Wsparcie aktywnej mobilności - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

Wsparcie aktywnej mobilności

Zdjęcie przedstawia parking rowerowy ze stojakami typu odwrócone "U". Na parkingu licznie stoją rowery, a na pierwszym planie jest hulajnoga.

W ramach programu Droga na szóstkę promujemy aktywną mobilność. Zachęcamy do wyboru zrównoważonych środków transportu – autobusu, tramwaju, roweru, czy hulajnogi. Dzięki temu obniżamy zanieczyszczenie powietrza, natężenie hałasu, a także poprawiamy bezpieczeństwo przy szkołach.

Jako wsparcie aktywnej mobilności oferujemy szereg działań: organizujemy w szkołach mobilny serwis rowerowy, warsztaty doszkalające jazdę na rowerze, a także wychodzimy z ofertą stojaków rowerowych typu odwrócone „U”.

Mobilny serwis rowerowy

We wrześniu i październiku 2022 roku organizowaliśmy mobilny serwis rowerowy na terenach warszawskich szkół. Dzięki temu uczniowie, nauczyciele i rodzice mogli przygotować swoje pojazdy do aktywnych dojazdów do szkoły.

Serwisanci oferowali nieodpłatne przeglądy rowerów oraz ich drobne naprawy. Mobilny serwis rowerowy funkcjonował przez 8 godzin, w ramach czasowych uzgodnionych ze szkołą.

Warsztaty z jazdy rowerem

Warsztaty doszkalające jazdę na rowerze są dedykowane uczniom klas 4-8. Podobnie jak mobilny serwis rowerowy, stanowiły kontynuację akcji rozpoczętej w Rowerowym Maju. Zajęcia trwały od dwóch do trzech godzin lekcyjnych. Podczas warsztatów uczestnicy przypominali sobie przepisy ruchu drogowego i ćwiczą na boisku podstawowe manewry. Na koniec wyjeżdżali poza teren szkoły, żeby przećwiczyć swoje umiejętności w ruchu ogólnym. Ta ostatnia część często okazuje się być dla dzieci trudna, bo przygotowania do egzaminu na kartę rowerową, jak i sam egzamin odbywają się zazwyczaj w aranżowanym środowisku takim jak miasteczka ruchu drogowego, czy boiska szkolne. Stąd właśnie potrzeba doskonalenia umiejętności jazdy po mieście, a przynajmniej jazdy w najbliższym otoczeniu uczniów – na trasach prowadzących do szkoły.

Z oceny dotychczas przeprowadzonych warsztatów wynika, że umiejętności i zachowania na drodze większości uczestników pozwalają na samodzielną jazdę w ruchu drogowym i dalsze jej doskonalenie. Wymagają głównie zachęty i odwagi z ich strony. Ponadto uczniowie 4 i 5 klas prezentują naprawdę wysoki poziom wiedzy teoretycznej. Warto więc w tym właśnie momencie zadbać o ćwiczenia w praktyce. Z kolei uczniowie klas 6-8 miewają już kłopoty ze znajomością przepisów, znaków i rodzajów infrastruktury.

Stojaki

Aby stworzyć dzieciom i pracownikom placówki możliwość bezpiecznego parkowania jednośladów przez cały sezon oferujemy bezpłatne stojaki rowerowe w kształcie odwróconej litery „U”, wyposażone w poprzeczkę.

Stojaki w kształcie odwróconego „U” umożliwiają wygodne oraz skuteczne zabezpieczenie zarówno roweru, jak i hulajnogi. Dlatego rekomendujemy ich montaż na terenie szkół i przedszkoli. W przeciwieństwie do niskich stojaków, w których rower można przypiąć jedynie za koło, stojaki odwrócone „U” pozwalają na zapięcie pojazdu za ramę, co skutecznie zabezpiecza przed kradzieżą, przewróceniem roweru, a także uszkodzeniem koła.

Montaż i odbiór stojaków z magazynu ZDM spoczywa po stronie placówki zainteresowanej utworzeniem parkingu. Aby je zamontować stojaki konieczne jest ich wbetonowanie w grunt.

ZGŁOŚ ZAPOTRZEBOWANIE NA STOJAKI

Jeśli w Twojej placówce brakuje parkingu rowerowego

napisz do nas: stojaki@zdm.waw.pl

Powered by Projectic.pl