Rondo niemal gotowe, pasy rowerowe niebawem. Zmieniamy ul. Anielewicza - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

20-10-2020

Rondo niemal gotowe, pasy rowerowe niebawem. Zmieniamy ul. Anielewicza

Coraz bliżej bardziej przyjaznej rowerzystom ul. Anielewicza. Odcinek od ul. Esperanto do ul. Smoczej przygotowano już pod wytyczenie pasów rowerowych. Skrzyżowanie z ul. Karmelicką staje się rondem, wokół którego powstaje drugie – rowerowe.

Ulica Anielewicza.

Cel inwestycji to likwidacja barier dla rowerzystów. Głównym założeniem projektu jest bowiem utworzenie po obu stronach jezdni ul. Anielewicza pasów rowerowych. Sprawią one, że ruch rowerowy przestanie kolidować z ruchem pieszych. To zwiększy bezpieczeństwo i przechodniów, i korzystających z dwóch kółek.

Więcej miejsca dla rowerzystów

Obustronne jednokierunkowe pasy ruchu powstają na odcinku Okopowa-Karmelicka. Pod ich wytyczenie przygotowujemy fragment między ulicami Okopową a Esperanto. Roboty w tym zakresie posuwają się też w kierunku ul. Smoczej, gdzie na skrzyżowaniu widać wytyczony już ślad pod drogi dla rowerów i ich zjazdy na jezdnię. W następnej kolejności prace będą prowadzone w kierunku al. Jana Pawła II i dalej do Karmelickiej.

Dzięki wydzielonym pasom pokonanie odcinka Okopowa-Karmelicka stanie się dla rowerzystów bezpieczniejsze i wygodniejsze. Nie stracą na tym kierowcy – ul. Anielewicza jest na tyle szeroka, że pozwoliła na wytyczenie pasów dla rowerów bez ingerencji w dotychczasowy układ oraz na zachowanie zbliżonej liczby miejsc parkingowych. Jezdnia pozostanie jednopasmowa z dodatkowymi pasami do skrętu, wyznaczonymi w rejonie skrzyżowań.

Nową infrastrukturę rowerową spinamy ze wszystkimi istniejącymi drogami dla rowerów, które znajdują się na jej trasie, czyli trasami wzdłuż Okopowej, Esperanto, al. Jana Pawła II oraz na skwerze Brandta. Widać już przygotowane tam ślady pod drogi dla rowerów. Trwa układanie w nich odpowiedniego podłoża pod asfaltowanie.

 

Rondo też dla rowerów

Bardzo ważną częścią inwestycji jest nowe rondo. Choć wciąż powstaje, bo nadal w jego obrębie toczą się prace, to już zastąpiło tradycyjne skrzyżowanie ul. Anielewicza z ul. Karmelicką. Zostało pośrodku w znacznej części wykostkowane i kierowcy jeżdżą tam ruchem okrężnym. To rozwiązanie wymusza wolniejsze poruszanie się, dzięki czemu jest tam bezpieczniej. Dotąd, ze względu na bardzo rozległą (ponad 22 metry średnicy) tarczę skrzyżowania i szerokie do ponad 13 metrów wyloty dróg, niektórzy ulegali pokusie szybszej jazdy, powodując zagrożenie. Uniemożliwiliśmy to zwężając pasy ruchu przy zachowaniu dotychczasowego, jednopasmowego przekroju obu ulic.

Nowe rondo będzie na swój sposób wyjątkowe. Na jego obwodzie powstaje bowiem drugie rondo – rowerowe. Rowerzyści będą poruszać się po nim w jednym kierunku – wjeżdżając na nie, będą skręcali w prawo. Wydzielona trasa na rondzie (już położyliśmy na niej warstwę wiążącą asfaltu) połączy się z jezdnią dzięki pasom rowerowym, które powstaną po obu stronach ul. Anielewicza w kierunku al. Jana Pawła II.

Zamiana skrzyżowań na ronda porządkuje ruch i poprawi bezpieczeństwo. Układ drogowy staje się bowiem bardziej czytelny. Dlatego nowe rondo na Karmelickiej wpisuje się w szerszy krąg naszych działań. Jest ono częścią programu budowy rond zapowiedzianej w zeszłym roku przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Przyznane na ten cel 5 mln zł wykorzystamy również na budowę rond m.in. na dwóch skrzyżowaniach ul. Kadetów – z ulicami Łasaka i Poprawną, gdzie prace powinny ruszyć tej jesieni, a także u zbiegu ulic Spisaka, Sosnkowskiego i Regulskiej (kilka dni temu podpisaliśmy umowę z wykonawcą). Trwa projektowanie rond na skrzyżowaniach ulic Krasińskiego z Przasnyską, Powązkowskiej z Obrońców Tobruku, Augustówki z Zawodziem i Smoczej ze Stawkami.

Powered by Projectic.pl