Na pl. Inwalidów zaświecą pastorały. Będzie jaśniej i bezpieczniej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

25-03-2021

Na pl. Inwalidów zaświecą pastorały. Będzie jaśniej i bezpieczniej

Rozpisaliśmy przetarg na modernizację oświetlenia na pl. Inwalidów. Jeszcze w tym roku zaświecą tam stylizowane latarnie typu Pastorał Warszawski, które zastąpią wysłużone konstrukcje betonowe.

Nowe oświetlenie pojawi się na całym placu. Zniknie 25 wyeksploatowanych latarni, które są już w bardzo złym stanie technicznym i wizualnym, a w ich miejscu stanie tyle samo słupów typu Pastorał Warszawski z 1923 r. wraz z ledowymi oprawami. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego – po zmroku będzie jaśniej. Zmniejszy się także ryzyko wystąpienia awarii oraz zużycie energii elektrycznej.

Nowe słupy sprawią, że pl. Inwalidów – pod kątem oświetlenia – wreszcie upodobni się do najbliższej okolicy. W 2016 r. pastorały zamontowaliśmy na ul. Mickiewicza, a jesienią 2017 r. – na ul. Wojska Polskiego. Tę drugą wyposażyliśmy w latarnie o wysokości 10,5 m, takie też staną na placu. Będą zdobione stylizowanymi odlewami żeliwnymi w postaci przewiązek żeliwnych, a w miejscach łączenia trzpienia słupa z wysięgnikiem zostaną zwieńczone ozdobą.

Przetarg na modernizację oświetlenia na pl. Inwalidów właśnie ogłosiliśmy. Na oferty czekamy do 12 kwietnia. Wybrany wykonawca na przeprowadzenie prac będzie miał 5 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Oświetlenie warszawskich ulic jest przez nas konsekwentnie modernizowane. W 2020 r. wymieniliśmy 669 latarni i zamontowaliśmy 1881 nowoczesnych, energooszczędnych opraw ledowych (w tym 193 w tunelach). W większości wiązało się to również z poprawą infrastruktury towarzyszącej – ułożeniem nowego okablowania i urządzeń sterujących.

Co ważne, pod koniec 2020 r. rozstrzygnęliśmy przetarg na wymianę ok. 40 tys. opraw oświetleniowych w całej Warszawie. Będzie to największa tego typu operacja w Polsce – dokona jej firma LUG Light Factory z Zielonej Góry. Zaprojektuje, a następnie dostarczy i do końca 2022 r. zamontuje dedykowane dla naszego miasta ledowe lampy wszędzie tam, gdzie zamiast nich wciąż świecą sodowe. Ten sam wykonawca jeszcze w tym roku dostarczy nam także 2314 opraw LED pod ich montaż na węzłach drogowych.

Powered by Projectic.pl