Budujemy sygnalizację na przejściu przez Człuchowską - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

15-09-2022

Budujemy sygnalizację na przejściu przez Człuchowską

Rozpoczęły się prace na przejściu dla pieszych przez ul. Człuchowską na wysokości ul. Okolicznej. Wiążą się z przesunięciem zebry bliżej skrzyżowania z ul. Powstańców Śląskich i wyposażeniem jej w sygnalizację świetlną. Poprawa bezpieczeństwa pieszych jest efektem przeprowadzonego w latach 2016-2020 audytu.

Infrastruktura drogowa powinna zapewniać bezpieczeństwo wszystkim uczestników ruchu. Dlatego przebudowujemy drogi i zmieniamy organizację ruchu, wdrażając rekomendacje wynikające z audytów bezpieczeństwa, analiz ruchu oraz pomiarów prędkości. Niektóre zmiany wiążą się z budową sygnalizacji świetlnej.

Barierki już zdemontowane

Właśnie światła zostaną wybudowane na przejściu dla pieszych przez ul. Człuchowską na wysokości ul. Okolicznej. Wykonawca, firma Traffic Polska, działa w terenie od kilkunastu dni. Już wkopał w ziemię część peszli, czyli tworzywowych karbowanych rur, w których znajdzie się okablowanie pod nowe sygnalizatory. Ponadto zdemontował barierki na pasie dzielącym jezdnie w miejscu, w którym przejście będzie usytuowane po przesunięciu. Zebra znajdzie się po wschodniej stronie wlotów ul. Okolicznej i drogi dojazdowej do sklepów i punktów usługowych po południowej stronie ulicy.

Przeniesienie związane jest z oddaleniem zebry od skrzyżowania z ul. Świetlików – w przeciwnym razie osygnalizowane „krzyżówka” i przejście byłyby zbyt blisko siebie. Poza tym nie będzie konieczności stawiania sygnalizatora dla wyjeżdżających z ul. Okolicznej, którzy po wprowadzeniu zmian przestaną wyjeżdżać wprost na pasy.

Chodnik prowadzący do przejścia i w pasie między jezdniami po stronie zachodniej wlotu ul. Okolicznej zostanie zdemontowany i zastąpiony zielenią. W nowej lokalizacji zostaną utworzone dojścia do przesuniętej zebry, co będzie wiązało się z korektą zmiany organizacji ruchu. We wschodnim narożniku drogi, którą wyjeżdża się spod sklepów na południową jezdnię ul. Człuchowskiej, nie będzie możliwe parkowanie (wykonawca zaczął już tam rozbiórkę kostki brukowej). Dzięki temu piesi zyskają więcej miejsca, a kierowcy jadący ul. Człuchowską przestaną być spowalniani przez włączających się do ruchu z postoju.

 

Budowę sygnalizacji na przejściu przez ul. Człuchowską zalecili audytorzy, którzy w latach 2016-2020 przebadali 4093 przejścia bez świateł w mieście. Wskazali, że tylko takie rozwiązanie jest w stanie skutecznie poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu. Chodzi o uniemożliwienie kierowcom nadmiernego rozpędzania się i wyprzedzania przed przejściem ocenionym na 1 w sześciopunktowej skali (od 0 do 5). Właśnie to stanowi obecnie największy problem na ul. Człuchowskiej.

Więcej świateł

W 2022 r. nasze plany inwestycyjne objęły znacznie więcej zadań „sygnalizacyjnych”. Światła powstały m.in. na przejściach dla pieszych przez ul. B. Czecha (przy ulicach Wawerskiej i H. Wierzchowskiego), przez ul. Żegańską (w rejonie posesji 22c) i przez ul. I. Gandhi (przy ul. L. Hirszfelda i ul. L. Teligi), a także na skrzyżowaniu ulic L. Kondratowicza, Blokowej i Przy Grodzisku. Zmodernizowaliśmy sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu al. W. Sikorskiego z ul. Pory, a obecnie zmierza do końca modernizacja świateł na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich z ul. Ryżową.

W tym roku planujemy również budowę sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach ulic Komitetu Obrony Robotników i Radarowej we Włochach oraz al. W. Reymonta i ul. Żbikowianka na Bielanach. W przetargu zgłosiły się dwie firmy (Podkowa i Traffic Polska), obecnie analizujemy ich oferty.

Powered by Projectic.pl