W ramach modernizacji poszczegółnym elementów miejskiego oświetlenia ulicznego od lat zastępujem betonowe słupy nowoczesnymi konstrukcjami stalowymi. Celem jest poprawa estetyki oraz bezpieczeństwa. Najstarsze słupy, montowane jeszcze za czasów PRL, oprócz tego, że nie grzeszą urodą, to są już po prostu w coraz gorszym stanie technicznym. Sukcesywnie wymieniamy właśnie te konstrukcje, zaczynając od najstarszych i najbardziej zdegradowanych. W tym roku w toku jest już wymiana ponad tysiąca takich latarni, m.in. na ulicach: Broniewskiego, Olbrachta, Śródziemnomorskiej, Kasprzaka, Kondratowicza, Mińskiej, Stanisławowskiej czy Żupniczej.
Planujemy już kolejne kroki, aby zachować ciągłość procesu podnoszenia jakości stołecznego oświetlenia ulicznego. Dlatego właśnie trwa przetarg na dostawę ponad dwóch tysięcy kolejnych nowych słupów, dokładnie 2241 sztuk. Na oferty czekamy do 15 czerwca. Wybrany wykonawca będzie miał za zadanie na bieżąco dostarczać ich kolejne partie tak, aby montaż na poszczególnych ulicach mógł się rozpocząć do przyszłego roku i być kontynuowany również w 2025 roku.
Wraz z postępami w wymianie słupów ich wygląd w skali miasta jest coraz bardziej zestandaryzowany, co pozytywnie wpływa na ład i estetykę w stolicy. Co do zasady wygląd latarni konsultowany jest z miejskim Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego, aby uzyskać jak najlepsze efekty dla poszczególnych ulic. Słupy, które zamawiamy w ramach obecnego przetargu, trafią na blisko osiemdziesiat różnych odcinków ulic w trzynastu dzielnicach.
Przede wszystkim oprawy
Wymiana samych słupów to dodatek do programu masowej wymiany samych opraw oświetleniowych. Energooszczędne oprawy LED można montować zarówno na starych jak i na nowych słupach. Oznacza to, że zadania te mogą się toczyć całkowicie niezależnie od siebie. Dlatego stawiamy przede wszystkim na wymianę opraw, która przyniesie co roku znaczne oszczędności dla budżetu miasta – na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych. W następnej kolejności inwestujemy jednak również w modernizację pozostałych elementów. Program wymiany oprawy rozpoczął się na przełomie 2021 i 2022 roku na ulicach podległych bezpośrednio ZDM. Ten jego aspekt dobiega już końca, montowane są oprawy na ostatnich ulicach. Równolegle tempa nabiera już drugi etap tego zadania, czyli wymiana opraw na lokalnych ulicach, czyli drogach gminnych podlegających bezpośrednio poszczególnym urzędom dzielnic. Ten proces również koordynuje ZDM. Szacujemy, że do wymiany jest kolejnych kilkadziesiąt tysięcy opraw na ok. dwóch tysiącach ulic.
Lista i mapa ulic, na których pojawią się nowe słupy
Punkty zaznaczone są orientacyjnie. Na poszczególnych odcinkach ulic wymieniane będą najstarsze betonowe słupy.
- Bemowo
- Połczyńska
- Wrocławska
- Powstańców Śląskich
- Białołęka
- Berensona
- Kobiałka
- Parcelacyjna
- Myśliborska
- Płochocińska
- Przylesie
- Świderska
- Bielany
- Conrada
- Kasprowicza
- Mickiewicza
- Nocznickiego
- Przybyszewskiego
- Romaszewskiego
- Rudzka
- Żeromskiego
- Mokotów
- Batorego
- Nałęczowska
- Dąbrowskiego
- Wałbrzyska
- św. A. Boboli
- Domaniewska
- Nowoursynowska
- Ochota
- Krzyckiego
- Raszyńska
- Mołdawska
- Korotyńskiego
- Praga-Południe
- Jugosłowiańska
- Umińskiego
- Abrahama
- Bora-Komorowskiego
- Saska
- Egipska (ciąg pieszy)
- Podskarbińska
- Wiatraczna
- Praga-Północ
- pl. Hallera
- Szymanowskiego
- Szwedzka
- Wileńska
- Sokola
- Inżynierska
- św. Cyryla i Metodego
- Radzymińska
- Rembertów
- Chełmżyńska
- Ursynów
- Ciszewskiego
- Gandhi
- Belgradzka
- Kłobucka
- Pileckiego
- Dolina Służewiecka
- Wawer
- Znanieckiego
- Stepowa
- Szpotańskiego
- Widoczna
- Wydawnicza
- Włochy:
- al. Krakowska
- Instalatorów
- Wola
- Żytnia
- Anielewicza
- Księcia Janusza
- Ostroroga
- Żoliborz
- Gdańska
- Gwiaździsta
- Krajewskiego
- Potocka
- gen. Zajączka