E-kontrola działa. Rusza trzecie auto - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

28-08-2020

E-kontrola działa. Rusza trzecie auto

Już ponad 100 tysięcy nieuczciwych kierowców „złapały” auta kontrolujące opłaty za parkowanie. Dziś odebraliśmy trzeci pojazd, który od 7 września będzie kontrolował rozszerzoną strefę płatnego parkowania.

Pojazdy ZDM przeznaczone do e-kontroli.

7 września Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) rozszerzy się o 7,8 tys. miejsc postojowych i obejmie znaczny obszar Pragi-Północ oraz Woli. Aby skutecznie kontrolować nową strefę, powiększamy flotę e-kontroli. Właśnie dotarł do nas trzeci pojazd wyposażony w kamery i czujniki do kontrolowania opłat parkingowych. Dostarczyła nam go warszawska firma Smart Factor, w ramach podpisanej w zeszłym roku umowy na uruchomienie systemu elektronicznej kontroli w mieście.

Z czytnikiem do RFID

Trzecie auto do e-kontroli to nissan leaf, podobnie jak dwa pozostałe auta użytkowane od początku roku. Samochód wyposażony jest w zestaw kamer i czujników umieszczonych na dachu, które sprawdzają czy kierowca zaparkowanego w SPPN pojazdu zapłacił za postój. Kamery skanują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPPN i przekazują te dane do bazy Zarządu Dróg Miejskich, który zweryfikuje opłaty za dany pojazd.

Podobnie jak dwa poprzednie nissany, nasz nowy leaf jest elektryczny. Jednak tylko on – jak na razie – posiada zielone tablice rejestracyjne. Są one wydawane są od 1 stycznia tego roku, a pozostałe auta do e-kontroli zarejestrowaliśmy jeszcze w poprzednim.

Przed rozpoczęciem służby, trzeci samochód do e-kontroli zostanie jeszcze wyposażony w specjalny czytnik RFID. Dzięki temu automatycznie rozpozna etykietę naklejoną na Kartę Honorową, Kartę Powstańca i Kartę N+, uprawniające do bezpłatnego postoju w SPPN.

Uszczelniamy kontrolę

System elektronicznej kontroli strefy z parkomatami funkcjonuje od 7 stycznia. Tego dnia po raz pierwszy na ulice wyjechały elektryczne auta z charakterystycznym pudłem na dachu. Do 31 lipca skontrolowały w sumie 679 741 pojazdów zaparkowanych w strefie.

Po systemowej weryfikacji naliczamy właścicielowi auta opłatę dodatkową. Do tej pory dwa auta pozwoliły na wystawienie 100 241 opłat dodatkowych. W tym samym czasie nasze piesze patrole ukarały 116 524 kierowców.

Tak to działa

System e-kontroli jest bardzo precyzyjny. Skanuje tylko tablicę rejestracyjną kontrolowanego pojazdu, automatycznie wymazuje wszystkie obrazy i wizerunki osób, które mogą pojawić się podczas robienia zdjęć. Kontrola wykonywana jest dwukrotnie w krótkim odstępie czasu. Po to, aby wyeliminować pomyłki lub pojazdy, których kierowcy właśnie idą do parkomatu.


Numery umieszczone na sfotografowanych tablicach są automatycznie porównywane z bazą zawierającą wniesione opłaty za parkowanie. Numery samochodów, których kierowcy zapłacili za postój, mieli abonament lub zapłacili poprzez aplikację mobilną, są od razu kasowane. System przekazuje jedynie numery rejestracyjne tych aut, których kierowcy nie uiścili opłaty w SPPN, mimo że powinni to zrobić.

Nasze samochody do e-kontroli wspomagają piesze patrole. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie częstotliwości kontroli w całej strefie, co ma zniechęcić kierowców do parkowania bez zapłaty. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest podniesienie opłaty dodatkowej. Od 7 września będzie ona wynosiła 250 zł. Osoby, które opłacą ją w ciągu tygodnia, skorzystają z niższej stawki (170 zł).

 

Powered by Projectic.pl