Przebudowa ul. Saskiej wyróżniona w konkursie o Nagrodę B. Lacherta i J. Szanajcy - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

09-06-2023

Przebudowa ul. Saskiej wyróżniona w konkursie o Nagrodę B. Lacherta i J. Szanajcy

Otrzymaliśmy wyróżnienie w II edycji konkursu im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy w kategorii „przestrzeń publiczna” za remont oraz zazielenienie ul. Saskiej w latach 2020-21. W ostatnich latach przy okazji każdej większej czy mniejszej przebudowy, staramy się poprawić estetykę oraz bezpieczeństwo ulic, dlatego cieszymy się, że nasz wysiłek został doceniony.

Nagroda dla Zarządu Dróg Miejskich.

Ideą tej nagrody jest promocja pozytywnych zmian na terenie Saskiej Kępy oraz wskazywanie dobrych praktyk przyszłym inwestorom. Laureatów wyłoniła siedmioosobowa kapituła. W jej skład weszli architekci, historycy sztuki i miłośnicy Saskiej Kępy: prof. arch. Jerzy Bogusławski, dr Hanna Faryna-Paszkiewicz, arch. Ewa Lachert-Stryjkowska, dr arch. Krzysztof Korzewski, arch. Klaudiusz Przedmojski, dr arch. Grzegorz Rytel i dr Katarzyna Zalasińska.

Nasza inwestycja znalazła się wśród 29 projektów realizowanych w latach 2016-22, podzielonych na nominacje w pięciu kategoriach: „nowa inwestycja”, „modernizacja”, „remont istniejącego budynku”, „przestrzeń publiczna” oraz „modernizacja wnętrza”.

Wyróżnienie dla ZDM

Przebudowa ul. Saskiej (odcinek od alei Waszyngtona do skrzyżowania z ulicą Zwycięzców) została przeprowadzone latach 2020-21. Zakres prac objął wymianę nawierzchni jezdni wraz z podbudową oraz liczne prace brukarskie. Wymienione zostały wszystkie krawężniki, zjazdy bramowe, nawierzchnia miejsc parkingowych oraz chodniki (w tym przystanki autobusowe) po obu stronach ulicy. Przebudowaliśmy również przejście dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 373.

Zmiany były konieczne. W gęsto zabudowanej okolicy ul. Saskiej znajduje się wiele placówek edukacyjnych oraz punkty użyteczności publicznej, takie jak m.in. Regionalne Centrum Krwiodawstwa. Saską kursuje też wiele popularnych linii autobusowych. W wyniku zamknięcia mostu Łazienkowskiego, na czas jego odbudowy po pożarze w 2015 roku, ulica z konieczności przeszła okres wzmożonego ruchu, choć jej  konstrukcja nie była przygotowana na takie obciążenie.

Jednak najważniejszym elementem przebudowy była nowa zieleń – w sumie posadziliśmy tam 18 drzew (jesiony amerykańskie) i utworzyliśmy 1418 m kw. rabat kwiatowych. Roślinność zastąpiła zbędny beton w narożnikach skrzyżowań czy przy wjazdach na posesje. W projektowaniu tych zmian aktywny udział mieli mieszkańcy okolicy.

Kapituła doceniła przeprowadzone prace przyznając nam wyróżnienie w kategorii „Przestrzeń publiczna”. Nagrodę honorową w tej samej kategorii w pełni zasłużenie otrzymała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Międzynarodowa” za konserwację sześciu rzeźb plenerowych i rewitalizację ich otoczenia. Co ciekawe – zagospodarowanie terenu wokół rzeźb to pomysł zgłoszony przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Drugim wyróżnionym projektem  było stworzenie „Parku Angielskiego” na terenie pomiędzy ulicami Bora-Komorowskiego i Wał Miedzeszyński.

