Zielona kropka nad ”i” postawiona. Chodnik i droga rowerowa gotowe, drzewa posadzone - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

27-10-2021

Zielona kropka nad ”i” postawiona. Chodnik i droga rowerowa gotowe, drzewa posadzone

Sadzenie zieleni, w tym 34 lip srebrzystych ‘Varsaviensis’, zakończyło przebudowę zachodniej strony ul. Marszałkowskiej wzdłuż pl. Defilad. Zmiany wiązały się z remontem chodnika, budową drogi rowerowej oraz wyznaczeniem miejsc postojowych na szerokiej jezdni.

Inwestycja stanowiła pierwszy krok do odnowienia ul. Marszałkowskiej w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Polegała przede wszystkim na budowie dogi dla rowerów. Na północy włączyliśmy ją do istniejącej infrastruktury rowerowej na skrzyżowaniu z ul. Świętokrzyską, a na południu zepniemy z układem ścieżek, którego budowa – w osobnej inwestycji – ruszyła kilka tygodni temu.

W ramach tego projektu wyremontowaliśmy też chodnik. Starą, pochodzącą sprzed dwóch dekad kostkę zastąpiliśmy eleganckimi płytami chodnikowymi. W kilku miejscach położyliśmy je w nowym śladzie, dzięki temu ułatwiliśmy dojście na przystanek autobusowy „Centrum 03”. Przenieśliśmy również parkowanie z chodnika na jezdnię. Wytyczyliśmy bowiem miejsca postojowe na dotychczasowym przewymiarowanym prawym pasie. Kierowcy parkują tam równolegle do kierunku jazdy.

Kropkę nad „i” zmian stanowiła zieleń. Właśnie zakończyliśmy sadzić drzewa – 34 lipy srebrzyste ‘Varsaviensis’ – które stanęły w towarzystwie licznych krzewów i bylin, w tym m.in. żywopłotu z irgi. Dziś lipy nie prezentują się w pełni okazale, bo jest już coraz głębsza jesień i tracą liście. Jednak kiedy po zimie je wypuszczą, upiększą Marszałkowską wzdłuż pl. Defilad.

 

Więcej zieleni, poprawa dostępności 

Nowych roślin w pobliżu będzie więcej. Na południe od miejsca, gdzie posadziliśmy lipy, trwa przebudowa okolic ronda Dmowskiego. Na samym rondzie i w narożnikach pojawi się zieleń, w tym 58 drzew. Dopełnią one resztę wprowadzanych zmian – budujemy cztery naziemne przejścia dla pieszych, które poprowadzą bezpośrednio do przedłużonych i poszerzonych przystanków tramwajowych. Obok zebr powstaną przejazdy rowerowe – na wysokości ulic Poznańskiej, Widok, Parkingowej i Nowogrodzkiej.

W ramach Nowego Centrum Warszawy przebudowujemy również tzw. plac Pięciu Rogów, gdzie staną 22 klony polne o wysokości 8-9 metrów. Cały plac będzie strefą pieszą z dopuszczonym ruchem rowerów, nielicznych autobusów w ciągu ul. Szpitalnej i dojazdów mieszkańców.

W sumie w tym roku centrum miasta zyska ok. hektara nowej powierzchni zielonej, na której stanie 118 nowych drzew, zostaną posadzone krzewy i niska zieleń. To rozmiar płyty boiska piłkarskiego, razem ze strefą boczną i ławkami rezerwowych.

Ponadto projektowane są już dalsze północne i południowe odcinki ul. Marszałkowskiej –  taki sposób, by zmienić całą tę ulicę między pl. Bankowym a pl. Konstytucji w wygodną miejską arterię ze szpalerami drzew, z której łatwo skorzystają piesi, rowerzyści, pasażerowie i kierowcy. Podobne zmiany czekają też Al. Jerozolimskie (po planowanym przez kolejarzy od 2024 r. remoncie linii średnicowej).

Powered by Projectic.pl