Sygnalizacja w al. Krakowskiej zmodernizowana. Trwa wymiana chodnika - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

10-09-2020

Sygnalizacja w al. Krakowskiej zmodernizowana. Trwa wymiana chodnika

Ciąg dalszy prac na al. Krakowskiej związanych z poprawą bezpieczeństwa pieszych. Na skrzyżowaniu z ul. Cyprysową zakończyła się modernizacja sygnalizacji świetlnej, a na odcinku między ulicami Lipowczana a Geologiczną powstaje nowy chodnik.

Al. Krakowska to jedna z ważniejszych dróg wylotowych z miasta. Ponieważ ma dwie jezdnie po trzy pasy ruchu w obu kierunkach, w dodatku przedzielone torowiskiem tramwajowym, a ruch pojazdów jest tam intensywny, piesi są szczególnie narażeni na wypadki. Dlatego cały czas dbamy o zwiększanie tam bezpieczeństwa.

W tym celu zmodernizowaliśmy sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu al. Krakowskiej z ul. Cyprysową. Wymieniliśmy instalację, a stare latarnie sygnalizacyjne zastąpiliśmy nowymi, ledowymi. Światła wyposażyliśmy w sygnalizację dźwiękową oraz automatyczną detekcję pieszych i pojazdów.

Całość dopełniła wymiana chodnika w obrębie przejść dla pieszych na skrzyżowaniu. Przed przejściami przy jezdni zamontowaliśmy pasy ostrzegawcze i płyty prowadzące. Przy zebrach obniżyliśmy krawężniki.

Czas na chodnik

Prace dotyczące poprawy bezpieczeństwa przy al. Krakowskiej nadal trwają. Wiążą się teraz z wymianą chodnika po zachodniej stronie drogi na odcinku od ul. Lipowczana do ul. Geologicznej. Roboty rozpoczęliśmy kilka dni temu – starą i nierówną w wielu miejscach kostkę brukową zastępujemy nowymi betonowymi płytami. Dzięki temu miejsce stanie się bardziej estetyczne.

Zmodernizowana sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu al. Krakowskiej z ul. Cyprysową:

Bezpieczeństwo poprawiliśmy też w innym miejscu na al. Krakowskiej. Niedawno zakończyliśmy montaż sygnalizacji świetlnej na przejściu przez tę ulicę na wysokości ul. Lipowczana, gdzie również odnowiliśmy trotuar przy światłach. Przejście to było jednym z najniżej ocenionych w przeprowadzonym przez ZDM audycie bezpieczeństwa przejść dla pieszych – otrzymało notę 0. Audyt wciąż trwa i jest podzielony na etapy według dzielnic. Do tej pory zbadaliśmy prawie 3,5 tysiąca zebr. Do końca listopada stanie się tak ze wszystkimi, które nie są wyposażone w sygnalizację – do sprawdzenia zostały przejścia na Wilanowie, Ursusie i Woli.

Wymiana chodnika po zachodniej stronie Al. Krakowskiej między ulicami Lipowczana a Geologiczną:

Światła na przejściach

Na podstawie audytu w tym roku zamontowaliśmy już sygnalizacje świetlne na dwóch skrzyżowaniach ul. Kajki – z ulicami Odrodzenia i Alpejską. Światła zyskały też trzy przejścia przez ul. Kijowską przy Dworcu Wschodnim – ich uruchomienie nastąpiło na początku tego tygodnia.

Wytypowaliśmy także kolejne lokalizacje, gdzie zamierzamy wybudować sygnalizację świetlną. Obecnie trwa projektowanie następnych 10 sygnalizacji. Na początku czerwca podpisaliśmy umowy z wykonawcami, a większość projektów powinna powstać do końca roku, co umożliwi budowę świateł w 2021 r.

Będą to przejścia przez:

  • ul. Marszałkowska w rejonie ul. Senatorskiej
  • al. Reymonta w rejonie ul. Żbikowianka
  • al. Krakowską w rejonie ul. Tapicerskiej
  • ul. Czecha w rejonie ul. Wierzchowskiego i ul. Czecha w rejonie ul. Wawerskiej
  • ul. Połczyńską w rejonie ul. Lustrzanej
  • ul. Człuchowską w rejonie ul. Okolicznej
  • ul. Gandhi w rejonie ul. Hirszfelda
  • ul. KOR w rejonie ul. Radarowej
  • ul. Krasińskiego w rejonie ul. Wybrzeże Gdyńskie

Powered by Projectic.pl