Prestiżowy konkurs

Należy podkreślić, że Nagroda im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy przyznawana jest przez grono specjalistów w dziedzinie projektowania budynków i przestrzeni, ale jednocześnie osoby związane z Saską Kępą. Tym bardziej cieszy to, że tak szacowne gremium doceniło inwestycję drogową, jaką był remont ul. Saskiej.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia

Nagrody przyznawane były również w kategoriach „Nowa inwestycja”, „Modernizacja istniejącego budynku”, „Renowacja istniejącego budynku” oraz „Modernizacja wnętrza”. Laureaci to kolejno: budynek wielorodzinny przy Berezyńskiej 13 (projekt architektoniczny: Marcin Grzyb MAG Architekci, inwestor: Luvemia), budynek jednorodzinny z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku znajdujący się przy ul. Brukselskiej 1A (projekt architektoniczny: Piotr Jurkiewicz Pracownia DJiO, inwestor: prywatny), budynek wielorodzinny przy Berezyńskiej 7 (projekt architektoniczny: Paweł Cichocki Studio NAAP MAG Architekci, inwestor: Wspólnota Mieszkaniowa Berezyńska). W kategorii „Modernizacja wnętrza” nagroda nie została przyznana.

To jeszcze nie koniec

W ramach osobnego procesu już po zakończeniu właściwej przebudowy, na całej ulicy na energooszczędne wymienione zostały oprawy oświetleniowe. Zamontowane zostały jednak na istniejących starych betonowych słupach. Obecnie w toku jest przetarg na dostawę ponad 2 tysięcy samych słupów, które od przyszłego roku stawiać będziemy na dziesiątkach ulic w całej Warszawie. Zgodnie z planem jedną z nich będzie właśnie ulica Saska na wspomnianym odcinku. Tym samym postawiona zostanie kropka nad i w remoncie przeprowadzonym „do stóp do głów”, czyli od podbudowy jezdni, przez chodniki, po czubki nowych drzew i szczyty zmodernizowanych latarni.

Ulica Saska po remoncie

Czy wiesz, że…

Nominacja to inicjatywa Stowarzyszenia ŁADna Kępa. Od 2009 r. działa aktywnie na rzecz zachowania unikalnego układu urbanistycznego i architektury Saskiej Kępy – rejonu miasta powstałego w okresie międzywojnia, którego układ architektoniczny nawiązuje do europejskich koncepcji miasta-ogrodu. Stowarzyszenie dba o środowisko naturalne i estetykę osiedla oraz dąży do zachowania równowagi pomiędzy działalnością komercyjną a potrzebami mieszkańców. Więcej o Stowarzyszeniu: saskakepa.waw.pl/obiekt/1314/stowarzyszenie-ladna-kepa.

Z kolei patroni nagrody – Bohdan Lachert i Józef Szanajca,  czołowi architekci polskiej awangardy, żyli i tworzyli właśnie na Saskiej Kępie. Stanowili jeden z najważniejszych modernistycznych duetów architektonicznych. Wyznaczyli kierunki przyszłego rozwoju miasta. Postulowali między innymi zwrócenie miasta w stronę Wisły. Zaprojektowali wieżowce z widokiem na rzekę, wzdłuż której umiejscowili przystanie jachtowe i baseny.

To druga edycja konkursu. Siedem lat temu kapituła nie przyznała głównej nagrody. Było pięć równorzędnych nagród honorowych i cztery wyróżnienia. Doceniono m.in. wzorową renowację domu z 1936 r. przy ul. Estońskiej 8 według projektu Heleny i Szymona Syrkusów, wzniesiony przez miasto w 2011 r. budynek PROM Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 na podstawie projektu Małgorzaty Adamowicz-Nowackiej i Marka Nowackiego oraz przestrzeń wokół odrestaurowanej płaskorzeźby „Plon” Jerzego Jarnuszkiewicza u zbiegu ulic Zwycięzców i Katowickiej.

Pełną listę zgłoszonych do rywalizacji obiektów można znaleźć na stronie: saskakepa.waw.pl/nagroda/2023/zgloszenia.

 

Powered by Projectic.pl