Rower to pojazd - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

Rower to pojazd

Rower to pojazd

Założenia kampanii

“Rower to pojazd” to nowość w szerokiej palecie działań edukacyjnych podejmowanych przez Warszawę. Postanowiliśmy zmierzyć się z sześcioma różnymi problematycznymi sytuacjami związanymi z poruszaniem się na rowerze po mieście. Były to: jazda po chodniku, niesygnalizowanie manewru skrętu, brak obowiązkowego oświetlenia roweru, nielegalna i niebezpieczna jazda pod prąd jednokierunkowymi pasami dla rowerów oraz szeroko pojęta życzliwość wobec pieszych. Hasłem przewodnim spinającym wszystkie tematy było właśnie “Rower to pojazd”.

Rower to pojazd, więc porusza się zdecydowanie szybciej od pieszego i stanowić może dla niego zagrożenie. Rower to pojazd, więc rowerzysta oprócz praw ma na drodze także obowiązki. Zależy nam na wzbudzeniu empatii i poczucia odpowiedzialności wśród rowerzystów.

Akcja została zrealizowana we współpracy z Biurem Polityki Mobilności i Transportu oraz przy wsparciu stołecznej Straży Miejskiej i Nextbike Polska – operatora roweru publicznego Veturilo.

 

Widoczni na ulicach, widoczni w sieci

Kampania trwała od marca do października włącznie. Na początek na ulice Warszawy wyjechało 300 rowerów Veturilo, wyposażonych w panele z hasłami, które promowały kampanię. O dobrych manierach na drodze przypominało również specjalne malowanie farbą zmywalną wykonane w obrębie wybranych terminali Veturilo i na drogach dla rowerów. Zamieściliśmy też banery reklamowe w aplikacji mobilnej oraz na stronie internetowej warszawskiego roweru publicznego.

 

Przygotowaliśmy też cykl sześciu krótkich filmów, z których każdy był poświęcony innemu tematowi poruszanemu w ramach akcji “Rower to pojazd”. W internecie klipy zostały obejrzane łącznie około 160 tysięcy razy. Dodatkowo w ramach dobrej współpracy materiały te zostały rozesłane do wszystkich urzędów dzielnic w celu wyświetlania np. na ekranach w Wydziałach Obsługi Mieszkańca.

Sygnalizuj manewry
Trzymaj się prawej strony
Uważaj na pieszych
Nie jedź po chodniku
Pas rowerowy jest jednokierunkowy
Zapal światła

Działaniem dodatkowym było przekazywanie do warszawskich serwisów rowerowych materiałów edukacyjnych oraz promocyjnych związanych z akcją. Broszurę “Dobre Maniery” można było dostać m.in. w popularnym Mobilnym Serwisie Rowerowym, który przez całe lato działał w weekendy na ulicy Ząbkowskiej.

 

Akcje edukacyjne

Ważnym elementem były plenerowe akcje edukacyjne. W ciekawych i atrakcyjny sposób z wykorzystaniem stylizacji retro rozmawialiśmy z rowerzystami o przepisach oraz drogowym savoir-vivre.

Odwiedziliśmy łącznie sześć dzielnic po obydwu brzegach Wisły. Edukatorów można było spotkać m.in. w Porcie Czerniakowskim, na Polu Mokotowskim, na Plaży Wilanów, na ul. Targowej czy też w alei KEN. Nasz stylowy zespół wziął też udział w Nocy Muzeów, festiwalu Otwarta Ząbkowska oraz Wielkim Warszawskim Pikniku Rowerowym. Łącznie na te działania przeznaczyliśmy blisko 80 godzin.

Wsparcie Straży Miejskiej

W akcji zaangażowani byli też stołeczni strażnicy miejscy. Uruchomione zostały dedykowane kampanii patrole. Zadaniami tworzących je funkcjonariuszy były przede wszystkim profilaktyka i edukacja. W przypadku popełnienia mniejszej wagi wykroczenia (np. braku pełnego wyposażenia roweru) interwencje kończyły się na pouczeniu. Zamiast z mandatem, rowerzyści odjeżdżali z uzupełnionym oświetleniem, nowym dzwonkiem, znaczkami i naklejkami przypominającymi o konieczności przestrzegania przepisów.

Łącznie na te działania przeznaczyliśmy ponad 100 godzin.

Akcja została rozszerzona o udział strażników w ponad 30 piknikach rodzinnych, podczas których prowadzili konkursy propagujące m.in. bezpieczne i kulturalne zachowania w czasie jazdy na rowerze. Sprawy bezpieczeństwa i miejsca rowerzystów w ruchu drogowym były głównym tematem 6 z tych imprez, w których trakcie Straż Miejska prowadziła szkolenia i konkursy w specjalnie zaaranżowanym, mobilnym miasteczku ruchu drogowego.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl