Warszawska zielona infrastruktura – wizyta studyjna w ramach GreenScape CE - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

31-10-2023

Warszawska zielona infrastruktura – wizyta studyjna w ramach GreenScape CE

Odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizacji projektu GreenScape CE, w którym ZDM bierze udział. Tym razem członkowie konsorcjum z Austrii, Chorwacji, Słowenii, Węgier i Włoch odwiedzili Warszawę.

Dwudniowe spotkanie odbyło się w dniach 26 – 27 października. Pierwszy dzień poświęcony był dyskusjom merytorycznym i wymianie wiedzy. W ramach projektu GreenScape CE dążymy do przystosowania krajobrazu miejskiego do zmieniających się warunków klimatycznych i tego dotyczyły rozmowy z pozostałymi partnerami konsorcjum – europejskimi organizacjami, jednostkami badawczymi i samorządami.

Drugiego dnia zaprosiliśmy gości na spacer po Nowym Centrum Warszawy. Pierwszym punktem było zielone patio przy Rotundzie PKO. To efektowne rozwiązanie oparte na naturze (nature-based solution) zostało udostępnione mieszkańcom Warszawy 4 lata temu. O jego realizacji opowiedział naszym gościom jej architekt, Bartosz Dankiewicz. Ta niewielka przestrzeń w samym centrum miasta jest nie tylko enklawą zieleni i przyjemnym miejscem spotkań. Zielone ściany oczyszczają powietrze z pyłów, przyciągają ptaki, a także obniżają temperaturę otoczenia w trakcie upałów. Kolejną zaletą patio jest ogromny zbiornik retencyjny na wodę opadową, która później jest wykorzystywana do podlewania i regulowania wilgotności.

Przestrzeń przyjazna

Będąc w tej okolicy opowiedzieliśmy także o rozpłytowaniach w rejonie ronda Dmowskiego, nasadzeniach zieleni i stworzeniu przejść naziemnych dla pieszych jako o jednym z etapów zazieleniania miasta i stwarzania przestrzeni bardziej przyjaznej mieszkańcom Warszawy. Pozbyliśmy się tam powierzchni utwardzonej o rozmiarze zbliżonym do pełnowymiarowego boiska piłkarskiego.

Kolejnym etapem była prezentacja Placu Pięciu Rogów. Przemiana rozległego skrzyżowania w otwarty zadrzewiony plac z instalacją Joanny Rajkowskiej – dwumetrową rzeźbą akustyczną w formie jaja drozda śpiewaka to przykład przywracania przestrzeni pieszym. Plac zyskał 22 nowe drzewa a mieszkańcy więcej cienia w upalne dni i miejsce, przez które nie tylko przyjemniej jest przejść, ale także warto zatrzymać się na dłużej.

Ostatnim miejscem odwiedzonym podczas spaceru po Nowym Centrum Warszawy był plac Trzech Krzyży, gdzie mogliśmy obserwować sadzenie nowych, sporych drzew. Pojawiło się blisko 30 nowych okazów. O inwestycjach realizowanych przez ZDM opowiedziała kierowniczka Zespołu ds. zieleni i liderka projektu z ramienia ZDM Monika Domanowska.

Międzynarodowa współpraca

Instytucje, których przedstawiciele nas odwiedzili to: GRÜNSTATTGRAU (Austria), ETIFOR, ALDA+ i Ambiente (Włochy), Energiaklub (Węgry), Instytut Andrija Štampar i REGEA (Chorwacja), Instytut Urbanistyki Słowenii i Ośrodek Naukowo – Badawczy Bistra Ptuj (Słowenia), a także miasta Budapeszt, Mediolan i Zagrzeb. Następna wizyta studyjna odbędzie się w kwietniu przyszłego roku w słoweńskim mieście Ptuj.

Czy wiesz, że…

Więcej informacji projekcie GreenScape CE można znaleźć na stronach ZDM oraz Interreg.

 

Powered by Projectic.pl