Przy okazji modernizacji poprawiamy towarzyszącą infrastrukturę. Przy wlocie ul. Pory widać już ślad jednego z trzech krótkich fragmentów drogi dla rowerów. Ich budowa związana jest z dwoma przejazdami rowerowymi, których wyznaczenie wzdłuż przejścia dla pieszych przez al. Sikorskiego i wzdłuż zebry na ul. Pory jest kolejnym z elementów całej inwestycji. Całość zakończy remont chodników w obrębie przejść i obsadzenie zielenią południowo-wschodniego narożnika przy wlocie ul. Czarnomorskiej.

Więcej świateł

„Sygnalizacyjnych” inwestycji prowadzimy znacznie więcej. Obecnie trwa budowa świateł na skrzyżowaniu ulic Kondratowicza, Blokowej i Przy Grodzisku, podobnie jak na przejściu dla pieszych przez al. Krakowską przy ul. Tapicerskiej. Niedawno w sygnalizację wyposażyliśmy zebry przez ulice Marszałkowską (na wysokości ulic Senatorskiej i Elektoralnej) i Połczyńską (przy ul. Lustrzanej), a także zakończyliśmy modernizację świateł na skrzyżowaniu al. Komisji Edukacji Narodowej z ulicami Bartoka i Surowieckiego. Nie zapominaliśmy także o remontach – w 2021 r. usprawniliśmy działanie sygnalizacji w ponad 30 lokalizacjach w całej Warszawie.

Powered by Projectic.pl