Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

Autobusy punktualniejsze i popularniejsze, ruch płynniejszy. Buspas usprawnił Trasę Siekierkowską

Od 10 stycznia w Dolinie Służewieckiej i al. Sikorskiego funkcjonuje nowy buspas. Dzięki niemu autobusy pokonują tę trasę nawet 3-krotnie szybciej, a liczba pasażerów urosła aż o 70 procent! Utrudnienia w ruchu dla kierowców indywidualnych również się zmniejszyły – to dzięki temu, że część ruchu przeniosła się na nową obwodnicę.

Aktualności

 • Abonament mieszkańca tylko z PIT-em rozliczonym w Warszawie prawomocny

  Od 1 lutego abonament mieszkańca strefy płatnego parkowania będą mogły wyrobić tylko osoby rozliczające podatek PIT w Warszawie. W życie wejdzie także kilka innych zmian upraszczających procedury dotyczące parkowania, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym.
 • Koniec kar za wycieraczką. Piesze patrole SPPN z e-kontrolą

  Od czwartku, 13 stycznia, piesze patrole kontrolujące parkowanie w SPPN korzystają z systemu e-kontroli. Niepłacącym kierowcom nie wystawiają już kar za wycieraczką, a rejestrują je w systemie elektronicznym. Następnie informacje o przewinieniu i należnej do zapłaty kwocie są wysyłane pocztą.
 • Budujemy światła na skrzyżowaniu Kondratowicza, Blokowej i Przy Grodzisku

  Rozebrana stara kostka, odgrodzone fragmenty chodników i zwieziona pierwsza partia materiałów budowlanych. Tak wygląda teren skrzyżowania ulic Kondratowicza, Blokowej i Przy Grodzisku na Targówku, na którym w grudniu 2021 r. rozpoczęliśmy budowę sygnalizacji świetlnej.
 • Most na Pragę – stawiamy na informację

  Dostępna jest już strona internetowa poświęcona budowie mostu pieszo-rowerowego na Pragę. Można się na niej zapoznać z wszelkimi informacjami dotyczącymi przeprawy. Cyklicznie będą publikowane tam relacje z placu budowy oraz galerie zdjęć z postępów prac.
 • Skrzyżowanie al. Sikorskiego z ul. Czarnomorską. Bliżej nowoczesnych świateł

  Modernizujemy sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu al. Sikorskiego z ul. Czarnomorską i na wlocie ul. Pory. Ułożyliśmy już w ziemi okablowanie do nowych masztów i sygnalizatorów, a następnym krokiem będzie ich montaż. Wyremontujemy też infrastrukturę towarzyszącą.
 • Przebudujemy ul. Paderewskiego. Powtórny przetarg, bo ceny rosną

  Nie rezygnujemy z przebudowy rembertowskiej ul. Paderewskiego między ulicami Katiuszy a Strycharską. Jeszcze w 2021 r. ogłosiliśmy w tym celu drugi przetarg. Poprzedni zakończył się fiaskiem, głównie z powodu rosnących w szybkim tempie cen materiałów i sporu między dwiema firmami zainteresowanymi realizacją inwestycji.
 • Wyznaczamy buspas na ul. Dolina Służewiecka i al. Sikorskiego

  Rozpoczęło się wyznaczanie buspasa na ul. Dolina Służewiecka i al. Sikorskiego. Będzie malowany w miarę warunków pogodowych, które obecnie pozwalają na prowadzenie prac. Pas dla autobusów powstaje w związku z otwarciem tunelu trasy S2.
 • ZDM podsumowuje 2021 rok. Najważniejsze projekty

  ZDM podsumowuje 2021 rok. Najważniejsze projekty

  Rok 2021 niewiele różnił się od poprzedniego. Wciąż kluczową rolę odgrywał koronawirus, który niemal przez cały czas utrudniał prace. Mimo pandemii udało nam się pchnąć do przodu wiele ważnych projektów. Inwestycyjnie skupiliśmy się na Nowym Centrum Warszawy, ale nasze działania nie ograniczały się wyłącznie do Śródmieścia.
 • Doświetlimy kolejne przejścia dla pieszych. Lista lokalizacji

  Przedostatniego dnia 2021 r. ogłosiliśmy przetarg na doświetlenie 298 przejść dla pieszych na terenie niemal całej Warszawy. To powtórzone postępowanie - poprzedniego nie rozstrzygnęliśmy ze względu na zbyt wysokie oferty. Liczymy, że tym razem propozycje będą korzystne i już wiosną zaczniemy poprawiać bezpieczeństwo na zebrach.
 • Drzewa, krzewy i byliny. Zazieleniamy przestrzeń publiczną

  201 drzew posadziliśmy w 2021 roku na zarządzanych przez nas ulicach. Do tego doszły dziesiątki tysięcy krzewów i bylin. Dzięki temu przestrzeń publiczną, poza jej upiększeniem i urozmaiceniem, poszerzyliśmy o powierzchnię biologicznie czynną.
 • Pierwsze oprawy SAVA już świecą w Warszawie. Pozostałe 38 411 w drodze

  Pierwsze oprawy SAVA już świecą w Warszawie. Pozostałe 38 411 w drodze

  Na elewacji budynku Zarządu Dróg Miejskich zamontowano pierwsze trzy oprawy oświetleniowe LED. Nazywają się SAVA i są zaprojektowane specjalnie dla stolicy. To pierwsze z 38 414 takich opraw od firmy LUG. W przyszłym roku Warszawa wymieni wszystkie oprawy oświetleniowe na latarniach przy drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych, które nie zostały jeszcze zmodernizowane. Koszt operacji to ponad 32 mln zł. Dzięki mniejszemu zużyciu prądu miasto zaoszczędzi jednak aż 23 mln zł rocznie na oświetleniu ulic.
 • Sygnalizacja na skrzyżowaniu al. KEN z Bartoka i Surowieckiego zmodernizowana

  Przebudowaliśmy światła na skrzyżowaniu al. Komisji Edukacji Narodowej z ulicami Bartoka i Surowieckiego. Nowa sygnalizacja usprawniła poruszanie się kierowcom, pieszym i rowerzystom, którym dodatkowo wyznaczyliśmy przejazdy rowerowe. Wyremontowaliśmy też chodniki.
 • Likwidujemy nielegalne reklamy. Ponad 12 tys. kontroli i pół tysiąca usuniętych nośników

  Nielegalne reklamy to zmora naszych dróg. Dlatego regularnie kontrolujemy pas drogowy i sprawdzamy, czy usytuowane w nim nośniki mają zezwolenie. W 2021 r. od stycznia do listopada włącznie nasi pracownicy przeprowadzili ponad 12,3 tys. kontroli i usunęli ponad pół tysiąca nieprzepisowych banerów, billboardów czy tablic.
 • Zagrożenie wścieklizną. Zamieściliśmy tablice przy drogach

  Przybywa wykrytych przypadków wścieklizny na Mazowszu. W ostatnim czasie stwierdzane są kolejne na terenie Warszawy – odnotowano je już w Wawrze, Wesołej, Rembertowie, na Targówku i Pradze-Południe, a od kilku dni zagrożenie obejmuje także Wilanów. W tych dzielnicach przy naszych drogach umieściliśmy odpowiednie tablice informujące.
 • Sygnalizacja, szerszy chodnik i przejazd. Przejście przy pl. Bankowym przebudowane

  Zakończyliśmy przebudowę przejścia dla pieszych przez ul. Marszałkowską na wysokości ul. Senatorskiej. Stało się bezpieczniejsze i wygodniejsze, bo zyskało sygnalizację świetlną i szerszy chodnik od strony ul. Elektoralnej. Wprowadzone zmiany są niewielkim, ale bardzo istotnym elementem Nowego Centrum Warszawy.
 • Od 1 stycznia 1,5 tys. zł kary za jazdę niebezpieczną dla pieszych. Minimum

  Prezydent podpisał ustawę zmieniającą m.in. Prawo o ruchu drogowym i Kodeks wykroczeń. W górę pójdą mandaty za wykroczenia drogowe, które w mieście stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla pieszych. W Warszawie kierowcy łamali przepisy nagminnie, a jedną z przyczyn z pewnością były niskie kary. Czekaliśmy na te zmiany i mamy nadzieję, że znacząco poprawią bezpieczeństwo na stołecznych ulicach.
 • Abonament mieszkańca tylko dla rozliczających PIT w Warszawie

  Abonament mieszkańca strefy płatnego parkowania będzie przysługiwał tylko osobom rozliczającym podatek PIT w Warszawie. Rada m.st. Warszawy przegłosowała również wiele innych zmian upraszczających procedury związane z parkowaniem, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych.
 • Płatne parkowanie na Żoliborzu – najważniejsze zmiany w organizacji ruchu

  Trwają prace związane z rozszerzeniem strefy płatnego parkowania w dzielnicy Żoliborz. Wyznaczamy tam ok. 4,7 tys. miejsc postojowych, wprowadzamy też inne zmiany w ruchu. Część ulic stanie się jednokierunkowa, co pozwoli uzyskać dodatkowe miejsca, w tym niektóre tylko dla mieszkańców. Publikujemy projekty zmian w organizacji ruchu wraz z omówieniem.
 • Płatne parkowanie na Ochocie – najważniejsze zmiany w organizacji ruchu

  Trwają prace związane z rozszerzeniem strefy płatnego parkowania w dzielnicy Ochota. Wyznaczamy tam ok. 9,6 tys. miejsc postojowych, wprowadzamy też inne zmiany w ruchu. Część ulic stanie się jednokierunkowa, co pozwoli uzyskać dodatkowe miejsca, w tym niektóre tylko dla mieszkańców. Publikujemy projekty zmian w organizacji ruchu wraz z omówieniem.
 • E-kontrola SPPN. Opłatę dodatkową można uregulować poprzez stronę ZDM

  Od 30 sierpnia kierowcy, którzy otrzymali z e-kontroli Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej, mogą ją wnieść poprzez stronę internetową Zarządu Dróg Miejskich. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.
 • Pomiary ruchu drogowego w 2021 roku

  W związku z niepoprawiającą się sytuacją epidemiologiczną w Polsce, spowodowaną liczbą zachorowań na COVID-19, utrzymywane są liczne ograniczenia, restrykcje i zalecenia w przestrzeni publicznej, które mają zredukować liczbę chorych. Niektóre z wprowadzonych w ubiegłym roku restrykcji czy ograniczeń warunkowo są luzowane lub znoszone. To wszystko w konsekwencji przekłada się na zachowania komunikacyjne mieszkańców Warszawy.
 • Powered by Projectic.pl