Doświetlenie polega na zamontowaniu dodatkowych źródeł światła w rejonie przejścia dla pieszych. Ich zadaniem jest oświetlanie zebry i jej otoczenia, w tym dojścia do niej. Lampy są precyzyjnie nakierowywane na pasy, aby zapewniały jak najlepszą widoczność pieszych i jednocześnie nie oślepiały kierowców. W ustawianiu należytej barwy i kierunku strumienia światła pomaga nam zestaw najnowocześniejszych sprzętów z zakupionym rok temu najnowocześniejszym matrycowym miernikiem luminancji na czele.
Widoczność pieszych na pasach poprawiamy na dwa sposoby. Pierwszym jest instalacja uzupełniającego oświetlenia. Polega na montażu dodatkowych słupów i opraw oświetleniowych, które są zaprojektowane tak, by oświetlały przechodzącego przez zebrę. Druga metoda to wymiana słupów jeden do jednego. Oznacza usuwanie znajdujących się tuż przy przejściach starych słupów i wstawianie w ich miejsce nowych, które wyposażamy w podwójne wysięgniki, aby jeden skierowany był na jezdnię, a drugi na zebrę.
Program masowego doświetlania przejść w Warszawie rozpoczął się w 2016 r. Od tego czasu tylko na samych ulicach podległych ZDM dodatkowe oświetlenie zyskało blisko półtora tysiąca zebr. Do nich należy doliczyć jeszcze te, które zostały poprawione podczas kompleksowych przebudów ulic oraz realizacji mniejszych inwestycji przeprowadzanych przez urzędy dzielnic na lokalnych, osiedlowych uliczkach.
Ogłoszony 30 grudnia 2021 r. przetarg na doświetlenie przejść jest powtórzonym postępowaniem. Pierwsze opublikowaliśmy w zeszłoroczne wakacje, ale nie rozstrzygnęliśmy go, bo wszystkie nadesłane oferty znacznie przewyższały przewidzianą w budżecie kwotę. Mamy nadzieję, że tym razem uda się uzyskać oferty pozwalające rozstrzygnąć postępowanie – czekamy na nie do 19 stycznia. Wykonawca, którego wybierzemy, będzie miał za zadanie doświetlić 298 przejść na terenie 17 dzielnic w ciągu 5 miesięcy od momentu podpisania umowy. Jeśli postępowanie przebiegnie sprawnie i podpiszemy umowę do końca lutego, montaż powinien zacząć się już wiosną.
Liczba przejść przewidzianych do doświetlenia w poszczególnych dzielnicach:
- Bemowo – 10 przejść
- Białołęka – 9 przejść
- Bielany – 21 przejść
- Mokotów – 17 przejść
- Praga-Południe – 24 przejścia
- Praga-Północ – 6 przejść
- Rembertów – 1 przejście
- Śródmieście – 18 przejść
- Targówek – 19 przejść
- Ursus – 51 przejść
- Ursynów – 17 przejść
- Wawer – 23 przejścia
- Wesoła – 16 przejść
- Wilanów – 23 przejścia
- Włochy – 1 przejście
- Wola – 12 przejść
- Żoliborz – 30 przejść
W jednej lokalizacji (np. na skrzyżowaniu) może znajdować się więcej niż jedno przejście. Dlatego doświetlenie 298 przejść oznacza prace w 193 lokalizacjach. To nie wszystko – oprócz tego przejścia będą doświetlane również w ramach innych inwestycji. Ponadto kilkanaście zebr zyska dodatkowe oświetlenie w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.
Na proces doświetlania przejść należy patrzeć w dłuższej perspektywie. Liczba doświetlonych lokalizacji w ramach konkretnego przetargu zależy m.in. od całkowitej liczby przejść, przede wszystkim tych bez sygnalizacji świetlnej, na terenie danej dzielnicy oraz od liczby przejść już doświetlonych. We Włochach, na Woli, na Ochocie czy też w Rembertowie w poprzednich latach doświetliliśmy odpowiednio 88, 91, 77 i 70 miejsc.