„Szkolna ulica” przy Szkole Podstawowej nr 303 - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

„Szkolna ulica” przy Szkole Podstawowej nr 303

Szkolna ulica przy Szkole Podstawowej nr 303 i,. Fryderyka Chopina, która jest częścią Zespołu Szkół nr 129 przy ulicy Koncertowej 8 zgłosiła do nas potrzebę poprawy bezpieczeństwa w rejonie wejście do budynku. W odpowiedzi na to zgłoszenie wiosną 2023 roku przeprowadziliśmy obserwacje, które potwierdziły sygnalizowane przez placówkę problemy. Zaobserwowaliśmy, że samochody podjeżdżające pod budynek rano manewrują, żeby następnie wyjechać spod budynku, tym samym stwarzając zagrożenie dla uczniów i rodziców, którzy tą samą droga dostają się do szkoły pieszo. Samochody zaparkowane w niedozwolonych miejscach ograniczały widoczność wszystkim użytkownikom tej przestrzeni i były dodatkowym czynnikiem negatywnie wpływającym na bezpieczeństwo. Rozmowy, które następnie przeprowadziliśmy z Dyrekcją oraz Radą Rodziców potwierdziły, że istnieje potrzeba uporządkowania przestrzeni obok szkoły.

DLACZEGO WPROWADZAMY „SZKOLNĄ ULICĘ”?

„Szkolna ulica” jest rozwiązaniem, które wprowadzają miasta na całym świecie. Stanowi odpowiedź na obserwowany w wielu miejscach problem wzmożonego ruchu samochodowego w godzinach porannych, który powoduje zagrożenie dla uczniów zmierzających na zajęcia. Duża liczba aut pod szkołą wpływa negatywnie na poczucie bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu, co wyraźnie pokazał audyt przeprowadzony pod sześcioma warszawskimi szkołami. Ponadto kłębiące się pod szkołą samochody generują znaczny hałas i zanieczyszczają powietrze, którym oddychają najmłodsi. „Szkolna ulica” polega na czasowym ograniczeniu ruchu pod szkołą, tak aby ostatni odcinek drogi do szkoły przebiegał bez ryzyka. Takie rozwiązanie sprawdza się, co pokazały dotychczasowe wdrożenia „Szkolnej ulicy” przy Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków, czy Szkole Podstawowej nr 375 im. Orląt Lwowskich.

Aby uzyskać dokładne dane na temat sytuacji pod Szkołą Podstawową nr 303 wykonaliśmy szczegółowe pomiary. Na ul. Koncertowej na wysokości budynku szkoły zmierzyliśmy natężenie ruchu przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych. Pomiary wykazały, że w godzinach 7:30-8:30 pod wejście do szkoły próbuje podjechać prawie 45 samochodów.

W tym samym czasie z tej przestrzeni korzysta blisko 360 osób – dzieci, rodziców i pracowników szkoły oraz mieszkańców. W tej grupie prawie 90 osób to piesi idący do budynku szkoły Koncertowa 4, a prawie 160 pieszych to osoby idące w kierunku budynku szkoły zlokalizowanego przy ul. Koncertowej 8, do którego uczęszczają najmłodsi uczniowie szkoły.  Szczegółowe dane z pomiarów można zobaczyć tutaj: pomiary ruchu przy ul. Koncertowej.

Dzięki obserwacjom oraz po przeanalizowaniu pomiarów udało się wskazać problemy, które w okolicy szkoły pojawiają się najczęściej. Największym jest duża liczba samochodów podjeżdżających pod bramę szkoły bądź w jej bezpośrednie otoczenie. Wiąże się to z manewrowaniem oraz zawracaniem z wykorzystaniem otwartej bramy, przez którą dzieci wchodzą na teren szkoły. Ponadto kierowcy parkujący w niedozwolonych miejscach ograniczają widoczność wszystkim pozostałym uczestnikom ruchu. Zdarza się, że zastawiają przejście w kierunku budynku szkoły przy ul. Koncertowej 8.  Aby rozwiązać te problemy wprowadziliśmy „Szkolną ulicę”

„SZKOLNA ULICA” PRZY KONCERTOWEJ

Odcinek ul. Koncertowej przy głównym wejściu do budynku Koncertowa 4 zostanie zamknięty dla ruchu samochodowego w dni nauki szkolnej w godzinach 07:30 – 09:00. Ma to na celu uniemożliwić manewrowanie samochodów w rejonie, w którym jest wzmożony ruch pieszych, zwłaszcza tych najmłodszych. Ruch samochodów ograniczy znak zakaz ruchu (B-1), który nie będzie dotyczył m.in. Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 18. Rodzice, opiekunowie i nauczyciele wciąż jednak będą mogli parkować niedaleko szkoły korzystając z parkingu przy obiektach sportowych. Z parkingu dzieci będą mogły przejść bezpiecznie do wejścia do budynku szkoły.

PRZYJAZNA PRZESTRZEŃ RÓWNIEŻ DLA MIESZKAŃCÓW

Wprowadzenie „Szkolnej ulicy” to nie jedyna zmiana na rzecz poprawy bezpieczeństwa w rejonie szkoły. W godzinach porannych wzmożony ruch samochodowy jest generowany przez rodziców uczniów szkoły przy ul. Koncertowej 4. Popołudniu natomiast, przez osoby przyjeżdżające do obiektów sportowych. W obu momentach dnia przestrzeń jest zastawiana samochodami, które parkują poza wyznaczonymi miejscami. W związku z tym postanowiliśmy wprowadzić również „Strefę zamieszkania”.

Ta dodatkowa zmiana uporządkuje parkowanie w rejonie budynku szkoły. Nieprawidłowo zaparkowane samochody, które dotychczas ograniczały widoczność pieszym na wysokości budynku Koncertowa 7 nie powinny się tam już pojawiać. Zmiana ta oznacza, że nie tylko w godzinach obowiązywania „Szkolnej ulicy” piesi będą bezpieczniejsi, również popołudniu liczba samochodów na tej przestrzeni powinna się zmniejszyć.

ZRÓWNOWAŻONA MOBILNOŚĆ

W ramach „Drogi na szóstkę” także promujemy zrównoważoną mobilność zarówno wśród dzieci, jak i opiekunów oraz nauczycieli. Dlatego zachęcamy do wyboru innych środków transportu niż samochód. Autobus, tramwaj, rower czy hulajnoga mogą stanowić świetną alternatywę. Dzięki temu mamy szansę wspólnie zadbać o bezpieczeństwo drogowe, czystsze powietrze i mniejszy hałas.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl