Betonowe słupy latarni zostaną zastąpione stalowymi - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

07-05-2021

Betonowe słupy latarni zostaną zastąpione stalowymi

Do końca 2022 r. na podległych nam ulicach nie tylko wymienimy oprawy oświetleniowe. Większość starych betonowych latarni zastąpimy nowoczesnymi słupami stalowymi. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na dostawę niemal 4 tys. nowych konstrukcji.

Oświetlenie większości warszawskich ulic wybudowano kilkadziesiąt lat temu. Dlatego co roku sukcesywnie wymieniamy nadgryzione zębem czasu latarnie i oprawy. Celem jest poprawa efektywności, zmniejszenie poboru energii elektrycznej oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia awarii.

Na koniec 2020 r. tylko 20 proc. z ok. 55 tys. opraw na latarniach przy podlegających nam ulicach świeciło nowoczesnym światłem LED, zainstalowanym w ciągu ostatnich kilku lat. Do grudnia 2022 r. w ledowe lampy wyposażymy wszystkie „nasze” słupy oświetleniowe. Na mocy podpisanej na początku stycznia umowy zielonogórska firma LUG Light Factory po uprzednim zaprojektowaniu dostarczy nam pod montaż ok. 40 tys. opraw.

3961 nowych latarni

Wartość umowy wynosi 32 mln zł i jest niższa od planowanej o 7 mln zł. Dlatego zdecydowaliśmy, że tę zaoszczędzoną kwotę przeznaczymy również na wymianę słupów oświetleniowych – większość betonowych latarni przy podległych nam drogach zastąpimy stalowymi. W tym celu właśnie ogłosiliśmy przetarg na dostawę 3961 takich słupów.

Wymiana prowadzona będzie metodą 1 do 1. Oznacza to jedną wstawioną nową latarnię w miejsce starej. Ponieważ termin składania ofert wyznaczyliśmy na 8 czerwca, a dostawa 75 proc. wszystkich słupów ma nastąpić do trzech miesięcy od dnia zawarcia umowy, montaż nowych latarni powinien rozpocząć się jesienią tego roku. To oznacza, że ruszy mniej więcej w tym samym czasie, kiedy otrzymamy pierwsze partie ledowych opraw.

Przetarg zakłada również zakup czterech urządzeń związanych z pomiarem oświetlenia. Naszą bazę planujemy poszerzyć o analizator jakości zasilania, miernik wielofunkcyjny, spektroradiometr i miernik do pomiaru powłok lakierniczych i cynkowych metodą wiroprądową i indukcji magnetycznej. Zwłaszcza ten ostatni sprzęt najbardziej komponuje się z latarniami. Dzięki niemu będziemy mogli dokładniej sprawdzać, czy grubość warstw cynku i lakieru na słupach oświetleniowych jest odpowiednia i wynosi 80 mikronów. To ważne, bo latarnie są cały czas narażone na działanie warunków atmosferycznych, w tym opadów.

 

Więcej LED-ów

Zapowiedziana przez nas na początku roku wymiana wszystkich opraw na ledowe przyniesie szereg korzyści. M.in. sprawi, że roczne utrzymanie oświetlenia będzie nas mniej kosztować w skali roku, będzie też łatwiejsze w utrzymaniu, zaś same ulice po zmroku staną się jaśniejsze. Ale wymiana słupów również będzie pożyteczna. Stalowe latarnie wyglądają nowocześnie i bardziej estetycznie w porównaniu do betonowych konstrukcji, których stan wizualny i techniczny często pozostawia wiele do życzenia. Przykładami pl. Inwalidów i ul. Ratuszowa, gdzie w ramach innego przetargu niebawem stare słupy wreszcie ustąpią miejsca nowym.

Zmian oświetleniowych jeszcze w tym roku będzie więcej. Ulice Sokratesa i Przy Agorze rozświetlane będą LED-ami na nowych latarniach, których montaż zakończy realizację programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. Już w tym roku 2314 LED-ów zawiśnie w miejscu sodowych na masztach na węzłach drogowych. Dostarczy nam je LUG Light Factory, natomiast wymianę przeprowadzimy we własnym zakresie. Jaśniejsze po zmroku staną się takie miejsca jak m.in. rondo Żaba, pl. Narutowicza, rondo Cybernetyki i pl. Zbawiciela.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl