Zielony Narodowy — zmiany na ulicy Sokolej przy stadionie i przystanku kolejowym - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

11-09-2020

Zielony Narodowy — zmiany na ulicy Sokolej przy stadionie i przystanku kolejowym

Ogłosiliśmy przetarg na przebudowę skrzyżowania przy przystanku PKP Warszawa Stadion u zbiegu ulic Sokolej i Ryszarda Siwca. Zaniedbana i niefunkcjonalna przestrzeń zmieni się nie do poznania.

Osoby wysiadające na przystanku kolejowym mogą udać się w dwie strony. Na północy czeka ich odnowiony budynek poczekalni i kas biletowych, przebudowana ulica Sokola oraz nowoczesna stacja drugiej linii metra. Od południa widok jest zupełnie inny. Skrzyżowanie przy wyjściu z przystanku to ogromna połać asfaltu, której połowę zajmuje znacznych rozmiarów powierzchnia wyłączona z ruchu. Dookoła nielegalnie parkują samochody, co sprawiło, że trawniki zamieniły się w piaszczyste klepiska. Układ chodników jest niekompletny, brakuje też jednego przejścia dla pieszych. Dysponujemy gotowym projektem, który radykalnie odmieni ten teren. Chcemy, żeby można było z czystym sumieniem pokazać go gościom odwiedzającym warszawski Stadion Narodowy.

Chodniki, trawniki, platany, parkingi…

Zniknie cała wspomniana powierzchnia wyłączona z ruchu, która nie spełnia obecnie żadnej funkcji. Odzyskane miejsce przeznaczymy nową zieleń — asfalt zostanie skuty i zastąpiony trawnikami, na których następnie posadzimy 7 platanów klonolistnych. Wybudowane zostaną też brakujące chodniki na wszystkich potencjalnych trasach pieszych oraz nowe przejście dla pieszych w relacji północ-południe.

W rejonie wejścia na przystanek powstanie parking rowerowy na 10 jednośladów. Na fragmencie lokalnej jezdni ulicy Sokolej wyznaczymy też dwie zatoki postojowe dla samochodów. Zapewnimy możliwość legalnego parkowania i jednocześnie zlikwidujemy możliwość nielegalnego postoju. Zieleń i chodnik będą zabezpieczone słupkami blokującymi. Szerokość pasów w rejonie skrzyżowania zostanie zmniejszona, co zapewni większe bezpieczeństwo pieszych i uniemożliwi parkowanie aut na tarczy skrzyżowania.

Przebudowa z budżetem obywatelskim w tle

Przebudowa skrzyżowania będzie wykonana równolegle z realizacją nieopodal projektu obywatelskiego “Droga dla rowerów przy PKP Stadion”, na który głosowało 833 mieszkańców. Zgodnie z tytułem celem jest uzupełnienie sieci tras rowerowych w rejonie.

Dotychczas infrastruktura w niektórych relacjach wymuszała na rowerzystach dwukrotną zmianę strony, co jest niewygodne i wydłuża czas jazdy. Droga rowerowa po wschodniej stronie ulicy Sokolej, która obecnie urywa się na odcinku 400 metrów, zostanie przedłużona o jednokierunkowy łącznik umożliwiający legalne i wygodne włączenie się do ruchu na jezdni. Tam, gdzie łącznik kieruje na jezdnię, pojawią się na niej nowe znaki zwane, ze względu na swój kształt, potocznie “sierżantem rowerowym”. Oznaczają one sugerowany kierunek oraz tor jazdy rowerzysty. Przypomną zarówno kierowcom, jak i użytkownikom jednośladów, że dalej mogą bezpiecznie i legalnie jechać jezdnią.

Czekamy na oferty

Zmiany przy Sokolej to element ogłoszonego 8 września wieloczęściowego przetargu na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Oferty można składać do 23 września. Jeśli uda się wybrać wykonawcę to prace powinny zostać zrealizowane do końca roku.

Sokola SOR

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl